Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Digi GP601RF

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Care-i deranjul cu ledurile; v-ați montat sculele in dormitor?!

#20
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007

View Postechoshoworacle, on 25 septembrie 2022 - 22:39, said:

Care-i deranjul cu ledurile; v-ați montat sculele in dormitor?!
Nu toti stam la casa si avem camera tehnica...

#21
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Orice apartament sau garsoniera are hol. Eu le-am mutat la intrare pe hol și am renunțat la cabluri.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
La tara la magazie am primit un TBEG Luster doar cu internet, care are doar ledurile SYS/Link-Act/REG. Impreuna cu un router Xiaomi, abonament de 300 mbps pentru camere de supraveghere, comuna Cungrea, sat Miesti, rupt de lume si de telecomunicatii pana in 2021 cand a venit fibra Digi. Posted Image

Xiaomi router doar cu 2 leduri. Socant fata de ce eram eu obisnuit.

#23
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

View PostNeaceasca85, on 26 septembrie 2022 - 17:58, said:

La tara... rupt de lume si de telecomunicatii pana in 2021 cand a venit fibra Digi.
Off topic. Înainte ce soluții aveai?! Era semnal 4G sau sârma "romtelecom"?

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
Hehe, sarma Romtelecom nema, cablu TV nema, doar curentul electric pe stalpi pana sa vina fibra RCS-RDS-Digi. Posted Image

Semnal 4 G slab, upload de 0,xx maxim 1 mbps.

Terenul are doar o magazie pe el, veche, veche, casa nelocuita de 40 de ani am demolat-o si se va construi una mica de vacanta gen, dar cand vor fi bani, nu pe prafurile astea.

Am bagat ONT-ul Luster TBEG si routerul Xiaomi intr-o comoda veche din copilaria de la Spineni (unde am vandut in 2021 spre a cumpara la Miesti), baiatul de la RDS a dat gaura in spatele ei, sculele sunt inchise in dulap, rack antic.

Cum cei de la curent mi-au pus doar o cutie cu priza monofazica si priza trifazica, am plecat cu o rola-tambur Wurth de la priza mono la magazie, prelungitorul este pe comoda rack.

O camera cu suportul intre 2 lemne si alta de exterior am rugat un electrician sa o prinda in suruburi.

Abonament de 300 adaugat pe factura celui de 1000 de acasa.

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
deci tu ai bagat internet de 300mbps intr-o magazie veche.. sa mai zica restul lumii ca romanii nu sunt bogati la asa extravagante :)
ps. doar ce am plecat din apartament de 400k eur care avea internet 20mbps si era fenomenal de bine, maximul posibil. La bani lunar   probabil cam cat costa magazia aceea Posted Image

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
Ma gandeam ca vor face nazuri baietii, ca in 2011-2012 era greu de bagat FTTH la o vila din oras (acasa la mine), nu le convenea fibra pe gard (s-a pensionat acel director), dar acum zic ca baga FTTH si in cort sau foisor. Posted Image

#27
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Arata placut ochiului si in varianta putin estetizata pe negru.

Link: https://www.comnect....n/FTTx/256.html .

Sunt curios daca au si baietii de la DIGI versiunea asta.
Pe alb o au in mai multe versiuni, una cu mai multe LED-uri si una cu unul lipsa, stiu sigur ca nu imi dadeam seama de ce ii lipsea unul.
Asteptam sculele cu WiFi 7 daca vor exista, cand vor exista pe stoc si la noi.

Edited by Morphinus, 18 January 2024 - 11:39.


#28
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
wifi7....pt ce vreti wifi7? sa puneti ont-ul inchis intr-o firida pe hol si sa va plangeti ca n-aveti mii de Gbps in baie??

#29
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Poate ca unii dintre noi asa facem, poate altii nu.
Nu cred ca este cazul sa fim toti bagati asa in prima categorie si etichetati atehnici.
Fiecare cred ca  isi alege un motiv pentru a trece la echipamente moderne, de la boala testelor sintetice pentru cei cu problema asta pana la cei ce au dispozitive compatibile cu tehnologiile noi, entuziastii dintre noi etc...
Doar am zis, n-am dat cu paru' .

Cred ca este o boala si cu upgradeul asta, de la ultima fita in materie de telefoane, electrocasnice, masini, e pe cocofixul fiecaruia ceva anume setat sa aibe ultima tehnologie recenta pe ceva anume, nu degeaba exista si conceptul de obsolescenta programata.
Nu stiu cat de gresit sau nu este dar certitudinea ca suntem indrumati si facuti sa intelegem in asa mod este demonstrabila si se poate verifica.

Offtopic:Eu unul cel putin obisnuiesc sa tin la lucruri si chestii si tind sa ma atasez de ele, sa renunt la ele decat in ultimul moment, fie ca deja este limitat la anumite functii, fie ca din punct de vedere hardware nu mai face fata.
Exemplu cu telefoanele, indiferent cat ai avea grija de el, sa il tii la "țiplă", ingrijit si avut grija de el, la un moment dat isi pierde din anumite proprietati, bateria  nedetasabila in prima faza, fiind necesar sa te uiti dupa alta, sa apelezi la un service sau sa pui in balanta ideea de a lua ceva nou, actualizat, in trend cu moda.

Edited by Morphinus, 18 January 2024 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate