Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Politica google

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Este vorba de unele decizii luate de acest stapan pe plantatia android.

Exemplu:
In acest moment nici o aplicatie nu poate scula telefonul cand doreste si depinde total de kernel.
Gandirea google este evident simpla si tipic comunista: daca ar fi expusa o astfel de funcite, multe aplicatii ar abuza de ea deci hai sa o interzicem cu totul si asta rezolva problema.
Dar in realitate exista unele aplicatii care chiar au nevoie de o astfel de functie pentru a functiona corect, cum este Tasker, si din auza acestei interdictii Tasker e fortat sa recurga la metode neortodoxe cum ar fi sa seteze o alarma tot la 2 secunde.
Deci ar fi fost mai logic sa se adauge o permisiune pentru aceasta functie si astfel puteau filtra aplicatiile care abuzeaza de ea la incarcarea lor in google store pe baza permisiunilor cerute.

Edited by krtyna, 12 June 2022 - 07:35.


#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 15.10.2020
Poți să rootezi telefonul. Se rezolvă orice problemă.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Ce vrei tu este ca Google sa-ti cedeze putere asupra propietatii achizitonate.
NOT GONNA HAPPEN

View Posthorny_hornet, on 12 iunie 2022 - 09:07, said:

Poți să rootezi telefonul. Se rezolvă orice problemă.
Daca tot e "sub linux" de ce nu ai permsiiunea sa rulezi ca root si sa schimbi parola ?

Edited by MarianG, 12 June 2022 - 10:04.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkrtyna, on 12 iunie 2022 - 07:35, said:

Exemplu:
In acest moment nici o aplicatie nu poate scula telefonul cand doreste si depinde total de kernel.
Gandirea google este evident simpla si tipic comunista
Trecand peste prostiile de gradinita cu comunismul, mi se pare normal sa fie asa cum e in prezent, asta se si cauta, separarea layerului fizic de aplicatii si comunicarea cu el doar prin kernel... altfel e risc de securitate si lumea pretuieste mai mult securitatea decat functiile de acces special. Aproipo ai incercat cu alea cu acces special ? Nu de alta dar softurile ca lumea precum antivirusurile de android aia folosesc pentru wake si diverse actiuni...

Edited by andreic, 12 June 2022 - 10:11.


#5
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 15.10.2020

View PostMarianG, on 12 iunie 2022 - 10:04, said:

Daca tot e "sub linux" de ce nu ai permsiiunea sa rulezi ca root si sa schimbi parola ?
Ai permisiunea să faci ce vrei tu, cu AOSP, adică Androidul ăla curat, gratuit, liber, open-source, etc. Cu Androidul livrat de producătorul telefonului nu poți să faci prea multe fără să-l rootezi.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Cumva ai reusit sa nu raspunzi la intrebare.
Eu am cerut access root de la producator, cu parola pe care sa o schimbi.

#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View PostMarianG, on 12 iunie 2022 - 12:07, said:

Cumva ai reusit sa nu raspunzi la intrebare.
Eu am cerut access root de la producator, cu parola pe care sa o schimbi.
Pai vei tu, producatorul hardware plateste ceva la Google sa-i foloseasca OS-ul raw.  Plateste putin, comparativ cu pretul terminalului, dar in contract se angajeaza SA NU OFERE ROOT ACCESS pentru utilizatorii muritori de rand, si sa nu altereze functiile kernel-ului. La nivel de layer de aplicatii poate sa se dea si peste cap, e treaba lui ce face acolo, dar dincolo de asta-i este interzis sa modifice sau sa dea altora acces sa modifice. Si niciunul nu cricneste, ca dupa aia Harmony OS scrie pe ei, asta doar sa vrea Huawei sa dea la share OS-ul lor, fara GMS. Cred ca si faza cu blocarea bootloade-ului tot de la unchiul Google e venita, nu prea mai stiu producatori sa dea acces liber la bootloader lately...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate