Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Bolboroseste chiuveta bucătărie

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Bună ziua

Bolboroseste chiuveta uneori când o folosesc eu, dar și vecinii de deasupra. Când este activitate mare la etajele superioare bolboroseste neîncetat.

Locuiesc la etajul 1, la parter sunt magazine și depozite.
Vecinul de la etajul 2 are scurgerea în fluviala. Nu știu de ce a făcut asta,am înțeles ca nu are voie,dar nu l-am reclamat pentru ca suntem vecini și oricum a devenit violent, agresiv doar când i-am atras atenția ca ma deranjează cu zgomote noaptea și m-a amenințat.

La etajul 4 a schimbat țeava dar nu știu dacă a respectat planul blocului.

A fost un incident neplăcut anul trecut. Mirosea a mucegai de mult timp în dormitor, a început să se încălzească întrerupătorul de lumina apoi a curs apa pe peretele din dormitor din întrerupător. Nu s-a ars instalația electrică. A curs pe peretele din hol și bucătărie de la țeava de scurgere din nișa de la bucătărie.

Instalatorul a spus ca de la o mufa de la etajul 3,dar datorita unui cot de la mine din construcție care s-a înfundat cu mizerie. La etajul 3 i-a venit apa în chiuveta. Cel de la 2 are scurgerea în fluviala.
Doar eu am fost afectat.
Vecina de la 3 nu a reparat mufa,nu a vrut sa spargă deoarece instalatorul a spus ca nu vor mai fi probleme dacă desființez eu acel cot din construcție unde se înfunda.

Nu știu dacă acest incident sau acel cot pe care l-am lăsat în pace deocamdată creaza această problemă.

Când a fost inundatia a băgat șarpele de la etajul 3 până în cot,iar recent a băgat de la mine în jos de a ajuns în principală pentru ca m-am plâns de bolboroseala. A spus ca nu sunt probleme cu infundarea ca a dus totul,dacă era ceva ,în principală.

Dar problema persista și e foarte enervanta.

Ce anume ar putea fi și ce pot face?

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Bolborosește pt că undeva pe traseu are o gătuire( sau e înfundat) . Când e debitul mărit, bolborosește când "își ia aer" instalația. Ca atunci când golești rapid o sticla.
Eu am stat la parter și mi s a inundat bucătăria din cauza asta, nu eram acasă și tot ce consumau vecinii de sus a ajuns la mine in bucătărie. Groaznic. Instalatorul a găsit înfundat pe la un cot pe la subsol. Altă dată s a înfundat intre parter și et 1 și a fost inundat genul de la 1, mi s a colorat și mie puțin tavanul. N am înțeles cum de la scurgerea de la bucătărie ți a ajuns apa pe pereții dormitorului, dar indicat ar fi să ți pui o clapeta antiretur după scurgerea de la chiuveta ta.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu-nteleg cum e cu fluviul ala :)

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Vecinul de la ultimul etaj n-a mai lasat aerisirea de la tevi, ca-l incurcau prin bucatarie, asa se poarta pe la noi.
https://www.dedeman....1-1/2/p/3034431
Spor.

Edited by Znevna, 02 June 2022 - 18:55.


#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 crocko.dilul, on 02 iunie 2022 - 18:28, said:

Eu nu-nteleg cum e cu fluviul ala Posted Image
Pai e (doar) la 2, la 1 nu e fluviu, ca e cu cot.

Și, de fapt, nu e fluviu, ca e nevasta-sa, fluviala.

#6
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
Salut, scurgerile astea (coloana de la etj 4 si pina la subsol) trebuie sa fie deschise la capatul superior ca sa isi traga aer si tot pe acolo sa il elimine. Poate acea teava care iese pina sus pe bloc e astupata de ceva sau de cineva. Verifica asta.

Cam asa ceva ar trebui sa fie pe bloc. Daca cel de la 4 a eliminat continuarea tevii de scurgere catre acoperisul blocului e posibil sa patesti asta.

Attached Files



#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Se mai poate întâmpla să bolborosească dacă ai eliminat dopul de apă. Scurgerea imediat sub ghiuvetă are acea parte flexibilă pe care instalatorii o poziționează (sau ar trebui să o poziționeze) cu acea curbă dublă (S culcat). Poziționată corect, cu partea cea mai de jos a flexibilului mai jos decât capătul superior al țevii în care intră, ai acolo în permanență apă ca un "dop" şi aceasta izolează conducta să nu îți vină mirosul din canalizare în casă şi izolează şi fonic. Dacă nu mai ai acel dop, se eliberează aerul din conductă pe la ghiuveta ta, pentru că gaura e deschisă, se aud sunete şi îți pătrunde în casă mirosul de canal.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Probleme la teava de scurgere principala (din subsol, pivnita, unde o aveti)

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Problema e simpla si de obicei se manifesta la canalizare la WC, cand e un volum mai mare de apa, se videaza mai repede si apar mirosuri.
In mod normal, canalizarea are un cap deasupra blocului sau mai nou o supapa de vid.

Mai mult ca sigur vecinul de la ultimul etaj a gasit in plus nite tevi si le-a taiat.

BTW, e pluviala (de la ploaie), nu fluviala, de la fluviu Dunare...

Edited by Courage, 02 June 2022 - 23:42.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Varianta 1 - dop mizerie pe teava , se cumpara Mr. Muscle gel desfundat tevi si torni 1 l in canalizare seara dupa ce toti s-au culcat , lasi asa pana dimineta , umpli chiuveta cu apa calda, cat mai fierbinte si scoti dopul sa traga cu debit mare . Fiind la bucatarie canalizarea e supusa la stres continuu, grasimi, resturi vegetale care se precipita pe coloanele de scurgere si fac dop .
Varianta 2 - lipsa priza aer la ultimul nivel . Se ia de mana presedintele de asociatie si administratorul si se face o vizita la vecin , daca a spart si astupat priza de aer pe loc cu o dalta si un spit se face una provizorie cu o hartie ca daca nu repune in funtiune cum a fost proiectul va lua 726 de pumni in cap , ca asa e romanul , e propritar, face ce vrea muschiul lui in casa lui , nu conteaza ca sunt parti comune , el aude cuvintele dar nu pricepe semnificatia , incepe sa vorbeasca TARE si sa explice cum ca el are dreptate .

Edited by ldpe, 03 June 2022 - 07:31.


#11
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Vecinul are doar scurgerea chivetei din bucatarie la apa pluviala ?
Si pe unde a tras el teava separat de restul coloanei ?

#12
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Cate variante la cuvântul "chiuvetă" mai aveți?

In rest , sunt pertinente ideile scrise mai sus

#13
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Când nu ai cu ce ajuta subiectul, postezi doar să te legi de greșeli gramaticale.
Bravo cu felicitări.

#14
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 DorinelIrimia, on 03 iunie 2022 - 07:30, said:

Vecinul are doar scurgerea chivetei din bucatarie la apa pluviala ?
Si pe unde a tras el teava separat de restul coloanei ?
Da. Prin bucătărie. A făcut ditamai improvizația.Ca pluviala era în colțul diametral opus al chiuvetei.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Courage, on 02 iunie 2022 - 23:40, said:

Problema e simpla si de obicei se manifesta la canalizare la WC, cand e un volum mai mare de apa, se videaza mai repede si apar mirosuri.
In mod normal, canalizarea are un cap deasupra blocului sau mai nou o supapa de vid.

Mai mult ca sigur vecinul de la ultimul etaj a gasit in plus nite tevi si le-a taiat.

BTW, e pluviala (de la ploaie), nu fluviala, de la fluviu Dunare...
Trebuia sa-l lasi asa...

 DorinelIrimia, on 03 iunie 2022 - 08:19, said:

Când nu ai cu ce ajuta subiectul, postezi doar să te legi de greșeli gramaticale.
Bravo cu felicitări.
Ba e foarte bine ca a scris.

Bine... si eu ma contrazic...

#16
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Din discuția pe care am avut-o azi telefonic cu instalatorul asociației căruia i-am sugerat variantele de pe forumuri, în urma căruia nici măcar nu s-a sinchisit să vină să vadă: "Lasă dom'le să bolborosească,cu ce te deranjează?!" ,am decis sa incerc administrativ.

Voi face cerere către asociația de proprietari cu număr de înregistrare în care voi specifica data la care am avut inundația,cu poze, și faptul că persistă aceste bolboroseli.

Sa ia masuri să verifice de sus până jos coloana,nu stau eu sa fac pe detectivul.

Fac cerere pentru ca plătesc asigurare iar în caz de eveniment să dovedesc ca am înștiințat asociația. Vorba zboară,ce e scris rămâne.

Vor trebui să formuleze un răspuns.

Mulțumesc încă o dată tuturor!

#17
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Există țeavă de aerisire pe acoperiș. Am identificat-o până la urmă cu ajutorul unui vecin

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
Bun, ai turnat apa in ea sa vezi daca si functioneaza ?
Torni 1-2 galeti de apa si daca trage rapid e ok , daca iese careva ca "sunt inundat " mergi la el si il intrebi frumos : " vecine , vrei sa vorbim despre Dumnezeu?" continuarea o sti ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate