Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

De la ce benzinărie alimentați?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Mol Evo...pana anul asta iar de anul asta...mai deloc asa .

#38
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022
OMW, Lukoil și Mol. La Laukoil alimentez în weekend pentru promoție.

#39
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Bag de la cea mai ieftina ca la 120 L rezervor se cam simte la plin.

#40
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
topicul nu e pt camionagii

#41
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Are Hummer omu, ce-ai cu el? :D

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
A inceput o firava revolta ....



Sute de șoferi au protestat în mai multe orașe. Oamenii s-au organizat pe grupuri de Facebook, și-au dat întâlnire în benzinării, iar cei mai mulți dintre ei au alimentat doar de 1 leu.

#43
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Incepusem cu OMV si Mol cand aveau preturi omenesti, dar acum de la Sokar pun.

Doar de la Lukoil nu am alimentat pana acum, dintre granzii tarii.

#44
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013

 Bogotta, on 14 iunie 2022 - 10:43, said:


Știam că la pompă este menționat că volumul minim este de 2 litri.

#45
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Degeaba sunt protestele,cum spunea cineva pe aici,comerciantii pun adaos mare si castiga si la volum mai mic de vanzari.Statul trebuie sa limiteze preturile carburantilor,altfel economia sare-n sus,si lumea nu va mai putea sustine costurile deplasarilor.Sau putem incerca sa ne oprim din orice facem cu carburantii,ca sa sara-n sus comerciantii acestora.......Dar putem sa ne oprim?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Nu comerciantii ci atata e costul in prezent si va continua sa urce dupa cum spunea JP Morgan, sunt sanse sa vedem petrolul brut la 150-175$/bl

Attached File  20220613_093535.jpg   362.2K   23 downloads

Statul si daca reduce acciza la aprox jumatate asta nu inseamna mai mult de 60-70 bani la liltru la benzine cel putin.

Edited by andreic, 14 June 2022 - 16:57.


#47
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
In Iunie 2008, a fost 187 $ barilul. Iar pretul la pompa nu a urcat la 9 lei ca acum......  Ceva sau cineva manipuleaza pretul final, in asa fel incat sa ne aduca la disperare. Nu e vorba ca mergem noi cu masinile personale mai mult sau mai putin , e vorba ca toate materiile prime si alimentele se transporta preponderent rutier. Iar pretul motorinei (actual) nu este sustenabil. E absolut aberant.


https://www.macrotre...e-history-chart

Edited by Bogotta, 15 June 2022 - 12:50.


#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Păi nici rușii nici arabii nu-i înghit pe americani, iar acum când în urma relansării economice crește consumul profită și unii și alții. La chinezi nu le pasă, pentru că ei iau petrol ieftin de la ruși, așa că prețurile mari apasă pe SUA și UE.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 alin2pas, on 15 iunie 2022 - 23:07, said:

La chinezi nu le pasă, pentru că ei iau petrol ieftin de la ruși, așa că prețurile mari apasă pe SUA și UE.
Sigur... de aia au discutat cu Iranul sa securizeze livrari de petrol :)

 Bogotta, on 15 iunie 2022 - 12:49, said:

In Iunie 2008, a fost 187 $ barilul.
Pe bursa americana, noi suntem pe Brent - Londra. Varfurile scurte nu afecteaza dar de data asta va fi de durata.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 Bogotta, on 15 iunie 2022 - 12:49, said:

In Iunie 2008, a fost 187 $ barilul. Iar pretul la pompa nu a urcat la 9 lei ca acum......  
Iti scapa un lucru important, dolarul in iunie 2008 era fix jumate, 2.35 lei... Acum e 4.7. Deci si daca ar fi fost 187$ barilul, ar fi fost echivalent in lei acum cu 93.5$ barilul.

Pretul e mare si pentru ca a crescut dolarul. In rest, la un calcul sumar, cam asta e pretul la cotatia actuala a petrolului si a dolarului.

Cui nu ii convine sa isi ia masina mai economica sau electrica (si sa-si produca curentul cu panouri). Eu cand mi-am luat masina care consuma 4 si un pic la mers normal pe drumuri nationale (Skoda Octavia 1.0 TSI) au ras "smecherii" de pe forum de mine ca are motor de sticla de lapte, desi are 100 CP/tona si face 0-100 in sub 10 secunde. 6 ani mai tarziu si cateva sute de drumuri Cluj-Bistrita pe care le fac extern in 80-90% din timp, am consumul pe drumul asta mai aproape de 4 decat de 5, indiferent ca e iarna, vara, sunt singur sau cu familia+bagaje. Saptamana trecuta am avut cam 4.2. In Cluj in perioada asta scot 7-8, iarna sau cand e mai aglomerat pe la 9. Tocmai ma pregatesc sa fac un drum in concediu de 2.500 de km, dar mi se pare ieftin drumul, cu tot cu mers pe autostrazi si ceva urban voi iesi cam la 5 cu consumul mediu (data trecuta am iesit la 5.1 la un drum asemanator), adica am nevoie de 125 de litri, asta inseamna ca pretul cu tot cu vignete e inca la pret de bilet Wizzair ieftin (sub 100 de lei pe o directie) pentru toata familia (cu tot cu bagaje de cala si locuri nu ies sub 1.300 de lei nici la Wizz chiar daca biletul e 100 de lei pe o directie). Adica biletele de avion in Grecia luate pe la 125 de lei de persoana/segment m-au costat deja mai mult cu tot cu bagaje/locuri (desi am Wizz Discount).

In rest am alimentat ieri cu 8.61 la Petrom. In vremurile bune aveau reduceri in weekend, acum nu am mai vazut. La Socar cica primesti 3% inapoi daca platesti cu Revolut, ar iesi ceva mai ieftin decat la Petrom, n-am incercat.

Ar fi interesant de vazut la ce cost scoate Petrom petrolul la noi, nu cat e cotatia internationala, sigur pe ei ii costa bine sub cotatia internationala. Cred ca o sa-mi cumpar iar actiuni Petrom, presimt ca vor face profituri (foarte) bune.

Edited by utopium, 19 June 2022 - 08:12.


#51
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am alimentat al patrulea plin pe anul asta, e bine, deja am economisit 300 de litri fata de anul trecut, adica fix concediul de anul asta 😎.
Am renuntat la masina in oras si e foarte misto, rar cand fac 5-10 km pe saptamana.
Solutia a fost locuinta aproape de joburi,scoala, practic pe o raza de 7-800 de metri le am pe toate, job-uri, scoala, piata, supermarket.
Altfel, grobian pretul, 8,73 la Mol , sunt consecvent, nu am alimentat 1 litru din Petrom in ultimii 15 ani.


Edited by icssizero, 19 June 2022 - 08:24.


#52
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 utopium, on 19 iunie 2022 - 08:08, said:

Iti scapa un lucru important, dolarul in iunie 2008 era fix jumate, 2.35 lei... Acum e 4.7. Deci si daca ar fi fost 187$ barilul, ar fi fost echivalent in lei acum cu 93.5$ barilul.

Pretul e mare si pentru ca a crescut dolarul. In rest, la un calcul sumar, cam asta e pretul la cotatia actuala a petrolului si a dolarului.

Cui nu ii convine sa isi ia masina mai economica sau electrica (si sa-si produca curentul cu panouri). Eu cand mi-am luat masina care consuma 4 si un pic la mers normal pe drumuri nationale (Skoda Octavia 1.0 TSI) au ras "smecherii" de pe forum de mine ca are motor de sticla de lapte, desi are 100 CP/tona si face 0-100 in sub 10 secunde. 6 ani mai tarziu si cateva sute de drumuri Cluj-Bistrita pe care le fac extern in 80-90% din timp, am consumul pe drumul asta mai aproape de 4 decat de 5, indiferent ca e iarna, vara, sunt singur sau cu familia+bagaje. Saptamana trecuta am avut cam 4.2. In Cluj in perioada asta scot 7-8, iarna sau cand e mai aglomerat pe la 9. Tocmai ma pregatesc sa fac un drum in concediu de 2.500 de km, dar mi se pare ieftin drumul, cu tot cu mers pe autostrazi si ceva urban voi iesi cam la 5 cu consumul mediu (data trecuta am iesit la 5.1 la un drum asemanator), adica am nevoie de 125 de litri, asta inseamna ca pretul cu tot cu vignete e inca la pret de bilet Wizzair ieftin (sub 100 de lei pe o directie) pentru toata familia (cu tot cu bagaje de cala si locuri nu ies sub 1.300 de lei nici la Wizz chiar daca biletul e 100 de lei pe o directie). Adica biletele de avion in Grecia luate pe la 125 de lei de persoana/segment m-au costat deja mai mult cu tot cu bagaje/locuri (desi am Wizz Discount).

In rest am alimentat ieri cu 8.61 la Petrom. In vremurile bune aveau reduceri in weekend, acum nu am mai vazut. La Socar cica primesti 3% inapoi daca platesti cu Revolut, ar iesi ceva mai ieftin decat la Petrom, n-am incercat.

Ar fi interesant de vazut la ce cost scoate Petrom petrolul la noi, nu cat e cotatia internationala, sigur pe ei ii costa bine sub cotatia internationala. Cred ca o sa-mi cumpar iar actiuni Petrom, presimt ca vor face profituri (foarte) bune.
Sincer sa fiu Octavia cu motor de 1 litru e cam aiurea.Inteleg motoare mici pe masini mai mici.Si retine,banii sunt importanti,dar la ce accidente si cita prostie pe sosele e la noi,m-as gandi mai bine....umila mea parere doar...

#53
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pai si accidentele sunt datorate litrajului mic sau idioteniei .
Masinile au 100cp/ tona de fier, nu e suficient ?
Eu zic sa mai cauti sa vezi care este media de putere / mia de kg.
Un Q7 are mai putin de 100cp/tona de exemplu, nu toate, insa nici octaviile nu au toate motoare de 1 litru.
Da, am fost unul care a facut misto de octavia aia insa consumurile sunt din alta era si nu prea le vezi la concurenta.
Asa ca pana una alta, nu conteaza ca are un motor de un litru fiindca e mai puternica decat multe masini care se tarasc pe drumurile patriei.

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 Melteanu, on 19 iunie 2022 - 08:35, said:

Sincer sa fiu Octavia cu motor de 1 litru e cam aiurea.Inteleg motoare mici pe masini mai mici.Si retine,banii sunt importanti,dar la ce accidente si cita prostie pe sosele e la noi,m-as gandi mai bine....umila mea parere doar...
Trebuie sa conduci una mai intai Posted Image E o masina cu cuplu maxim pe un interval mare si la turatii mai mici, intre 2.000 si 3.500 rpm are 200Nm, si care se misca chiar ok fata de majoritatea masinilor de pe strazile noastre. Azi am facut o tura de munte pana la 1.000 metri altitudine, curbe stranse multe, unele portiuni in constructie, etc ... consum dus-intors 4.8.

Gandeste-te ca Audi inca vinde A4 in 2022 care nu are decat 92 CP/tona (A4 30TDI, motor 2 litri, 136 CP, 1475 kg), dar nu isi face nimeni griji ca nu se va descurca in trafic cu el. A mea are fix 100 CP/tona (1.150 kg, 115 CP).

Edited by utopium, 19 June 2022 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate