Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

modalitati de iesire din indiviziune coproprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
M-am uitat acum intr-un act de partaj facut la notariat si in el apare, printre altele:

Quote

Eu, CUTARESCU, cunoscand prevederile art. 326 Cod Penal privind falsul in declaratii, declar pe proprie raspundere ca:
  • nu ma aflu in stare de insolvabilitate declarata de instanta judecatoreasca, conform art. 12 Cod Civil
  • nu figurez cu debite in Registrul national de Evidenta a Creditorilor Persoanelor Fizice asa cum rezulta din Extrasul [il cere notarul, automat]
  • si [nu figurez cu debite] nici la Directia Generala de Impozite si Taxe Locale … [in baza unui Certificat dfe Atestare Fiscala]
Nu stiu unde/daca datoriile la ANAF se incadreaza, si ce consecinte ar fi dpdv al blocarii partajului.

Acum ca ai pomenit de matusa ta, mai e un aspect: dansa, ca sotie supravietuitoare (zici ca a decedat dupa sot), are drept de mostenire dupa sotul sau decedat dar tu nu ai nici un drept de mostenire dupa ea. Deci pentru acea bucatica nu poti forta in nici un fel dezbaterea succesiunii.

Al treilea aspect de avut in vedere: daca varul tau ramane strain de succesiune, acest lucru se refera la absolut toata succesiunea. Nu se poate ‘pe alese’, strain dpdv unele bunuri (terenul care intereseaza a fi vandut acum) dar sa mosteneasca altele (parca ai zis ca mai sunt si alte terenuri, plus orice ar mai fi avut defunctul - loc de veci, masina, casa, conturi/economii in banci, actiuni, etc, etc). Plus ca ‘de succesiune’ deja se transforma in doua succesiuni, una dupa tatal sau si una dupa mama sa (pentru partea care ii revine dansei de pe urma sotului, plus orice altceva ar mai fi avut).

#20
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 20 mai 2022 - 09:01, said:

M-am uitat acum intr-un act de partaj facut la notariat si in el apare, printre altele:Nu stiu unde/daca datoriile la ANAF se incadreaza, si ce consecinte ar fi dpdv al blocarii partajului.

Acum ca ai pomenit de matusa ta, mai e un aspect: dansa, ca sotie supravietuitoare (zici ca a decedat dupa sot), are drept de mostenire dupa sotul sau decedat dar tu nu ai nici un drept de mostenire dupa ea. Deci pentru acea bucatica nu poti forta in nici un fel dezbaterea succesiunii.

Al treilea aspect de avut in vedere: daca varul tau ramane strain de succesiune, acest lucru se refera la absolut toata succesiunea. Nu se poate ‘pe alese’, strain dpdv unele bunuri (terenul care intereseaza a fi vandut acum) dar sa mosteneasca altele (parca ai zis ca mai sunt si alte terenuri, plus orice ar mai fi avut defunctul - loc de veci, masina, casa, conturi/economii in banci, actiuni, etc, etc). Plus ca ‘de succesiune’ deja se transforma in doua succesiuni, una dupa tatal sau si una dupa mama sa (pentru partea care ii revine dansei de pe urma sotului, plus orice altceva ar mai fi avut).
evident nu e treaba mea subiectul mostenirii lor din partea mamei(sotia unchiului). eu sunt interesat doar de partea in care jumatate din mai multe loturi imi apartine si pentru care am am toate documentele. din cate am inteles, e perfect legal sa se deschida mostenirea doar dupa tatal lor si sa se discute pentru moment doar lotul care ar trebui sa se vanda.
e ceea ce ma intereseaza acum in mod expres si o sa vad daca eu as avea drteptul asta. daca se poate, o s-o fac imediat, verisoara o sa fie de acord, ramane doar incerteta despre varul meu.

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Pai una din problemele de care am zis este ca in urma mostenirii dupa unchiul tau, in mod normal o cota din terenul care te intereseaza ajunge la sotia lui (decedata in prezent, dar traia cand a decedat unchiul). Pentru acea parte nu ai ce face tu, este exclusiv treaba verilor tai, si daca nici unul din ei nu cere dezbaterea succesiunii dupa mama lor atunci bucatica respectiva este in suspans.

Ar mai fi ceva de care trebuie tinut cont: exista vreun certificat de mostenitor dupa unchiul s/sau matusa ta? Indiferent ce bunuri include sau nu. Ma gandesc la ceva de genul ca au avut si ei o casa a lor in care au stat si sa se fi facut o succesiune care sa includa doar acea casa, iar acum ati descoperit ca mai exista si niste terenuri provenite de la bunici de care in prima faza au uitat. Acolo unde exista deja un certificat de mostenitor (dupa un anumit defunct, unchiul si/sau matusa) problema acceptarii, mostenitorilor si a cotelor este deja transata. Nu se mai face decat un certificat de mostenitor suplimentar, la acelasi notar cu aceiasi mostenitori si aceleasi cote, care sa includa in masa succesorala bunuri suplimentare - acest teren ‘uitat’.

Intr-adevar cel mai bine este sa te consulti cu un notar in primul rand, iar daca treaba se dovedeste mai complicata si cu un avocat specializat. Doar cineva de specialitate, cu toate actele pe masa, iti poate da o solutie adecvata.

Edited by sags, 20 May 2022 - 10:22.


#22
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 20 mai 2022 - 10:20, said:

Pai una din problemele de care am zis este ca in urma mostenirii dupa unchiul tau, in mod normal o cota din terenul care te intereseaza ajunge la sotia lui (decedata in prezent, dar traia cand a decedat unchiul). Pentru acea parte nu ai ce face tu, este exclusiv treaba verilor tai, si daca nici unul din ei nu cere dezbaterea succesiunii dupa mama lor atunci bucatica respectiva este in suspans.

Ar mai fi ceva de care trebuie tinut cont: exista vreun certificat de mostenitor dupa unchiul s/sau matusa ta? Indiferent ce bunuri include sau nu. Ma gandesc la ceva de genul ca au avut si ei o casa a lor in care au stat si sa se fi facut o succesiune care sa includa doar acea casa, iar acum ati descoperit ca mai exista si niste terenuri provenite de la bunici de care in prima faza au uitat. Acolo unde exista deja un certificat de mostenitor (dupa un anumit defunct, unchiul si/sau matusa) problema acceptarii, mostenitorilor si a cotelor este deja transata. Nu se mai face decat un certificat de mostenitor suplimentar, la acelasi notar cu aceiasi mostenitori si aceleasi cote, care sa includa in masa succesorala bunuri suplimentare - acest teren ‘uitat’.

Intr-adevar cel mai bine este sa te consulti cu un notar in primul rand, iar daca treaba se dovedeste mai complicata si cu un avocat specializat. Doar cineva de specialitate, cu toate actele pe masa, iti poate da o solutie adecvata.
"....exista vreun certificat de mostenitor dupa unchiul s/sau matusa ta?...."

nu exista nimic, unchiul a decedat in 2019, sotia lui in 2020. n-au dezbatut nicio mostenire.

"....ceva de genul ca au avut si ei o casa a lor in care au stat si sa se fi facut o succesiune care sa includa doar acea casa, iar acum ati descoperit ca mai exista si niste terenuri provenite de la bunici de care in prima faza au uitat....."

din partea mamei lor au o casa si curte care trebuie s-o imparta ei si nu e treaba mea
terenurile si casa unde am eu jumatate sunt mostenite de unchiu' si mama mea de la bunica decedata acum 15 ani. n-au facut niciun partaj ori alte documente pana la data decesului lor. mama a locuit in casa/curtea unde a trait impreuna cu bunica, unchiul a trait pana la deces in casa lui si a sotiei in alta locatie.
cand eu am facut succesiunea din partea mamei am vazut ca sunt mai multe terenuri in care mama avea cota de 1/2 si mi-au revenit precum unic mostenitor. nu au nicio legatura cu sotia unchiului decedata deja la momentul in care au am facut succesiunea.
in schimb, verii mei n-au facut absolut nimic pana acum, aparte contributia verisoarei la costurile de cadastru cerute/semnate de mine.
daca varul meu refuza orice intelegere chiar si cu sora lui in ceea ce priveste mostenirea lor din partea mamei lor si continua cu ideea ca el o sa dea totul ANAF-ului(nu am idee ce inseamna) practic face rau sorei lui care locuieste in casa si curtea unde jumatate ar deveni proprietate a fiscului. asta inteleg eu din ceea ce spune el. e complicat si stresant, efectiv nu-mi pot inchipui ca exista asemenea moduri de gandire. refuza o optiune legala de a incasa o suma de bani si in acelasi timp sa-si plateasca o parte din datoriile fiscale. absurd

Edited by catalinn, 20 May 2022 - 11:07.


#23
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004
alte 2 intrebari:
1. sa presupunem ca verisoara merge la notar ori eu reusesc/reusim sa deschidem mostenirea si se dezbate doar partea care vrem sa o vindem, atunci ea primeste certificat de mostenitor? asta fara sa se faca prezent fratele ei.
2. sa presupunem si ca eventualul cumparator ar fi de acord sa cumpere partea mea 1/2 si a verisoarei 1/4, atunci el, cumparatorul ar putea sa faca modificari asupra terenului ori a casei?
mentionez ca e o casa construita in 1965, veche si intr-o continua degradare, mai ales dupa decesul mamei mele iar in curte face ordine din cand in cand o vecina foarte ok dar in limita posibilitatilor ei deci oricum in degradare.(am platit pe cineva acum o luna pentru a curata terenul din spate de buruienile cat casa)

Edited by catalinn, 20 May 2022 - 11:31.


#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
(1)
In certificatul de mostenitor or sa apara toti cei despre care s-a stabilit ca mostenesc ceva. Partial poate fi doar dpdv al masei succesorare, adica acum declara doar un teren iar mai tarziu casa parinteasca. In mod normal vor fi doua succesiuni ‘in cascada’:
  • dupa unchiul, care a decedat primul, unde vor fi mostenitori sotia lui cu 1/4 din masa succesorala si copii lui cu cate 3/8 fiecare
  • apoi dupa matusa unde mostenitori vor fi copii ei cu cate 1/2 fiecare.
Ca o persoana sa mosteneasca ceva este nevoie (i) sa aiba dreptul cf legii si/sau a unui testament si (ii) sa accepte succesiunea. Optiunea de acceptare sau nu se exprima in termen de 1 an de la data decesului celui dupa care se face mostenirea. Poate fi explicita, printr-o declaratie data la notar (care probabil nu exista pentru nici unul din voi) sau tacita prin utilizarea bunurilor ca si cum ar fi proprietari (aici de exemplu s-ar incadra mama ta care a locuit acolo; si ea in calitate de sora are vocatie succesorala dupa unchiul tau dar in mod normal este exclusa de catre copii defunctului care au prioritate),

(2)
Mai intai ca nu stiu daca pentru a vinde o cota indiviza este nevoie sau nu de acordul unanim al tuturor copropritarilor, deci inclusiv al celui ce nu vinde partea lui.
Aceastea fiind spuse, daca se face atunci comparatorul va fi in coproprietate cu varul tau. Vor trebui sa utilizeze si sa administreze acel bun impreuna. Nu stiu daca poate modifica/extinde casa, dar daca o face trebuie tinut cont ca asta nu va insemna ca devine mai proprietar pe ea. In orice caz va putea cere iesirea din indiviziune, inclusiv prin instanta, si avand deja 3/4 iar celalalt coproprietar nedepinzand de acel bun (nu are nevoie de casa ca locuinta, etc) are maxime sanse sa ii fie atribuit lui totul, bineinteles cu plata unei sulte. La stabilirea sultei instanta poate tine seama (sau nu, sau sa accepte doar o parte din ele) si de cheltuielile facute de fiecare cu acel bun.

#25
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 20 mai 2022 - 12:12, said:

(1).....
(2)...


foarte clar. multumesc

Edited by catalinn, 20 May 2022 - 12:33.


#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 sags, on 19 mai 2022 - 18:14, said:

@catalinn:

Daca dovedesti ca in termenul de 1 an ei nu au acceptat tacit mostenirea (si nici explicit cu declaratie notariala) atunci da, iti ramane totul tie,
Pe ce bază legală?

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Cine nu si-a exprimat (explicit SAU tacit) optiunea succesorala in termenul de 1 an, nu mai poate accepta mostenirea.

Quote

4. Efectele împlinirii termenului de opţiune succesorală. Dacă succesibilul nu şi-a exercitat dreptul de opţiune în termenul de un an, în puterea legii se stinge dreptul de a accepta moştenirea şi, o dată cu acest drept, se stinge – cu efect retroactiv – şi titlul său de moştenitor; el devine străin de moştenire. Prin urmare, stingerea dreptului de opţiune atrage stingerea chiar a vocaţiei succesorale. Neexercitarea dreptului de opţiune în termenul prevăzut de lege nu se confundă însă cu renunţarea la moştenire. De exemplu, succesibilul care a pierdut termenul poate beneficia de repunerea în termen, ceea ce nu se poate admite în cazul renunţătorului. Nici repunerea de drept în termenul de acceptare (Legea nr.18/1991, Legea nr. 112/1995, Legea nr. 10/2001) nu operează în cazul renunţătorului; în schimb operează în cazul celor ce nu pot dovedi acceptarea în termen a moştenirii.

Precizăm de asemenea că stingerea titlului de moştenitor, a vocaţiei succesorale, produce efecte absolute (erga omnes); poate fi invocată – ca şi renunţarea la moştenire – de către şi faţă de orice persoană interesată, cum ar fi comoştenitorii legali sau moştenitorii subsecvenţi, legatarii, creditorii sau debitorii succesiunii etc. Ea poate fi invocată şi în cadrul unor acţiuni reale; de exemplu, posesorul unui imobil succesoral, acţionat în revendicare, poate invoca excepţia de neacceptare în termen a moştenirii.
Sursa: <https://notariatstoi...ne-succesorala/> (si restul articolului este interesant pentru cazul de fata)

Din ce am inteles:
  • Mama initiatorului, locuind continuu in casa ‘bunicii’, a acceptat tacit mostenirea dupa fratele ei (coproprietar al acelei case, deci o cota din casa e inclusa in masa succesorala), clar in interiorul termenului de 1 an de la decesul acestuia. Iar initiatorul este deja mostenitor al mamei sale.
  • Sora initiatorului a continuat sa locuiasca in casa parintilor ei, deci a acceptat tacit mostenirea atat dupa tatal sau (unchiul initiatorului) cat si dupa mama sa (matusa initiatorului, careia ii revine in principiu o cota din terenul detinut de sotul ei decedat). Aceasta da, ii exclude pe initiator si pe mama sa fiindca fiica defunctului e in clasa I de mostenitori. Deci se ajunge cam la ce vrea sa spuna colegul @sfantu.dracu mai sus.
  • Varul nu prea se vede ca ar intra in aceste socoteli, dar poate ca intra si el cumva. Oricum a-l exclude nu e usor si nu cred ca o va face notarul fara o declaratie a lui.

Edited by sags, 20 May 2022 - 13:25.


#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate