Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Isi va reveni unghia aceasta?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Acum 4-5 saptamani am reusit sa-mi strivesc varful aratatorului stang intr-o usa, osul rupt, carnea pe partea interioara strivita/“macerata” cum s-a exprimat doctorul.

A fost cusut, aiurea (doctorul urmator la care m-am dus s-a crucit si m-a intrebat cine/cum m-a cusut asa), mai tarziu abia, dupa ceva zile de chin/infectie mi-au facut si radiografie si au trebuit sa desfaca iar rana, curatat si cusut iar.

In fine, de cateva zile s-a inchis in sfarsit rana, degetul in sine nu mai e asa tumefiat. Unghia ma gandeam ca o sa se innegreasca si o sa pice dar nu…e inca atasata insa cam subreda si practic exista un spatiu la baza unghiei ramas. Doctorul a zis ca o sa-si revina dar aceeasi doctori in tara asta fara de dumnezeu mi-au ingreunat recuperarea prin incompetenta lor.

Am pus poze cum arata unghia acum, as dori sa aflu o parere daca unghia asta este compromisa sau nu.

Multumesc

[ https://i.ibb.co/MPJTzws/E9-C5-C964-05-F8-4-F5-E-804-D-0694-D60-F8-FDC.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/1GNry9W/876-E42-A6-C077-4-EEB-A280-94-F17-A5-F3083.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S. Daca considerati ca spitalele din Romania sunt mult mai asa si pe dincolo decat cele de mai la vest, eu personal dupa experienta asta cat si o alta situatie cu fosta sotie acum ceva ani, internata in spital aici in buricul targului cehesc sunt de parere ca…dezastru, lumea a 14-a, atat incompetenta doctorilor dar si spitalele in sine, igiena etc. Si la Mizil cred ca au conditii mai bune decat spitalul de urgenta ultra-central unde am mers in seara cand mi-am strivit degetul.

[ https://i.ibb.co/S0mDzZ8/DEDDDC01-4-BC1-47-F5-8-F21-18-D0801-A4-C2-F.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lawrence38, 27 May 2022 - 15:24.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Unghia in sine isi revine in juma de an, daca nu mai ai si altceva stricat pe-acolo.

Posibil sa-ti creasca una noua sub aia veche iar aia veche se va desprinde in timp.

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
arata bine! eu zic ca va fi ok peste cateva luni

Edited by carolinaherera, 27 May 2022 - 20:20.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Cade daca e negru sub ea, aia e curata isi revine.
Am vreo 3 schimbate pina acuma insa totdeauna cu negru la baza, creste alta sub ea, ca noua!
:D
P.S. cind se aduna singe sub ea ajuta o gaura sa-l drenezi, uneori mai scapa si unghia dar chiar daca nu, nu mai doare asa tare.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,249
  • Înscris: 21.06.2016
Eu mi-am rupt complet o falanga la surf. Osul s-a rupt in 3 bucati si ughia a isit complet.
Am avut o operatie in care doctorul a insirat pe un ac cele 3 bucati de os, mi-a cusut unghia si a cusut ce mai trebuia. Dupa aia am facut cam o luna sau doua terapie fizica sa imi recapat mobilitatea in incheiteura.
Acum nici eu nu as sti care deget era, doar ca unghia are niste striatii fine (nu se vad, dar se simt la pipait).

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

View Postlawrence38, on 27 mai 2022 - 15:25, said:

P.S. ...spitalul de urgenta ultra-central unde am mers in seara cand mi-am strivit degetul.
Se reface, iti doresc insanatosire grabnica.
Am mai scris pe-aici: pentru chestii din astea in Bucuresti cel mai bun e SCUCPRA

"Singurul spital de specialitate care oferă tratamentul complex pentru arsuri de orice gravitate pentru pacienții adulți din România și din toată țara.
Una dintre clinicile de top în domeniul Chirurgiei Plastice și Microchirurgiei Reconstructive, colectivul de medici realizând intervenții complexe de replantări de membre și degete amputate, transplant liber de țesuturi pentru acoperirea defectelor complexe și extinse, precum și de reconstrucții funcționale."

Edited by crocko.dilul, 28 May 2022 - 05:59.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Isi va r3veni, in sensul ca unghia va cadea ci va creste alta din spate, dar forma noii unghii, nu va mai fi l fel, se va cunoste ca e diferita

Am patit cu unghi de la degetul mare de la picior, am purtat o perioada , 10 ore pe zi, pantofi de protectie , de la bombeul de metal din varf si pentru ca acei pantori era etrem de incomozi, unghia a presat pe acel bombeu, pe sub unghie s a format un cheag de sange (adica a devenit vanata), in 1 luna a cazut . A crescut alta dar foarte groasa si deformta, complet crescuta cam in 6-7 luni . Acum daca ma uit la ea, dupa un an si ceva de cand a crescut complet, s a mai netezit, dar tot groasa a ramas si se cunoaste ca e diferita fata de celalalt deget.

#8
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 27 mai 2022 - 20:42, said:

Eu mi-am rupt complet o falanga la surf. Osul s-a rupt in 3 bucati si ughia a isit complet.
Am avut o operatie in care doctorul a insirat pe un ac cele 3 bucati de os, mi-a cusut unghia si a cusut ce mai trebuia. Dupa aia am facut cam o luna sau doua terapie fizica sa imi recapat mobilitatea in incheiteura.
Acum nici eu nu as sti care deget era, doar ca unghia are niste striatii fine (nu se vad, dar se simt la pipait).

Chiar esti vrajitor, si ai si ochi albastri!

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru pareri si sfaturi.

Intr-adevar forma unghiei, la baza mai ales e ciudata, a ramas un hău acolo, dar in rest nu are nimic negru pe dedesubt. Osul in sine inca e dureros putin, nu pot sa indoi degetul prea mult iar daca ating, ma lovesc cu varful degetului de ceva, e o durere subita si intensa.Mi-au zis oricum doftorii cehi de aici ca e normal sa dureze 2-3 luni pana ce osul se sudeaza complet si apoi pot face exercitii mai multe de recuperare a mobilitatii.

Un lucru pozitiv de care am ramas uimit e cat de repede se adapteaza creierul sa reprogrameze celelalte degete - eu tastez mult la serviciu, ma gandeam ca o sa ma incetineasca mult imposibilitatea de a folosi aratatorul stang plus degetul mijlociu de langa e si el putin afectat, insa nici nu simt diferenta aproape, tastez aproape de viteza mea normala ��

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,249
  • Înscris: 21.06.2016
Vrei sa spui ca tu nu ai nici macar o atela din aia de tabla indoita?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate