Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Inlocuire segment pexal

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

 iamlookingforthebathroom, on 14 iunie 2022 - 16:39, said:

....
o sa ajungi sa-l inlocuiesti pe tot si tot o sa curga
pune ppr

#20
iamlookingforthebathroom

iamlookingforthebathroom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2012

 stefan0011, on 14 iunie 2022 - 18:25, said:

Eu iti recomand sa inlocuiesti pexalul cu pex-a, are acelasi sistem de imbinare, e posibil chiar ca fitingurile tale de la pexal sa le poti refolosi la pex a. Pex- a e teava care se foloseste la incalzirea in pardoseala, exista si sortimente care rezista la 90-110 grade.
Eu am de ceva timp totul in casa cu Feroli FER-pipe, termic si sanitar si e foarte bun. Totul gasesti la dedeman, daca ai prin zona.  Eu nu am lucrat cu pexal niciodata, dar am auzit de probleme.
Sper sa nu se considere reclama, e vreo 3 lei metrul, nu cred ca ar creste profitul astora prea mult cu achizitia ta.

A, si cu golirea, cum s-a spus mai sus: robinet in baie de obicei, golesti, te inarmezi cu carpe si lighene si umbli prin casa la tevi.

Si inca ceva, pex-a, ca si pexal, se onduleaza sub greutate proprie, mai ales cand e strabatut de apa calda, deci sa speram ca ai trasee scurte si reazeme dese. Eu am totul ingropat, in copex.

 pasilla, on 14 iunie 2022 - 19:36, said:

1. Inchizi toti robinetii, de la toate caloriferele (tur/retur) + cei de la centrala.
2. Inlocuesti tot tronsonul cuprins intre doi conectori.
E o operatiune extrem de simpla. Succes !

Multumesc mult! Deci ce am inteles pana acum: Depresurizez prin caloriferul de la baie, apoi Inchid robinetii ( tur/retur) care incadreaza segmentul de teava, imi iau ligheane si oale si ma apuc de taiat. Nu stiu daca trebuie inchisa centrala sau ceva ( e inchisa caldura .. evident ). Daca am inteles aiurea va rog mult sa ma corectati.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai zis ca e vorba despre un apartament.
Opresti centrala. Inchizi toti robineti de la toate caloriferele ( ca nu or fi prea multe Posted Image ).
[ De ce e bine sa inchizi toti robinetii de la calorifere ? Nu se mai scurge decat apa de pe teava => foarte putina. ]
Deconectezi teava de la un conector (pui un lighean dedesubt- nu ar trebui sa curga prea multa apa). Deconectezi si de la celalalt conector.
Cu un cutter/cutit scoti teava de pe stuturi. Infigi noua teava si conectezi la loc stuturile.
Preferabil sa inlocuiesti garniturile de la stuturi.

Daca tii neaparat, poti inlocui numai o bucata din teava folosind conectori de tipul asta.

Edited by pasilla, 15 June 2022 - 01:19.


#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,006
  • Înscris: 03.12.2005

 XTH, on 14 iunie 2022 - 21:47, said:

Te tine o viata, adevarat,...dar sa nu traiesti mult!

Prejudecati. Henco face chestii de buna calitaye, de exemplu asta de mai jos. Pe care o vinde prin lumea civilizata, ca la noi nu e agreat asa ceva.

https://www.henco.be...pipe-gas-coil-0

Edited by sebulbus, 15 June 2022 - 07:28.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
aia e teava de gaz.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,006
  • Înscris: 03.12.2005
De-aia am si dat-o ca exemplu. Pexal omologat gaz. Arata-mi un pex sau ppr echivalent.

#25
iamlookingforthebathroom

iamlookingforthebathroom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2012

 pasilla, on 15 iunie 2022 - 01:16, said:

Ai zis ca e vorba despre un apartament.
Opresti centrala. Inchizi toti robineti de la toate caloriferele ( ca nu or fi prea multe Posted Image ).
[ De ce e bine sa inchizi toti robinetii de la calorifere ? Nu se mai scurge decat apa de pe teava => foarte putina. ]
Deconectezi teava de la un conector (pui un lighean dedesubt- nu ar trebui sa curga prea multa apa). Deconectezi si de la celalalt conector.
Cu un cutter/cutit scoti teava de pe stuturi. Infigi noua teava si conectezi la loc stuturile.
Preferabil sa inlocuiesti garniturile de la stuturi.

Daca tii neaparat, poti inlocui numai o bucata din teava folosind conectori de tipul asta.
Multumesc foarte mult! Am fugit la Dedeman! :D

#26
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 sebulbus, on 15 iunie 2022 - 07:27, said:

Prejudecati. ....

Eu folosesc de aproape 20 de ani marca Haka (mi se pare mai buna fata de Henko)
De peste 15 ani am trecut la fitinguri sertizate cu presa hidraulica si au disparut si problemele de etanseiitate. Am kilometri intregi de teava ingropata, care nu a curs niciodata.

Attached File  sertizare -racord.jpg   4.84K   4 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate