Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De la faneata, la teren cu plante melifere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Avem o faneata, de peste 3000mp, anexata proprietatii noastre. In anii trecuti, faneata a fost cosita de catre cei care luau fanul, pentru animale. In sat, numarul vacilor a scazut, in mai putin de cinci ani, de la 12 la ... 2. Greu mai gasim, pe careva, interesat sa coseasca si sa ia fanul.

Asa ca ne-am gandit ca, poate, ar fi o idee sa inlocuim fanul, plantele din faneata, cu melifere. Adica plante perene, nefibroase. Intrebarea este .... cum procedam? Faneata are plante puternice, cu care este greu sa te lupti si nu stiu cum as putea face astfel incat sa pot da o sansa plantelor noi.
Este un proiect pe care-l vad dezvoltandu-se in cativa ani. Am timp, deci, sa fac lucrari de pregatire (care-or fi alea?!?).

Ceva idei? Sugestii? Solutii?

Multumesc!!!

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din pacate pot sa-ti spun ce sa nu faci. Adica sa nu faci ca mine.
In fata casei de la tara am o faneata de vreo 1000 m. Exact aceiasi problema o am si eu cu iarba & balarii, ce sunt acolo. In prezent, pentru ca nimeni nu mai vrea fanul cosesc de cca 6 ori pe vara si il las pe loc. 1000 mp nu ar fi mult, daca nu ar trebui cosita toata curtea, inclusiv prin livada si uite ca se fac 3000 mp...
Ce m-am gandit eu. Sa plantez trifoi pitic, care nu creste mai mult de 18 cm pe sezon, este invaziv si usor usor scap de buruieni si de cosit. Asa ca am cumparat o motosapa si am sapat cam 1500 mp - 3 treceri. Apoi am aruncat semintele de trifoi. Si... nu a iesit nimic! Astept din martie sa iasa trifoiul ala...3 kg aruncate aiurea.
Sper ca altcineva sa aiba o idee mai buna sa o pot aplica si eu.

Edited by adip1962, 03 June 2022 - 07:04.


#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Vorbesti cu cineva din sat care e mai de incredere. Cumperi o vaca (in ce proportii voi decideti) si o paste pe terenul vostru. El incaseaza subventiile, ingrijeste vaca si iti da o parte din lapte.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1-2 oi iti rezolva iarba si sunt foarte blande.
Bagi niste miei primavara si ii tai pe toamna.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
orice ai face acolo, fără o dedicare periodică nu vei reuși ce-ți dorești!
dar, oops, ce ziceai că-ți dorești? o parcelă fără buruieni? nu există, fără ca tu să nu faci nimic lună de lună!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 overseas, on 03 iunie 2022 - 09:23, said:

1-2 oi iti rezolva iarba si sunt foarte blande.
Bagi niste miei primavara si ii tai pe toamna.

Si dupa ce-ti mananca toata iarba ce faci? 3000 mp nu sunt o suprafata mare.Pleci in transhumanta?
Cand te duci in vacanta, sa zicem la Govora pentru 5 zile Posted Image, ce faci cu animalele?

Edited by adisz, 03 June 2022 - 09:58.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ideea e sa bagi 1-2 miei, ca sa nu muncesti aiurea la iarba, ba sa mai si beneficiezi de o carne ieftina si curata.
Normal ca trebuie sa fii pe acasa, ori sa fie vreo ruda prin preajma, dar e cea mai simpla varianta.
Cand nu mai ai iarba, ii tai, asta e ideea.

#8
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
În ce zonă a țării se află terenul?
E cât de cât liniar, sau înclinat?
E pământ fără pietre, sau doar cu câteva pietre sau e teren stâncos?
Prima dată cosești totul manual sau motorizat.
Lași puțin să crească plantele.
Apoi dai cu erbicid total ca să usuci mare parte dintre plantele sălbatice care au crescut acolo. Acum, stropirea cu erbicid total E controversată din cauză că e cancerigen, tu alegi dacă dai sau nu.
Poți stropi cu erbicid și fără să cosești, dar vei consuma o cantitate mult mai mare și nu e sigur dacă o să usuce tot.
Apoi ari cu tractorașul, dai cu freza sau discul și semeni ceea ce vrei.
Ți-aș recomanda lucernă, albinele o valorifică, dar o poți vinde ca nutreț.
5-7 ani răsare continuu.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Lucerna e cautata, dar se face greu ca nutret, adica e foarte sensibila la uscare, umiditate. Pe la mine care are lucerna se chinuie cand coseste, usuca, intoarce etc e foarte pretentioasa.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Faneata poate fi exploatata mecanizat? .... sa fie cosita cu utilaj tras de tractor? .... cauta in zona daca exista prestatori de astfel de servicii, inclusiv balotat.
Balotii au ceva mai multa cautare si sigur gasesti clienti in iarna pentru ei.

Ai spus plante melifere, dar banuiesc ca nu mierea este obiectivul ... nu de alta dar fanul este planta melifera.


#11
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Știu astea, însă cineva cu păsări sau porci o poate lua de când e verde.
Iar cineva cu cal sau alte animale mari, o poate întoarce și face baloți. 3000-4000 mp de lucernă cât are inițiatorul nu se întorc greu.

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Fara suparare, daca doream oi, actiuni la o ... vaca Posted Image sau altele asemenea, intrebam direct. Nu ma intereseaza sa ma implic, in nici un fel, in cresterea animalelor. Cainii sunt mai mult decat suficienti!

 adip1962, on 03 iunie 2022 - 07:02, said:

Din pacate pot sa-ti spun ce sa nu faci. Adica sa nu faci ca mine.
[...]

Cred ca ai avut ghinion. Eu am aruncat samanta de trifoi, pe unde s-a distrus terenul, in urma santierului; si a iesit fara probleme. Unde mai pui ca am aruncat samanta, asa, mai la misto, prin lunile iunie-iulie. In primul an a iesit asa si-asa. In al doilea an, insa, s-a umplut zona. Bafta!

 gushpi, on 03 iunie 2022 - 09:53, said:

orice ai face acolo, fără o dedicare periodică nu vei reuși ce-ți dorești!
dar, oops, ce ziceai că-ți dorești? o parcelă fără buruieni? nu există, fără ca tu să nu faci nimic lună de lună!

Nu!
N-am spus ca vreau parcela fara buruieni. Doar nu discutam, aici, despre gazon. Vreau, doar, prin supra-insamantare, sa schimb tipul de buruiana. Ma intereseaza sa pun buruieni care, peste iarna, sa se topeasca.

 DorinelIrimia, on 03 iunie 2022 - 10:20, said:

[...]Poți stropi cu erbicid [...]

Este, si asta, o idee. Ma ingrozeste, putin, dar e o idee. Probabil ca vom face, schimbarea asta, pe etape. Pe bucati, adica. Asa ca mai bine incerc cu folie neagra, sub care moare totul, intr-o vara. Pe bucata in transformare. Iar, in rest, s-o "cosesc" des, sa nu mai am treaba cu managementul Posted Image fanului. Si tot asa ...
Lucerna e buna, ca omoara buruiana. Am folosit-o intr-o zona unde ma napadise palamida. Am scapat (aproape de tot) de palamida! Doar ca nu am vreo intentie sa ma lupt, cu lucerna, s-o strang. Este o alta bataie, de cap, pe care doresc s-o evit.

 Tarzy, on 03 iunie 2022 - 11:10, said:

Faneata poate fi exploatata mecanizat? .... sa fie cosita cu utilaj tras de tractor? .... cauta in zona daca exista prestatori de astfel de servicii, inclusiv balotat.
Balotii au ceva mai multa cautare si sigur gasesti clienti in iarna pentru ei.

Ai spus plante melifere, dar banuiesc ca nu mierea este obiectivul ... nu de alta dar fanul este planta melifera.

Nu. Nu pot baga utilaje. Terenul este si in panta si cu damburi.
Am spus melifere, fiindca mi-as dori sa incurajez albinele sa se hraneasca cu asa ceva. In timp ce scriu, ma uit, pe fereastra, la agitatia din "lanul" meu de lupini. Asa ceva mi-ar trebui. Genul asta de planta.
Visez ...

 overseas, on 03 iunie 2022 - 10:10, said:

Ideea e sa bagi 1-2 miei, ca sa nu muncesti aiurea la iarba, ba sa mai si beneficiezi de o carne ieftina si curata.
Normal ca trebuie sa fii pe acasa, ori sa fie vreo ruda prin preajma, dar e cea mai simpla varianta.
Cand nu mai ai iarba, ii tai, asta e ideea.

Am uitat sa mentionez ca, in zona, sunt lupi! Ce bucurie, pe ei, sa ma apuc eu sa "bag" ceva miei Posted Image

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
păi nu prea se poate ...„și cu sufletu-n rai!” :P

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDIY, on 03 iunie 2022 - 16:29, said:

Am uitat sa mentionez ca, in zona, sunt lupi! Ce bucurie, pe ei, sa ma apuc eu sa "bag" ceva miei Posted Image
Facem schimb?
Îți dau urși. :D

Eu aș ara în zonele în care aș pune pomii.
Câte un petec de 5-10m2.
Știu, e muncă multă și se prea poate să nu fie posibilă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate