Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Plantare seminte Tiger Nuts (Chufa) si de unde le pot cumpara?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005
Salut.

Stiu de la pescuit de prin 2019 ca se folosesc aceste seminte / tuberculi... Insa de cateva zile, dupa ce am vizionat ceva clipuri tot de pescuit am cautat sa vad ce sunt de fapt si am aflat.
Vad ca sunt foarte bune si pentru consumul uman. Si de atunci tot caut seminte de Tiger Nuts (Chufa (Chew-fa)) si gasesc doar produse finite pentru pescuit sau retete de preparare pentru consum uman.
Am gasit de cumparat uscate in vid aici (doar doua exemple, unul din uk si altul din spania):

70 lire (aprox. 83 eur) - 25 kg
Large Tigernuts - Dry - 25kg | Amwell Bait & Feed | Bulk Pellets | Particles | Liquids | Boilies | Carp

65 eur - 25 kg
Tiger nuts - Bulk Carp Bait

Tot magazine de pescuit sunt si aici... si sunt cam scumpe... (am gasit si la decathlon pe la 260 lei parca, dar o sa merg si fizic sa vad de care sunt).

As vrea sa incerc totusi in gradina din balcon sa pun si asa ceva insa nu am gasit de unde sa cumpar.

Pun si doua tutoriale pentru cine vrea sa vada cat de usor sunt de intretinut iar in al 2lea clip cum crontane in dinti ca un pufulete combinat cu aluna Posted Image, pfff.
How to Plant Tiger Nuts Chufa
Grow your own TIGER NUTS - CHUFA in the UK! from start to finish

Ar merge sa folosesc din cele uscate si vidate chiar daca sunt de la magazine de pescuit?
Daca ar merge asa, banuiesc ca nu trebuie sa aibe alte substante adaugate, ci sa fie pur si simplu samanta uscata...

Intrebari:
  • Daca nu merg cele uscate si vidate, stiti de unde as putea cumpara?
  • Iar cu iarba crescuta la suprafata banuiesc ca nu poti face decat... compost?
Initial am citit ca sunt plantate cel mai mult prin Spania, Brazilia... apoi i-am gasit si pe cei din UK. Inseamna ca merita incercat si aici chiar daca nu avem umiditatea asa mare decat acum prin mai-iunie.

Multumesc mult.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostdON, on 29 mai 2022 - 23:05, said:

Initial am citit ca sunt plantate cel mai mult prin Spania, Brazilia... apoi i-am gasit si pe cei din UK.
Ce iti pot spune, asa in general, e ca nu ai cum sa compari clima din RO cu cea din UK.
Pare ca ca UK e o clima mai rea, dar nu e deloc asa.

Edited by pasilla, 29 May 2022 - 23:40.


#3
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005
Clar ca nu. Dar asta nu inseamna ca nu pot incerca ��, nu?

Dar cand am mai postat pe aici cu 1-2 ani in urma legat de ce am crescut in balcon, stiu ca am vazut multi din UK ca aveau gradina chiar in casa, intr-o camera sau pe balcon, de toate tipurile, hidroponice, normale, cu iluminat natural sau artificial etc...

Nu stiu deloc ce se creste acolo, dar descopar ca si acum ca sunt multe si la ei. Fiecare isi stie conditiile lui.

La mine din tot ce am pus pe balcon a ramas doar rosia care a tinut pana acum 1-2 luni. A facut de prin noiembrie anul trecut doua rosii. Este adevarat, nu m-am ocupat deloc de ea pe partea de taiat si ingrijit. Doar cand a crescut mai mult si era intinsa pe jos, am pus 3 araci si am rarit putin ce am putut atunci.

Insa florile care au iesit intre timp nu au mai scos rosii ci s-au uscat. La primele doua rosii nu am polenizat eu. La cele care le-am gadilat, banuiesc ca nu le-a priit ��

In fine, planta era uscata toata insa cele doua rosii inca stateau acolo si cand le-am cules erau aproape coapte, dar au fost bune.

Asa as vrea sa incerc si cu Tiger Nuts... Cred ca o sa mai iau si niste avocado iar...

Eh, daca stie cineva de unde as putea lua, si la cantitati mai mici ca sunt si prea multe si prea scumpe pentru un astfel de test. Evident ca o sa incerc cateva si la pescuit, dar vreau sa le dau o sansa de crescut si la mine ;-))).

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cu iarba faci compost :)
Cyperus esculentus
daca cele uscate sint uscate in mod natural, prin inmuiere in apa 24h ai ceva sanse sa incoltesca. mie mi-a reusit asta cu bulbi de lalele si oca.
daca sint deshidratate fortat, si daca mai sint si stropite cu ceva chimicale ca sa nu mucegaiasca si sa nu fie atacate de gize, cum e cazul ceaiurilor, atunci n-ai sanse.
din ce am citit despre ele pe net, nu cred ca ai sanse la noi in cultura libera, le place umezeala, 12-14 ore de soare pe zi. Pe de alta parte este o alerta cum ca ar fi invazive.
am gasit in cantitati mici aici (daca n-ai dat inca de ele)  ca pentru un experiment intr-o jardiniera
https://www.emag.ro/...2/pd/D1KJ1QBBM/
https://comenzi.bebe...ensense-p166144

#5
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005

View Postgomez99, on 30 mai 2022 - 07:32, said:

cu iarba faci compost Posted Image
Cyperus esculentus
daca cele uscate sint uscate in mod natural, prin inmuiere in apa 24h ai ceva sanse sa incoltesca. mie mi-a reusit asta cu bulbi de lalele si oca.
daca sint deshidratate fortat, si daca mai sint si stropite cu ceva chimicale ca sa nu mucegaiasca si sa nu fie atacate de gize, cum e cazul ceaiurilor, atunci n-ai sanse.
din ce am citit despre ele pe net, nu cred ca ai sanse la noi in cultura libera, le place umezeala, 12-14 ore de soare pe zi. Pe de alta parte este o alerta cum ca ar fi invazive.
am gasit in cantitati mici aici (daca n-ai dat inca de ele)  ca pentru un experiment intr-o jardiniera
https://www.emag.ro/...2/pd/D1KJ1QBBM/
https://comenzi.bebe...ensense-p166144

Iarba (daca o sa am parte sa imi creasca ceva) o sa le-o dau la animale ca nu e multa si cand merg in vizita la cineva care are, sa le dau cadou si animalelor ceva ;-)

Hmmm... Ma gandeam oricum sa incerc cu cele vidate pana oi gasi un loc care le vinde pe bune pentru asa ceva. Dintr-un clip vizionat de la americani, este si o organizatie pe la ei care vinde asa ceva, insa pentru ce vreau eu, nu merita "efortul" nici macar sa le dau mail. La efort m-am referit din partea lor, evident ;-)))
...
Am gasit-o din nou (organizatia de care spuneam):
Planting Chufa - A How-to Guide

La min. 4:15 spune de NWTF -National Wild Turkey Federation  de unde se pot cumpara.

Asta e pagina care ma interesa si a mers acum, celelalte nu merg... NWTF Seed Programs

Am cautat pe harta si pare sa fie in South Carolina... Eh, poate totusi o sa ma risc sa le trimit un mail ca poate au ceva si prin Europa.

Interesant totusi cum ai dat primul link de la un magazin (Ki) de la care cumpar anumite produse la 1-2 luni, dar nu mi-a trecut prin cap. Totusi produsul ala este extra scump... si nu imi dau seama daca este vidat, dar clar o sa dau o fuga pe acolo in curand macar sa stiu (116 lei/kg...).

Iar al doi-lea este exact acelasi produs la care ma gandeam din toate cautarile mele (bebe), asta pe langa cele de la decathlon.

La ultimul am gasit cred ca cel mai ieftin de pana acum si parca sunt vidate din poza. Nu vad detaliul asta in descriere, poate sunt si prea obosit la ora asta.

Semințe Alune tigrate Pescuit la crap 6/14MM 20KG - Astea costa 260 lei/20kg deci ies pe la 13 lei/ kg.

In detalii spune ca sunt pentru crap... apoi:
Alunele tigrate sunt unele dintre cele mai utilizate produse deoarece sunt foarte atractive și rezistă la unii pești dăunători, precum peștii pisică
...
Rezistență
Alunele tigrate sunt suficient rezistente pentru a respinge anumite dăunătoare.


Pe balcon nu cred ca am soare mai mult de 4-5 ore pe zi (mai ales ca au frunze toti copacii si sunt inalti bine) iar in fata blocului clar nu ma risc la nimic, chiar daca ar fi ingradit. Eventual as putea pune o oglinda sa mai duca vre-o 1-2 ore pana trece coltul dar clar nu se compara cu lumina directa.

Am plasa la geam si am vazut ca ajuta impotriva multor ganganii si alte prostii la ce am mai tinut. Insa este clar ca nu exista ventilatie buna.
Umezeala cred ca este destul de multa acum vara... clar nu ca in locurile ei de origine.

Poate in timp, mai aflam detalii pentru seminte bune de plantat si sa fie comestibile.

Ms mult pentru raspuns.

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cumpararea plantelor/semintelor din afara UE necesita certificat fitosanitar eliberat de autoritatile din tara de origine. altfel ti le opreste la vama. unii dintre comercianti au asa ceva, altii nu iar altii te taxeaza suplimentar, poate chiar si 100USD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate