Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Despre cei care si-au schimbat cursul carierei...

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostAndreysc7, on 14 iunie 2022 - 10:40, said:

am uitat ca pe aici umbla unii carora daca le dai exemple concrete, te baga la "exceptii" . Majoritatea prietenilor ce lucreaza in aceleasi domenii sunt si ei "exceptii"
vezi, daca urmai o scoala la real intelegeai diferenta dintre probabilitate si posibilitate.
tu lucrezi pe model feminin cu posibilitati.
ca barbat ar fi trebuit sa lucrezi cu probabilitati.


View PostAndreysc7, on 14 iunie 2022 - 10:40, said:

Majoirtatea ar trebui sa nu se mai inscrie ampulea la facultate doar pentru a avea o diploma
partial de acord
ca barbat n-ai ce sa cauti la o facultate de uman.
nu doar ca e pierdere de timp si bani, dar pur si simplu te ratezi ca barbat.
in schimb mi-as dori cat mai multi absolventi de facultati cu profil real. ar fi o tara ideala asta.

Edited by cosmin_235423, 14 June 2022 - 12:08.


#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaaaa4567, on 14 iunie 2022 - 01:35, said:

Vorbim de cei care
- si-au ales alta cariera fata de profilul de facultate ales initial
- sau au ales sa schimbe cursul carierei dupa un numar de ani lucrat intr-un domeniu
- sau chiar cei care erau ghidati, setati, helicopetered de parinti pentru o anumita cariera, dar au schimbat, sau chiar nu au luat bacul sau facultatea

Cum ati fost priviti de apropiati: familie, prieteni etc?
Cum ati trecut peste?
Cum sunteti priviti la 5 sau la 10 ani de la eveniment?

E adevarat ca in Romania peste 50%, posibil peste 70% din absolventi lucreaza in alt domeniu decat cel studiat? Ce a dus la chestia asta?

Exemple personale, cele mai frecvente sau interesante shifturi, cauze etc.

Parintii cum mai privesc chestiile astea?

Ar fi interesant de stiut cit este procentul respectiv si prin alte tari!
Oricum, daca scadem pe cei cu hirtie igienica cumparata de la privata de cartier, ramin ceva mai putini!

View PostAndreysc7, on 14 iunie 2022 - 10:40, said:

Ok Posted Image am uitat ca pe aici umbla unii carora daca le dai exemple concrete, te baga la "exceptii" Posted Image . Majoritatea prietenilor ce lucreaza in aceleasi domenii sunt si ei "exceptii" ... adica toti care fac ceea ce le place sunt exceptii

.........................

si prietenii aia tot fara prea multa scoala sint?
desi, daca ma gindesc cit m-a costat pusul gresiei si al faiantei in viitorul apartament, inclin sa-ti dau dreptate, nu trebuie multa scoala pentru a avea venituri mari!

#21
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Rudele nu au nici un rol in aceasta ecuatie.

Nu pot spune ca mi-am am schimbat traectoria in viata pe partea de munca.

Eu am terminat doar un liceu ( cu BAC luat ), dar nu am continuat mai departe in facultate. Nu au fost posibilitati financiare din partea parintilor sa pot merge mai departe.
De aceea a trebuit sa ma angajez de la 17 ani si 10 luni intr-o linie de productie la o fabrica.
Pe urma cu timpul, am fost angajat ca si muncitor necalificat pe un santier in Timisoara ( la o firma de electrice ) si pe urma am urmat aceasta meserie.
Am facut un curs de calificare care nu cred ca m-a ajutat cu nici o cunostinta, dar cu diploma in mana am putut lucra intr-o fabrica ca si electrician de intretinere. Acolo am invatat foarte multe de la colegii mei.

Acum lucrez automatist la o firma in RO si am atributii de proiectare.

Castig destul de bine si fac ceea ce-mi place...

Asa, colac peste pupaza...m-am reorientat dupa bani in primul rand. Banii au fost motivul reorientarii mele.

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttytysor, on 14 iunie 2022 - 12:19, said:

si prietenii aia tot fara prea multa scoala sint?
desi, daca ma gindesc cit m-a costat pusul gresiei si al faiantei in viitorul apartament, inclin sa-ti dau dreptate, nu trebuie multa scoala pentru a avea venituri mari!

Au facut atata scoala incat sa stie ca forma corecta e "sunt" si nu "sint" Posted Image .
Da, nu trebuie multa scoala ca sa faci bani... instalatorul la care apelez cand am nevoie castiga mai bine decat unii plecat prin vest Posted Image

Quote

ca barbat n-ai ce sa cauti la o facultate de uman.

Quote

tu lucrezi pe model feminin cu posibilitati.
ca barbat ar fi trebuit sa lucrezi cu probabilitati.

Ce mentalitate Posted Image
lasa-ma sa ghicesc ...intr-un cuplu, femeia ar trebui sa castige mai putin decat barbatul, nu ?

Edited by Andreysc7, 14 June 2022 - 13:21.


#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcosmin_235423, on 14 iunie 2022 - 10:13, said:

Iar legat de mitul cu scarba de job.
Ori esti femeie, caz in care inteleg aversiunea fata de munca.
Ori ai o problema tu personal. Traim cele mai usoare vremuri din istorie, sa te plangi de ele nu e realist.
Si eu sunt un pic misogin, dar nu ma afisez chiar asa.
Dacă lucrezi la morga sau dacă prostul serviciului, angajat ieri, ti-a ajuns sef pentru că-i nepotul cuiva s-ar putea ca uneori sa-ti urce voma pe esofag.
Nu știu dacă trăim chiar cele mai usoare vremuri din istorie.

Edited by __Dan__, 14 June 2022 - 13:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate