Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

probleme Poco M4 PRO 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,detin un Xiaomi POCO M4 PRO 5G,are vechime 3 luni,cumparat de la eMag,am observat urmatoarele probleme la el:

1.uneori desi nu este incins/incalzit sau vreme foarte calda, nu se activeaza hostpot si/sau se dezactiveaza repede,dupa cateva minute,uneori isi revine dupa restart sau dupa ceva timp

2.aceasi problema se intampla dar mai rar si la GPS,se dezactiveaza de la sine daca este usor incalzit,nu neaparat tinut in soare sau incins.De asemenea daca las Maps activ si sting ecranul pt navigare doar vocala imi spune"semnalul GPS a fost pierdut)

3.bateria desi are 5000mah,nu "tine" uneori nici macar 1 zi sau juma de zi,tinut pe 5G si ocazional YT 1-2 ore,HBO Max,Hostpot,etc,nu ma joc pe el si nu tin luminozitatea pe manual sau spre maxim

Mentionez ca nu tin telefonul in suport pe parbriz in soare direct,prefer sa-l tin pe cotiera sau pe scaun in loc sa stea in soare.

Am detinut in trecut alte 2 modele Xiaomi(Note 3 pro si Note 5 pro),de asemenea si la anteriorul telefon(Huawei P40 lite),nu am intalnit aceste probleme(1 si 2)

Va rog frumos sa-mi da-ti o parere sau idee,este ceva ok la telefon,vreo protectie de supra-incalzire sau altceva sau trebuie trimis in service ? Am inteles ca cei de la ESD de pe bd. Decebal sunt service autorizat Xiaomi.

Multumesc,

#2
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
parerea mea e legat de procesorul MediaTek  Dimensity
am avut poco f3, mi 11 lite si alte xiaomi doar cu Snapdragon, dar fara probleme.

#3
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Inteleg ca e telefon de buget dar si celelalte au fost oarecum dar nu am intalnit astfel de probleme.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In afara de resoftat telefonul, alta idee nu am. In speranta ca s-o fi corupt ceva prin sistemul de operare poti incerca sa-l resoftezi.
Daca poti trimite-l in service. Si acolo, in afara de resoftare, daca nu se reproduce intotdeauna vreuna dintre probleme, nu au sa faca altceva.

Edited by Ciubex, 08 June 2022 - 15:58.


#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
trimite-l in garantie

#6
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Acum de exemplu este la încărcat și din nou nu pot sa activez hotspot, nu este foarte încins doar ușor călduț

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu mi-am dat seama din mesajele tale daca problemele le-ai avut dupa vreun update sau daca ai incercat un reset la setarile din fabrica.
Oricum, eu l-as fi trimis in service de mult timp si nu as fi incercat sa ma complic.

#8
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Update-uri si-a facut din cand in cand dar nu am observat daca facea asa de la inceput sau nu.Chestia cu GPS-ul se intampla mai rar,de ex. daca las ecranul aprins si tinut in mana sau in suportul de telefon de pe parbriz nu se dezactiveaza.Daca il tin in buzunar spune ca nu am semnal GPS.Faza cu hotspot-ul ce se dezactiveaza se intampla mai de curand.

O sa incerc un factory reset,daca nu isi revine il trimit la service.

#9
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
update dupa 2 luni,intre timp si a facut update la MIUI 13 / Android 12
-problema cu dezactivarea GPS cand am Waze/Maps deschis nu s-a mai manifestat
-temperatura acumulatorului variaza intre 32-42 garde C,cand trece de 38-40 atunci nu se mai poate activa hotspot
-am testat daca si pe 4G se consuma acumulatorul la fel de repede,exista o diferenta in 15-25% fata de 5G,intr-o zi cel putin o data tot trebuie incarcat(incat sa nu ajung cu el sub 20%)

Se incinge destul de mult si la incarcare,asta nu o sa afecteze acumulatorul in timp ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate