Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

TV analogic DIGI

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rcs7000rds

rcs7000rds

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2022
Cand se inchide definitiv televiziunea analogica?
Cand se vor scoate digi sporturile din analogic?

#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
Nu se știe. :)

#3
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.01.2020

 rcs7000rds, on 06 iunie 2022 - 17:20, said:

Cand se inchide definitiv televiziunea analogica?
Cand se satura Digi de analogic.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 rcs7000rds, on 06 iunie 2022 - 17:20, said:

Cand se inchide definitiv televiziunea analogica?
Cand se vor scoate digi sporturile din analogic?
Nu prea curand.
Nu prea curand.
Am gasit in gard un pliant de la ei in care era mentionata o oferta la TV Digital + internet. I-am contactat pentru instalarea serviciilor si mi-au trimis contractul pe adresa de email. L-am semnat si in ziua urmatoare au trimis o echipa pe teren. Mi-au adus la cunostinta ca TV o sa fie doar analogic si ca vor revenii pentru instalarea serviciilor.
De o saptamana trag de ei, ii sun zilnic pentru urgentare dar nimic deocamdata.
Concluzia o tragi singur Posted Image

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@YosamiteSam

Cred că te-au informat greșit.

Ai acces și la grila analogică și la cea digitală, semnalul este același, tunnerele sunt cele care decodează o grilă sau alta.

Persoanele cu care ai vorbit au presupus că ai un echipament care decodează doar grila analogică.
Însă dacă ai un televizor recent, care este echipat cu un tunner digital, poți recepționa și toate programele din grila digitală care sunt emise necodat.

Deocamdată nu ți-au furnizat și o 'conservă' tunner digital, sau un smart cam CI+ și o cartelă de acces.

.

 rcs7000rds, on 06 iunie 2022 - 17:20, said:

Cand se inchide definitiv televiziunea analogica?
Cand se vor scoate digi sporturile din analogic?

În 2012 Posted Image

Prin 2007 - 2008 se preconiza că în 2012 am putea renunța la televiziunea analogică.
Dar în 2012 chiar și televiziunii analogice terestre i s-au mai dat câțiva ani de viață.
De aceasta am scăpat totuși în 2015.

Televiziunea analogică via cablu continuă să trăiască și 2022, la 10 ani de zile de când credeam că va dispărea, pentru că există în continuare oameni care au nevoie de ea.
Sigur, din ce în ce mai puțini...

Am văzut oameni care insistă să repare televizoare LCD mai vechi care nu au tunnere digitale, și care sunt supărați că operatorul de cablu continuă să scoată din grilă, unul câte unul, posturile lor de televiziune favorite.

"Au scos Discovery! Iar!"

Însă soluția le este la îndemână, migrarea către grila digitală!

.

Edited by Koal, 06 June 2022 - 20:58.


#6
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020

 Y0samiteSam, on 06 iunie 2022 - 20:37, said:


Mi-au adus la cunostinta ca TV o sa fie doar analogic Posted Image

Nu preau au echipamente pt televiziunea digitala pe stoc de aceea ofera doar tv analogic si tot din aceasta cauza au aproape toate canalele la liber pt ca majoritatea au tv cu tuner dvb-c si prind digitalul.

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Cât despre Digi.Sport-uri...
Nu sunt singurele programe de sport conținute de grilă, există și Pro-Arena (cât de cât de sport) și cele două Eurosport-uri.

Dacă vor scoate niște programe de sport din grilă, presupun că nu Digi.Sport-urile vor fi primele.

Deci presupun că acestea vor fi transmise atâta timp cât Digi va avea grilă analogică.

.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Care ar fi avantajul dispariției analogicului ?

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 Koal, on 06 iunie 2022 - 20:53, said:

@YosamiteSam

Cred că te-au informat greșit.
Nu stiu ce sa spun; Mi-au explicat ca trebuie trasa o cutiuta de peste drum si ca ei au preluat o retea din zona pe care urmeaza sa o modernizeze.
Sper sa nu dureze 3 luni pana trag cutiuta aia.

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 DarthBane, on 06 iunie 2022 - 20:57, said:

Care ar fi avantajul dispariției analogicului ?

Eliberarea spectrului CATV, cresterea numarului de canale digitale sau cresterea calitatii transmisiei digitale existente. Este infiorator cum se pot vedea unele canale. Deja sunt ingramadite cam 10 pe o frecventa

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Apropo,

Subiecte asemănătoare pe Softpedia există deja, unul propus de mine:

Este momentul să ne despărțim de televiziunea analogică?

Și o știre din 2019, raportul ANCOM arată că numărul celor care utilizează încă televiziunea analogică, din diverse motive, este încă apropiat de cel al utilizatorilor televiziunii digitale.

.

 DarthBane, on 06 iunie 2022 - 20:57, said:

Care ar fi avantajul dispariției analogicului ?

În primul rând există un avantaj major pentru operatorul de cablu, care nu va mai fi nevoit să mențină prea multe echipamente de recepție la stația locală de retransmisie, ci va lua aproape tot semnalul prin fibră optică de la stația centrală.
Majoritatea echipamentelor de la stațiile locale sunt menținute pentru programele transmise analogic.

Deci vor avea economii masive atunci când vor înceta această transmisie.

.

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Si pentru ca pe multi nu-i intereseaza calitatea HD/4K, ci continutul. Si vor sa aiba doar o telecomanda.
A, si e fain la digi ca marea majoritate a canalelelor digitale sunt free, nu e nevoie de card, ca la defunctul Telekom
In rural a intrat Orange cu propria retea de fibra cu multe canale digitale dar fara analogic Posted Image

 Koal, on 06 iunie 2022 - 21:08, said:

Majoritatea echipamentelor de la stațiile locale sunt menținute pentru programele transmise analogic.
Sa nu le uitam si pe cele regionale care vor trebui bagate intr-un mux local

Edited by sonnydellmarco, 06 June 2022 - 21:13.


#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

 Y0samiteSam, on 06 iunie 2022 - 20:59, said:

Nu stiu ce sa spun; Mi-au explicat ca trebuie trasa o cutiuta de peste drum si ca ei au preluat o retea din zona pe care urmeaza sa o modernizeze.
Sper sa nu dureze 3 luni pana trag cutiuta aia.

Dacă este vorba de o rețea preluată, așa este, poate avea doar grilă analogică.
.

 sonnydellmarco, on 06 iunie 2022 - 21:15, said:

Sa nu le uitam si pe cele regionale care vor trebui bagate intr-un mux local.

Orange a făcut bine că a intrat direct cu digitalul, oamenii în multe cazuri au tot ce le trebuie pentru recepția programelor digitale, dar preferă puținele programe din grila analogică.

Există deja mux-uri locale.
Spre exemplu la Digi Craiova acesta conține TVR Craiova (și Deutsche Welle și încă ceva).

Ar trebui introduse și cele câteva programe locale în acest mux.
.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Koal, on 06 iunie 2022 - 21:08, said:

Majoritatea echipamentelor de la stațiile locale sunt menținute pentru programele transmise analogic.
Nu era mai ieftin sa aiba o linie dedicata TV pe coaxial, canalele transmise de la centru pe caprarie si local doar mai inserau un post asemenea? Si gata cu echipamentele multe.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 sonnydellmarco, on 06 iunie 2022 - 21:02, said:

Eliberarea spectrului CATV, …
Pardon? Pe cablu fiecare operator are la dispozitie TOT spectrul. Inca nu e asa abundenta de canale in grila incat sa nu mai incapa.

Renuntarea la analogic a fost doar pentru transmisiile terestre, unde intr-adevar spectrul este o resursa foarte limitata si o buna parte din el este necesara pentru alte scopuri - de exemplu transmisii de date (de fapt acesta a fost principalul motiv pentru renuntarea la analogic).

#16
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
Eu încă am TV "analogic" și am prins chiar și canalele 4K când au fost gratis în probe. Și plătesc cu 4 lei mai puțin decât digital. Singurul dezavantaj e că nu pot adăuga extraopțiuni, dar nici nu-mi trebuie. Am Netflix si HBO Max (am HBO instalat la altă adresă cu cablu digital și am gratis HBO Max). Așa că n-am de ce să trec pe digital.

#17
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 sonnydellmarco, on 06 iunie 2022 - 21:02, said:

Eliberarea spectrului CATV, cresterea numarului de canale digitale sau cresterea calitatii transmisiei digitale existente.

Digi si Orange pot face asta si daca pastreaza analogicul. Au spatiu suficient.

Vodafone trebuie sa renunte la analogic, deoarece o parte din frecvente sunt utilizate la ei de serviciul de acces la internet.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sags, on 07 iunie 2022 - 06:25, said:

Pe cablu fiecare operator are la dispozitie TOT spectrul. Inca nu e asa abundenta de canale in grila incat sa nu mai incapa.
Insa nu e asa mare spectrul fiindca te limitezi tot la frecventele receptionate de TV ori vedem ca pana si din UHF au luat si trecut la digital.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate