Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Virarea salariului de catre angajator

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca banca e prea mofturoasa de unde vin banii. Io ii transfer din revolut la brd și pun la detaliile plății lichidare. Pana acum nu s-au plâns. Cred ca și initiator dacă ar primi în alt cont și ar transfera el la Ing nu ar avea probleme.

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
E suficient să meargă cu un extras de ING la HR și lasă foaia împreună cu cererea de schimbare cont salariu.
O să vadă că îi va aproba. Sigur firma nu vrea să își pună în cap ITM-ul cu un control inopinat.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
si daca e o firma fara HR, ce face? nu toti lucreaza in firme mari, cu departamente de HR si toate cele.
ITM sa controleze ce? nu exista o lege care sa oblige firma sa-i dea salariul prin virament.

View Postwertyck, on 17 mai 2022 - 20:35, said:

E suficient să meargă cu un extras de ING la HR și lasă foaia împreună cu cererea de schimbare cont salariu.
O să vadă că îi va aproba. Sigur firma nu vrea să își pună în cap ITM-ul cu un control inopinat.

de cand au linie directa cu ANAF-ul nu mai comenteaza.

View Postbai3tzash, on 17 mai 2022 - 19:59, said:

Să iei salariul numerar, nici asta nu e prea bine. Multe bănci comentează, li se pare suspect să nu primești în cont, adică să nu existe o dovadă clară că ai primit banii ăia.

Edited by strongsss, 17 May 2022 - 21:00.


#22
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
Scopul bancii e sa-ti poata lua din salariu direct ,din moment ce ai cont la ei,si sa nu se mai complice cu executori si hartogarie. Poate fi contrar interesului tau. Sper ca ce ofera merita. Daca iei banii in EUR USD si esti platit in RON , avand in vedere situtia Ec de inflatie si posibil hiperinflatie s-ar putea sa regreti mult creditul.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Salariul nu se mai da cash demult . Si nici nu ai dreptul sa il ceri astfel pentru ca nu ti-l da nimeni. Si nu, nu e ilegal.

Salariul se da pe cardul pe care doreste firma. De regula exista flexibilitate insa in multe situatii nu.  Gen, MAI pe timpuri vira banii tuturor angajatilor (zeci de mii de oameni) la BancPost. Nu aveai dreptul sa ceri sa il vireze la alta banca. Punct.

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006

View Poststrongsss, on 17 mai 2022 - 20:58, said:

de cand au linie directa cu ANAF-ul nu mai comenteaza.
La Anaf se vede ce se vede si pe fluturas: ca ai dreptul sa primesti banii, nu ca i-ai si primit. Stiu cazuri clare in care banca, la examinare pentru credit, a cerut extras de la client, sa se vada clar ca au intrat banii la el in cont. Se fac destule smecherii, sa se mareasca salariul pe cartea de munca, plateste salariatul diferenta de taxe, dar el efectiv ia tot salariul de dinainte, doar pe hartie e marit.
Depinde de banca, cat de rigida e.

De aia mai bine sa rezolve cu mutarea salariului la banca cu creditul.

Edited by bai3tzash, 18 May 2022 - 10:49.


#25
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Avand in vedere ca topicul este inca deschis vreau sa ofer o concluzie, am explicat situatia mea la HR (ca am un credit ipotecar la o banca, alta decat cea de la care primim salariul) si mi-a spus sa trimit pur si simplu un IBAN si aceeasi explicatie tot prim email, tot la HR, si apoi ei o trimit mai departe unde trebuie. In prezent primesc salariul cu cateva ore mai devreme decat colegii. :))

#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Si normal! :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate