Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cu ce pot curata vasul veceului ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Găsești la leroy merlin dertartrant cu 20% acid clorhidric, nufar nu mai e ce era. Golești wc de apă ca să nu diluezi detartrantul si torni un litru, va începe să fiarbă si in cateva secunde se curăță. Dacă nu se curăță complet e din cauza ca e prea multa piatră si se epuizeaza detartantrul asa ca repeti operatiunea. In orice caz cauta detartrant cu minim 20% acid clorhidric. Nu mai stiu cum se numeste detartrantul dar scrie concentratia pe eticheta. La mine metotda a functionat optim. Nu durează mai mult de 5 minute.

 victor29cr, on 08 iunie 2022 - 16:38, said:


Si mai ieftin si mai rapid.

Am desfundat multe scurgeri cu cola. Merge perfect si ca detartrant
Cola conține acid fosforic pe care poti sa-l cumperi ca atare, nu trebuie să cumperi cola. E bun la curățarea ruginii si pasiveaza fierul. E un acid mai slab decât acidul clorhidric.

#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
agua fuerte se numeste, la 9.5 lei litrul, merita din plin, eu il folosesc

dar mare atentie, din cauza concentratiei ridicate, se poarta manusi de protectie din cauciuc, masca la gura si recomand ochelari de protectie

dupa utilizare aerisesti bine naia pt ca are un miros intepator. acidul poate provoca arsuri chimice la nivelul cailor respiratorii iar ochii se pot inrosi si lacrima excesiv

nu te juca cu acidul daca nu stii cum. vezi ca si daca iti curge ceva pe langa, pe gresie sau pe ce pica, iti poate lasa urme albe, pt ca ataca suprafetele

chiar daca mai ramane ceva apa in bol si se dilueaza, tot isi face efectul

#39
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ce concentratie are ? (de foarta multa vreme nu am mai gasit acid clorhidric, ca cica precursor de droguri)

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,305
  • Înscris: 05.06.2002
eu nu m-as incumeta sa-i pun userului astuia acid cu concentratie mare in mana.... o sa-l aveti pe constiinta. explicati-i si regula acid peste apa si sa fiti siguri ca a inteles-o! in plus nici nu-i nevoie de acizi puternici si cu concentratie mare pt chestia asta.

Edited by Fane, 16 June 2022 - 21:01.


#41
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 omuspan, on 16 iunie 2022 - 17:37, said:

Găsești la leroy merlin dertartrant cu 20% acid clorhidric, nufar nu mai e ce era. Golești wc de apă ca să nu diluezi detartrantul si torni un litru, va începe să fiarbă si in cateva secunde se curăță. Dacă nu se curăță complet e din cauza ca e prea multa piatră si se epuizeaza detartantrul asa ca repeti operatiunea. In orice caz cauta detartrant cu minim 20% acid clorhidric. Nu mai stiu cum se numeste detartrantul dar scrie concentratia pe eticheta. La mine metotda a functionat optim. Nu durează mai mult de 5 minute.


Cola conține acid fosforic pe care poti sa-l cumperi ca atare, nu trebuie să cumperi cola. E bun la curățarea ruginii si pasiveaza fierul. E un acid mai slab decât acidul clorhidric.

Un comentariu pertinent mersi. O sa merg la leroy. Singura intrebare acre mai ramane e cum golesc wc-ul de apa ca sa nu se dilueze detergentul ? In rest totul e clar/

 Dany_Darke, on 16 iunie 2022 - 20:07, said:

agua fuerte se numeste, la 9.5 lei litrul, merita din plin, eu il folosesc

dar mare atentie, din cauza concentratiei ridicate, se poarta manusi de protectie din cauciuc, masca la gura si recomand ochelari de protectie

dupa utilizare aerisesti bine naia pt ca are un miros intepator. acidul poate provoca arsuri chimice la nivelul cailor respiratorii iar ochii se pot inrosi si lacrima excesiv

nu te juca cu acidul daca nu stii cum. vezi ca si daca iti curge ceva pe langa, pe gresie sau pe ce pica, iti poate lasa urme albe, pt ca ataca suprafetele

chiar daca mai ramane ceva apa in bol si se dilueaza, tot isi face efectul

Bun, asta voi face.

1. Cum golesc apa ?
2. Pe langa ca torn in vas si las 5 minute mai trebuie sa periez?
3. Dupa ce a trecut 5 minute ce fac? Trag apa ?
4. Daca nu s-a dus repet procesul?

 Fane, on 16 iunie 2022 - 21:01, said:

eu nu m-as incumeta sa-i pun userului astuia acid cu concentratie mare in mana.... o sa-l aveti pe constiinta. explicati-i si regula acid peste apa si sa fiti siguri ca a inteles-o! in plus nici nu-i nevoie de acizi puternici si cu concentratie mare pt chestia asta.

Stai calm ca iau manusi si ce trebe, intrebarea e: NU DAUNEAZA TEVILOR ?INSTALATIA RAMANE OK ?

Dar zice ca produsul nu mai face parte din oferta leroy, ce facem acum ?

L-am mai gasit doar aici https://brick-romani...-aqua-daxi.html intrebarea e daca il pun pe comanda din constanta, sa iau o sticla sau 2 ? in general sa execut procedura o data cam cat din sticla torn in rezervor ? Sticla e de 1L, o torn pe toata ? Daca nu merge inseamna ca mai am nevoie de o sticla? Cate sticle sa comand ? Nu mi de bani, mi sa nu raman cu supliment si sa stau cu acid in casa, as prefera cand termin treaba sa nu mai am.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,305
  • Înscris: 05.06.2002

 alexandersch, on 17 iunie 2022 - 07:40, said:


Dar zice ca produsul nu mai face parte din oferta leroy, ce facem acum ?
Citesti comentariile fraierilor, ca ti s-a zis de 10 ori care-i solutia.

 alexandersch, on 17 iunie 2022 - 07:43, said:

Stai calm ca iau manusi si ce trebe…
Sunt cat se poate de sigur ca te pricepi sa manevrezi un acid concentrat (detergent, cum il numesti tu) in conditii de siguranta. Nimeni nu pune la indoiala abilitatile tale.

#43
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 Fane, on 17 iunie 2022 - 07:52, said:

Citesti comentariile fraierilor, ca ti s-a zis de 10 ori care-i solutia.


Sunt cat se poate de sigur ca te pricepi sa manevrezi un acid concentrat (detergent, cum il numesti tu) in conditii de siguranta. Nimeni nu pune la indoiala abilitatile tale.

Nu a tratat nimeni cazul in care nu se mai gaseste in magazin.

#44
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Doamneee!...ce minunati sunt unii.
Noroc ca au reflex de respirat ca altfel ar intreba si cum respira.

Ce mare problema: cum goleste vasul, cu buretele, cu cirpa, Tragi cu Furtunul, tu esti baiat istet dar nu te arati, doar vrei sa pozezi in necunoscator si sa te faci de ris.

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,305
  • Înscris: 05.06.2002

 alexandersch, on 17 iunie 2022 - 08:16, said:

Nu a tratat nimeni cazul in care nu se mai gaseste in magazin.
trateasa-l tu.

#46
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 XTH, on 17 iunie 2022 - 09:44, said:

Doamneee!...ce minunati sunt unii.
Noroc ca au reflex de respirat ca altfel ar intreba si cum respira.

Ce mare problema: cum goleste vasul, cu buretele, cu cirpa, Tragi cu Furtunul, tu esti baiat istet dar nu te arati, doar vrei sa pozezi in necunoscator si sa te faci de ris.

daca cumpar un furtun tragi tu cu gura ?

La odihna 3 zile -sper sa inveti ceva !

Edited by Daco_Get, 17 June 2022 - 11:52.


#47
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 alexandersch, on 17 iunie 2022 - 07:43, said:



L-am mai gasit doar aici https://brick-romani...-aqua-daxi.html intrebarea e daca il pun pe comanda din constanta, sa iau o sticla sau 2 ? in general sa execut procedura o data cam cat din sticla torn in rezervor ? Sticla e de 1L, o torn pe toata ? Daca nu merge inseamna ca mai am nevoie de o sticla? Cate sticle sa comand ? Nu mi de bani, mi sa nu raman cu supliment si sa stau cu acid in casa, as prefera cand termin treaba sa nu mai am.

Băi, fii atent, că pari cam neajutorat.

1. Cum golesc apa din wc ?
Iei o seringă de aia mare, de 100 de ml, cu ea golești apa din wc. O umpli din wc, o versi pe scurgere.

2, Cum știu cât detartrant cumpăr ?
Numeri câte seringi ai umplut și ai golit, faci calculul, atât detartrant îți trebuie.

3 Dublezi cantitatea, că ai zis că ai 2 wc urî de spălat.

4 Cu ce rămâne speli chiuvetele.

#48
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,606
  • Înscris: 08.03.2017
Costa 70-80 lei un vas nou .
In 10 zile rezolvam : tras glet pe perete,zugravit, schimbat faianta, schimbat vana, vas wc, chiuveta, baterii noi, gresie , schimbat usa intrare camera baie vs tu in 10 zile nu ai gasit un detatrant ...
In 15 August e Sf. Maria , posibil pana atunci sa gasesti - spor !

#49
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Apa din toaleta se poate scoate cu ajutorul unui furtun pentru golit acvariul.
https://www.emag.ro/...hMaAl6NEALw_wcB

#50
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ce comedie. Deci, ca să golești wc se ia una bucata capac deodorant la care se ataseaza cu ajutorul scociului una bucata tija de lemn sau plastic de la umeras, care nu mai trebuie sau rupi o crenguta de undeva. Astfel se naste un fel de polonic, mai departe nu trebuie sa explic. Se mai gaseste la leroy merlin detartrant cu 20% acid dar trebuie sa ajungi acolo sa citesti eticheta, pentru ca nu are importanta numele comercial.

Edited by omuspan, 17 June 2022 - 20:10.


#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,305
  • Înscris: 05.06.2002
un mop vechi...

#52
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Bun fratilor. Am fost in concediu 3 zile, acum am revenit. Am curatat complet 1 din wc. Celalalt nu a mers la fel de bine desi am executat aceleasi manevre. S-a curatat doar din partea de jos nu si de pe lateral unde nu a stat solutia. Am pus servetele precum mi-a sugerat omu din Leroy ca sa stea solutia imbibata acolo dar tot nu s-a dus desi am dat de 3 ori.

#53
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Stropesti dintr-un pet găurit la dop si in acelasi timp freci temeinic cu o perie aspra din plastic. Periile metalice lasa urme. Cantitatea de soluție cu care se îmbibă servetelul e prea mica sa curețe piatră.

Edited by omuspan, 20 June 2022 - 15:09.


#54
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,305
  • Înscris: 05.06.2002
iei o perie de wc si la cateva minute o umezesti in detartrantul care sta pe fundul wc-ului si uzi peretii.

Edited by Fane, 20 June 2022 - 15:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate