Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Neopren pentru Stand Up Paddle

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
Mi-am cumpărat așa ceva și aș avea nevoie de ceva jachetă de neopren plus pantaloni scurți dar mai groși pentru a-mi fi buni pe lacuri cu ape reci beliș sau tarnița.dacă folosește cineva sau recomandări de  magazine care vând dar nu cu grosimi de 2-3 mm care sunt pentru protecție solară și nu țin de cald dacă pici în apă.nu vreau costum complet ca cel de scadandru fiindcă vreau să-l folosesc și vara

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
"Pantaloni scurți dar mai groși" pentru placă, deasupra apei reci? O "scoică" îmblănită nu-i buna?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Post__Dan__, on 16 iunie 2022 - 19:49, said:

deasupra apei reci?
și când pici în apă te mănâncă peștii?sau tu ai aripioare

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Niciun" neopren  nu tine de cald cand pici in apa. Ideea e sa fie saturat deja cu apa iar apa din el sa fie calda (de la tine si/sau de la soare). Asa nu mai "trage" apa rece.
Ca daca pici cu el uscat tot rece iti va fi in primele minute. Adica fix ce te intereseaza.

Daca il iei prea gros va fi si greu cand e ud si va fi si rece mai mult timp dupa ce cazi.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ai pica acum în apă la beliș n-ai mai ieși afară.ai ieși la suprafață peste vreo doi ani.n-ai fi singurul

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Evident ca 3mm nu sunt doar pt protectie solara.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
dar nici de cald nu țin

View Postunderb, on 16 iunie 2022 - 19:59, said:

"Niciun" neopren  nu tine de cald
și scafandrii cum rezistă în ape reci?

nu vreau căldură dar nu vreau să mi se taie respirația

View Postunderb, on 16 iunie 2022 - 20:00, said:

Evident ca 3mm nu sunt doar pt protectie solara.
la 2mm se specifică asta în mod expres.sunt pentru apă caldă

Edited by EMPP, 16 June 2022 - 20:01.


#8
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Costumele de neopren se mai numesc in engleza si wet suit, adica costum umed, asta inseamna ca atunci cand  intri cu el in apa, in costum va intra apa, si se va forma o pelicula intre costum si corp, pelicula care se va incalzi de la corpul tau, astfel nu vei ingheta de frig. Dar daca intri brusc cu el in apa exact asta se intampla, ti se taie respiratia de la apa rece care intra in costum. Scopul principal al costumelor shorty nu este sa tina de cald ci sa te protejeze de soare si de eventuale zgarieturi de la scoici, corali, etc. Mai sunt cele mai groase de 5-7mm care au ca scop sa fie supravesmant peste un costum  intreg cel putin la fel de gros, ca sa ajute scafandrii in ape mai reci.
In plus odata ce ai cazut in apa si costumul s-a udat, la revedere, cand ai iesit din apa trebuie sa il scoti pentru ca fara acea pelicula incalzita de apa va fi doar un material ud si rece in contact cu pielea,
Dar daca tot vei sa iei costum , te poti uita la Dechatlon pentru modele mai ieftine, sau la Xsport, Dive-shop, Magazinscuba  pentru modele mai bune dar si mai scumpe

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
https://magazinscuba...o-everflex-54mm

și cu ăsta dacă pic în apa rece îmi taie răsuflarea și  ia apă?

vreau costum uscat.dacă se poate din două bucăți.dacă știți magazine prin românia.mersi

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
https://www.dive-sho...#/326-marime-xl

asta căutam împreună cu pantaloni scurți

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Cum ti-am zis mai sus, cazi in apa, indiferent cat e de gros costumul, apa tot intra si tot rece e cand intra, e drept ca nu e chiar acelasi lucru ca fara costum. Dar odata udat e nasol, ai iesit din apa trebuie sa-l scoti ca va fi o senzatie foarte nasoala, de ud si rece, si daca insisti si stai asa cu el ud in 10 minute vei face pe tine.
Si mai e un motiv pentru care costumele astea groase si intregi ca everflexul ala nu sunt bune, este ca iti restrictioneaza miscarile, din cauza grosimii.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
numai vestă și pantaloni scurți doream.dacă este așa cu apa nu-mi mai iau nimic.am crezut că nu se udă.dacă mă duc pe lac și cad dimineața în apă n-am să pot sta toată ziua ud.mersi de info.

și vesta din postul 10 se udă așa?

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca il uzi tu din cand in cand si e soare are deja apa calda in el si nu vei simti socul cand cazi in apa. E ca un burete. Daca e uscat trage apa. Daca e ud deja, nu mai trage si te protejaza si cand cazi si daca ramai in apa.

Eu am un fel de tricou cu fermoar. Il ud inainte si il las la soare. Dupa aia il pun pe mine si intru in apa cand e apa rece.
L-am luat pt caiac dar il folosesc mai mult pe la mare sau la piscina la inceput sau sfarsit de sezon. E ok.

Chiar si daca e uscat tot ajuta. Dar nu in prima faza.
Nu vei reusi sa incalzesti niciodata apa din jurul tau cand esti in piele goala dar apa din neopren o vei incalzi in cateva minute si dupa aia nu vei mai pierde la fel de multa caldura daca ramai in apa.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
mersi.am crezut  că rămân uscat.în condițiile aste al să-l folosesc vara la mare deși mține vreau să merg pe lac să-l încerc.probabil nu ne vom ridica în picioare să nu ne înghețe

#15
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
vezi de ex. si aici :
https://www.enth-deg.../products/mens/

in apa rece este bine/recomandat sa porti neopren,
Hipotermia se instaleaza mai repede decit crezi sau te astepti,
neoprenul este o  forma simpla de a te apara, in apa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate