Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recomandare sistem filtrare apa!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

View PostdanX, on 17 mai 2022 - 19:28, said:

Filtrele cu osmoza inversa elimina microplasticul din apa.
Eu am asta, cu tot cu lampa UV si rezervor:
https://www.biovita....a-lampa-uv.html

Apa venita din put de adancime, trecuta prin statia de epurare a cartierului.

Il elimina pe ala de la sursa, dar e adaugat alt microplastic din rezervor care e facut din plastic

#20
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdtd234, on 18 mai 2022 - 19:23, said:

..din rezervor care e facut din plastic
Attached File  vessel.jpg   102.26K   57 downloads

#21
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Ideea cu apa imbuteliata e ca sta mult in sticla, sta in soare, blablabla, nu ca sta o zi intr-un vas de plastic (in caz de osmoza inversa).
Cea mai importanta... chestie e ca nu mai folosim asa mult plastic!

Edited by theionutzradu1991, 18 May 2022 - 20:11.


#22
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttheionutzradu1991, on 18 mai 2022 - 19:17, said:

Poate te ajuta informatia urmatoare.
Am io un filtru numit filtro pure 6m, de vreo 2 ani, a fost vreo 800 ron la care i-am adaugat pompa booster.
Apa din fantana, nu am nici un fel de test facut al apei dar nu parea prea dura.
Cert este ca de 2 ani folosesc un espressor de cafea de la tchibo din ala cu capsule la vreo 200 ron.
Bag undeva la vreo 15-20 cafele zi (mic magazin) deci vreo... 4-5 mii pana acum fara nici un fel de decalcifiere, fara nici un fel de depunere.
Ca o fi teapa, ca nu o fi teapa treaba e ca in atat timp fara decalcifiere trebuia sa se infunde.
Ca mineralizare, ca nustiu ce, nustiu ce sa iti spun, la mine a rezolvat problema calcarului!
Filtrul ce-l ai tu e cu osmoza inversa si demineralizeaza apa, de aia nu ai probleme cu calcarul.
L-am gasit aici: https://filtro.ro/pr...r8aAjxYEALw_wcB
Confirma-mi te rog daca ai acelasi model. Totusi diferenta de pret e cam mare fata de cat ai platit tu :)

Edited by maladetz, 18 May 2022 - 21:19.


#23
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Ala e doar ca al meu a fost 800 fara pompa, acum e 900 fara pompa.
Pompa am cumparat-o ulterior, a fost vreo 450.
El are filtre de remineralizare , alea 2 de sunt montate dupa vasul de osmoza.
La mine faza cu calcarul a rezolvat-o, de restul nustiu ce sa zic.
Asta a fost al meu la care i-am adaugat pompa booster. Exact ca ala din linkul tau doar ca are pipa din aia urâtă
https://filtro.ro/pr...-remineralizare

Edited by theionutzradu1991, 19 May 2022 - 05:34.


#24
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostC0pilu, on 18 mai 2022 - 07:39, said:

@maladetz, in situatia ta m-am aflat acum si eu acum 6 ani: aveam apa de la reteaua orasului, potabila conform buletinelor de analiza publicate periodic de furnizor, dar cu un miros puternic de clor si uneori cu impuritatati, usoare depuneri daca era lasata la decantare. Pentru ca vroiam sa scap de cumparatul si caratul apei imbuteliate, am ales un filtru fara osmoza, cu 3 cartuse: 5microni, carbon, ceramic. https://wts-online.r...o-omnipure-usa/
Nu demineralizeaza apa, dar scoate clorul si impuritatile mecanice. In 6 ani de utilizare ma declar multumit, intre timp si-au mai montat cel putin 10 persoane din cercul de prieteni si toti sunt multumiti. Filtrul nu are actiune bacteriologica, asa ca e aplicabil doar pentru apa care e analizata si declarata potabila. Daca ai un buletin de analiza de la furnizorul tau, il poti trimite la firma recomandata de mine si iti vor explica ei ce optiuni ai.
Scuze ca revin asa tarziu, la acest filtru mai trebuie atasata si pompa sau se conecteaza direct la sursa de apa?
Multumesc anticipat!

#25
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

View Postmaladetz, on 13 octombrie 2022 - 10:00, said:

Scuze ca revin asa tarziu, la acest filtru mai trebuie atasata si pompa sau se conecteaza direct la sursa de apa?
Multumesc anticipat!

Discutia s-a obturat din cauza calcarului. Ma uitam mirat cum unii platesc bani multi pentru apa calda-fierbinte cand exista cani specializate la bani putini. Cu ele poti sa faci si ceai si cafea. Dar cand exista si RR si Bentley de ce sa iti cumperi Audi sau altceva mai domestic. Cred ca trebuie sa atasezi si (2 portocale +o pompa, care sa stoarca portocalele). Poate face si juice cald, caldut sau fierbinte.

Edited by Grig, 28 April 2023 - 10:52.


#26
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

View Posttheionutzradu1991, on 19 mai 2022 - 05:31, said:

Ala e doar ca al meu a fost 800 fara pompa, acum e 900 fara pompa.
Pompa am cumparat-o ulterior, a fost vreo 450.
El are filtre de remineralizare , alea 2 de sunt montate dupa vasul de osmoza.
La mine faza cu calcarul a rezolvat-o, de restul nustiu ce sa zic.
Asta a fost al meu la care i-am adaugat pompa booster. Exact ca ala din linkul tau doar ca are pipa din aia urâtă
https://filtro.ro/pr...-remineralizare

Buna, scuza-ma ce faci cu dotarea asta, doar pentru ceai. Nici japonezii nu au asa echipament. Daca la iesire scoti whisky, jos palaria. Hai, merge si un Gin.

#27
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Teoretic arata "interesant".
Practic.
Am un espresor cu captule tchibo cafisimo easy de vreo 2 ani.
In fiecare zi face undeva la vreo 20 de cafele in mare.
In acesti 2 ani nu am facut nici un tratament din ala anticalcar nu nustiu ce dracovenii sunt in plicurile alea!
Merge ca in prima zi chiar daca "latra" un led acolo sa ii fac tratamentul ala anti calcar.
Stiu sigur ca trebuia sa se buleasca ceva in el daca apa avea ceva!

Culmea-i alta, se simte alt gust la cafea intre apa de fantana si ce iasa din asta!

Sunt genul care nu da bani pe bidoane de apa plata! Nu ma intereseaza porcaria cu salvarea planetei doar ca mi se pare aiurea sa dau bani pe apa de baut!

#28
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostGrig, on 28 aprilie 2023 - 11:09, said:



Buna, scuza-ma ce faci cu dotarea asta, doar pentru ceai. Nici japonezii nu au asa echipament. Daca la iesire scoti whisky, jos palaria. Hai, merge si un Gin.

View PostGrig, on 28 aprilie 2023 - 10:48, said:



Discutia s-a obturat din cauza calcarului. Ma uitam mirat cum unii platesc bani multi pentru apa calda-fierbinte cand exista cani specializate la bani putini. Cu ele poti sa faci si ceai si cafea. Dar cand exista si RR si Bentley de ce sa iti cumperi Audi sau altceva mai domestic. Cred ca trebuie sa atasezi si (2 portocale +o pompa, care sa stoarca portocalele). Poate face si juice cald, caldut sau fierbinte.
Mi se pare mie sau ești un TROLL?

#29
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.08.2021
Eu pentru a scăpa de Clor folosesc un Aquaphour Modern 2. Foarte bun! Acum vreo 7 ani erau foarte mari probleme cu clorinarea apei la mine în oraș, iar diferența chiar se simte.
Se pune direct la bateria chiuvetei. Filtrează apa în timp ce curge, costă puțin, iar cartușele se schimbă o dată pe an.

#30
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostValy_User, on 02 mai 2023 - 17:39, said:

Eu pentru a scăpa de Clor folosesc un Aquaphour Modern 2. Foarte bun! Acum vreo 7 ani erau foarte mari probleme cu clorinarea apei la mine în oraș, iar diferența chiar se simte.
Se pune direct la bateria chiuvetei. Filtrează apa în timp ce curge, costă puțin, iar cartușele se schimbă o dată pe an.
De unde sti ca ai scapat de clor? Astea sunt prosti

#31
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.08.2021
Tu negi existența Soarelui.
In primul rand nu mai miroase.
In al doilea rand, poți citi multe despre carbonul activ si efectele acestuia.


#32
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Știu că e recomandata schimbarea filtrelor la o anumită perioadă de timp sau la o anumită cantitate de apa filtrata. Dar cum îți dai seama că filtrele trebuie schimbate fara aceste criterii? Gustul apei ar trebui sa se modifice, presiunea apei ce iese din sistemul de filtrare sa fie mai mică?

#33
The_Transporter

The_Transporter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2023
De vreo câteva zile am instalat și eu un sistem de filtrare cu osmoza inversă.Dupa mai bine de o săptămână de documentare am optat pentru un sistem fără rezervor,cu pompa ajutătoare care generează o presiune de 7Bar prefiltrare.
Sistemul are 3 filtre pentru prefiltrare,membrana și alte 3 filtre post filtrare pentru remineralizare,ionizare și eliminare orice urmă de gust sau miros .
Rezultatele sunt cam așa:
-Apă de la robinet 290ppm și Ph 7.6
-Apă filtrată 40ppm și Ph 9,13
Comparativ apă plată de calitate Volvic care costă 1.15E sticla de 1.5L are 107 ppm și Ph 6.96

Filtrele se schimbă la fiecare 6 luni iar membrana odată la 2-4 ani,în funcție de calitatea sursei de apă.

Sistemul este de la Retec și a fost destul de scump,690 EUR,însă totul este făcut din materiale de calitate,include o baterie de chiuvetă cu trei căi făcută din oțel inoxidabil ,sistem automat de oprire a apei în caz de scurgeri,sistem de protecție pentru apa pluvială iar debitul măsurat de mine este 1.65L/minut comparativ cu 1.8L declarat ca maxim de producător.

Mă declar super încântat de achiziție mai ales ca plăteam lunar cam 80-90 EUR pentru apa plată la magazin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate