Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#4771
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 07:24, said:


De la Hegyeshalom la Bors sau Nădlac? Nicio șansă! Posted Image

Nickelsdorf-Nadlac 3 ore 50 arata maps la ora asta.
Nickelsdorf-Petea 5 ore si un sfert.

#4772
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postoaspetele, on 27 ianuarie 2023 - 07:34, said:

Nickelsdorf-Nadlac 3 ore 50 arata maps la ora asta.
Nickelsdorf-Petea 5 ore si un sfert.
Eu in conditii normale (mai putin de 5 min asteptare la vama, fara blocaje pe M0, centura Budapestei) fac de obicei din Arad pana la intrarea in Bratislava cam 4 ore rotund. Au o retea de autostrazi foarte bine pusa la punct. Am vazut autostrazi germane mai rele decat autostrazile unguresti.

Edited by Wotan, 27 January 2023 - 08:02.


#4773
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View PostWotan, on 27 ianuarie 2023 - 07:59, said:


Eu in conditii normale (mai putin de 5 min asteptare la vama, fara blocaje pe M0, centura Budapestei) fac de obicei din Arad pana la intrarea in Bratislava cam 4 ore rotund. Au o retea de autostrazi foarte bine pusa la punct. Am vazut autostrazi germane mai rele decat autostrazile unguresti.

😂😂😂😂

#4774
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 08.11.2009

View PostWotan, on 27 ianuarie 2023 - 07:59, said:

Eu in conditii normale (mai putin de 5 min asteptare la vama, fara blocaje pe M0, centura Budapestei) fac de obicei din Arad pana la intrarea in Bratislava cam 4 ore rotund. Au o retea de autostrazi foarte bine pusa la punct. Am vazut autostrazi germane mai rele decat autostrazile unguresti.
Eu stiu ca pentru unii dintre voi, Ungaria, este o tara foarte importanta dar trebuie sa intelegi ca, pentru noi majoritatea, Ungaria este tara aia de care trebuie sa treci ca sa ajungi in occident. Nu vedem nimic special in ea. De obicei ne mai oprim la Sopron ca sa mancam un gulas inainte sa intram in Austria dar cand vezi ca  au la intrre harta aia cu Ungaria Mare iti aduci aminte ca astia inca traiesc in Evul Mediu.
Da, am inteles ca Budapesta este frumoasa si au niste bai termale faine si am inteles ca lacul ala este interesant. In rest nu imi sare nimic in ochi in Ungaria. E de apreciat ca au autostrazi pentru ca ajungem mai repede in occident cu conditia sa nu fie blocata si sa fi obligat sa o iei pe drumuri nationale plictisitoare.
Pentru mine, care sunt pe la mijlocul distantei dintre Balaton si litoralul Marii Negre, nici nu se pune problema sa aleg Lacul Balaton, unde ma mananca tantarii, in locul litoralului. Pur si simplu este  un alt nivel de experienta. Mai ales ca, daca vreau sa am parte de experiente culinare diverse, pot alege sa ma duc in Bulgaria ca si aia au o mancare destul de faina. Gulas pot gasi si in Ardeal nu-i o problema. Trebuie doar sa trec muntii.
La noi se pune problema asa:
   Vreau sa fac baie si plaja..... ma duc la mare
   Vreau sa pescuiesc..... ma duc undeva, in apropiere, la apa dulce. Nu-i cazul meu ca nu sunt pescar dar nu contest ca am fost la Dunare cu altii care pescuiesc.  Exista si plaja amenajata la Dunare dar pur si simplu nu se copara cu experienta traita la mare.

#4775
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 07:24, said:

Asta trebuie sa fie părerea unuia care nu a vizitat niciodată Budapesta Posted Image


....
Am fost o singura data in Budapesta, mi-a fost de ajuns. In rest, am fost in interes de servici, Ungaria este anosta, nu o poti compara cu Romania, iar in privinta nationalelor, imi pastrez afirmatia, sunt la nivelul comunalelor de la noi.Autostrazile au fost facute cu bani europeni, in 2007 erau ca vai de ei, or sa ajunga la fel, fara bani de intretinere a infrastructurii.

View Postoaspetele, on 27 ianuarie 2023 - 06:45, said:

Nea costica, vorbim de turisti. Adica aia care innopteaza. Ti-am dat definitita.
Tati, un turist ce vine in Romania si sta o saptamana, este net superior a 7 turisti ce inopteaza la hotel si pleaca mai departe. Daca o iei dupa numar, ai dreptate, ceva cam in genul: "de la noi a plecat unul si la voi a ramas unul!"! Egalitate mon'cher, curat murdar, egalitate! :D

#4776
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Pentru mine, Ungaria nu prea mai este nici țară de tranzit, de cele mai multe ori încerc să îmi fac traseul în așa fel încât să evit Ungaria.
Motivele sunt mai multe: pe lângă faptul că autostrăzile Ungariei s-au degradat semnificativ în ultimii ani, drumurile naționale sunt groaznice și trec prin niște localități… hmmm, cum să le spun, neîngrijite, traseul de străbătut este îngrozitor de plicticos. Câmp după câmp si apoi iar câmp(frumos cultivate, ce-i drept).
Spațiile de parcare fără pic de umbră, magazinele cu vânzători nu doar indolenți, ci de-a dreptul agresivi, toaletele insalubre și modul de a se comporta al ungurilor m-au făcut să aleg rute alternative, chiar dacă mai lungi și implicit mai costisitoare, care să evite această țară.
Prefer confortul psihic și plăcerea condusului printr-un peisaj variat, interacțiunea cu oameni zâmbitori și plăcuți din alte țări, în detrimentul încruntaților de unguri, planeitatea absolută și plicticoasă a acestei țări și drumurile tot mai proaste de acolo.

Edited by LouisCyphre, 27 January 2023 - 16:12.


#4777
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Eu nu opresc deloc la unguri, m-am obisnuit, la toaleta inainte de a intra in Ungaria si nu ma opresc pana nu am traversat-o.

#4778
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcostyn_man, on 27 ianuarie 2023 - 16:01, said:



Tati, un turist ce vine in Romania si sta o saptamana, este net superior a 7 turisti ce inopteaza la hotel si pleaca mai departe. Daca o iei dupa numar, ai dreptate, ceva cam in genul: "de la noi a plecat unul si la voi a ramas unul!"! Egalitate mon'cher, curat murdar, egalitate! Posted Image
Mami, eu n-am nimic de castigat din turismul ungurilor.
Am subliniat o situatie de fapt.
Mi-ar placea sa ajungem sa ii depasim pe unguri la turism, asta ar insemna ca ne-am desteptat nitel si mai mult, economia Romaniei ar beneficia de acesta dezvoltare.
Insa cred ca mai avem de asteptat nitel.

Dar Budapesta este de cateva ori peste capitala Romaniei.
Am mers pe jos cativa kilometri doar pentru a putea admira cladirile de pe marile bulevarde.
Ok, nu e meritul contemporanilor. Meritul lor e doar acela ca nu le lasa sa se prabuseasca.

#4779
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
@costyn_man

Așa ar fi ideal, dar când ești cu familia în mașină și mai vor un suc, o bomboană, un pipi, tre’ să oprești.
Unde mai pui și plicticoșenia drumului, că îți vine să legi volanul și să pui cărămida pe accelerație și să dormi vreo două ore nestingherit.
Brrr, iar traversarea Budapestei, care e prezentată ca fiind o perlă, când de fapt este murdară, cu clădiri frumose dar ci fațade afumate și necurățate de ani de zile, și asta în plin centru, nu mai spun de periferii, care sunt groaznice de-a dreptul.
O experiență de evitat.

Edited by LouisCyphre, 27 January 2023 - 16:28.


#4780
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postoaspetele, on 27 ianuarie 2023 - 16:25, said:

Mami, eu n-am nimic de castigat din turismul ungurilor.
Am subliniat o situatie de fapt.
Mi-ar placea sa ajungem sa ii depasim pe unguri la turism, asta ar insemna ca ne-am desteptat nitel si mai mult, economia Romaniei ar beneficia de acesta dezvoltare.
Insa cred ca mai avem de asteptat nitel.

Dar Budapesta este de cateva ori peste capitala Romaniei.
Am mers pe jos cativa kilometri doar pentru a putea admira cladirile de pe marile bulevarde.
Ok, nu e meritul contemporanilor. Meritul lor e doar acela ca nu le lasa sa se prabuseasca.
Tu doar ai subliniat numarul celor ce raman peste noapte la hotel, iar eu nu te-am contrazis, chiar deloc! Dar, ca deobicei, tu iar nu pricepi nimic. Asta este!
Cat despre plimbarea ta prin Budapesta, iti repet pentru a mia oara, doar centrul este frumos, mergi la periferie, sunt de toata jena. Chiar trebuie sa repeti aceleasi tampenii de fiecare data?
Sunt sigur ca in urmatoarea postare te repeti, ori nu intelegi, ori nu pricepi! Una din doua! Posted Image

#4781
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012

View Postoaspetele, on 27 ianuarie 2023 - 16:25, said:


Mami, eu n-am nimic de castigat din turismul ungurilor.
Am subliniat o situatie de fapt.
Mi-ar placea sa ajungem sa ii depasim pe unguri la turism, asta ar insemna ca ne-am desteptat nitel si mai mult, economia Romaniei ar beneficia de acesta dezvoltare.
Insa cred ca mai avem de asteptat nitel.

Dar Budapesta este de cateva ori peste capitala Romaniei.
Am mers pe jos cativa kilometri doar pentru a putea admira cladirile de pe marile bulevarde.
Ok, nu e meritul contemporanilor. Meritul lor e doar acela ca nu le lasa sa se prabuseasca.
Cumva nu te poți abține de la a face comparații.
Chiar dacă ești, repetat, off-topic.
Chiar dacă Bucureștiul era cât pe ce să fie capitala Ungariei, dar asta se preferă a se face uitat de către apologeții Ungariei.
Păi e frumos așa?


#4782
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostLouisCyphre, on 27 ianuarie 2023 - 16:27, said:

Brrr, iar traversarea Budapestei, care e prezentată ca fiind o perlă, când de fapt este murdară, cu clădiri frumose dar ci fațade afumate și necurățate de ani de zile, și asta în plin centru, nu mai spun de periferii, care sunt groaznice de-a dreptul.
O experiență de evitat.
Vezi ca de cand ai fost ultima data si-au facut o autostrada in jurul orasului pe rol de centura, nu mai trebuie sa traversezi Budapesta. Dureaza 20 min ocolirea. ;)
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/M0_t%C3%A9rk%C3%A9p.png/1200px-M0_t%C3%A9rk%C3%A9p.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4783
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 13.02.2004
20 min probabil in alt univers...sau pe data de 1Ianuarie pe la 6 dimineata...cand toti sunt beti morti si lesinati. EU n-am reusit sa scot sub o ora (si asta noaptea...ca ziua nu prea circul...ca si asa-i un etern santier...mai ii si foarte aglomerat)

#4784
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
E tot timpul santier pentru ca adauga continuu benzi noi. In unele locuri au ajuns la 4-5 benzi. Oricum, in conditii normale traficul arata asa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qzHqgl430-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4785
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View PostLouisCyphre, on 27 ianuarie 2023 - 17:14, said:

Cumva nu te poți abține de la a face comparații.
Chiar dacă ești, repetat, off-topic.
Chiar dacă Bucureștiul era cât pe ce să fie capitala Ungariei, dar asta se preferă a se face uitat de către apologeții Ungariei.
Păi e frumos așa?
Gata domnule, m-ai prins.
Ar trebui sa fiu pedepsit.

https://www.hotnews....cleara-rusa.htm
Ungaria se va opune şi îşi va exercita dreptul de veto în cazul oricăror sancţiuni ale Uniunii Europene împotriva Rusiei ce ar afecta energia nucleară, a declarat vineri, într-un interviu la postul public de radio, premierul ungar Viktor Orban, relatează Reuters și News.ro.

#4786
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
No, sunt unii care simt milă faţă de orice fiinţă (umană), chiar şi criminali. Nu o fi mulţi, dar există. Însă dl. Organ (blonda * de la Cotroceni s-a referit aşa la Orban de România, nu la cel de Ungaria, însă pocirea cred că i se protiveşte mai bine celui de Ungaria) nu e acest gen de persoană.
De ce dl. Organ de la Buda-pesta nu apelează la ajutor Occidental pentru nuclear?

Se zic nasoale despre România şi Români, cum că am fi ... O să zic eu nişte păreri acuma, păreri ale mele personale. Poate rănesc ambele tabere, dar sunt ale mele.
- Revoluţia de la 1848-1849. Ungurii se răscoală contra Austriceilor, normal. Numai că vor politică de maghiarizare, adică doar ei să fie şefi, chiar şi acolo unde nu sunt majoritari. Abia spre sfârşit de revoluţie se gândesc să dea drepturi şi altora, dar prea târziu, că Români + Nemţi se alătură contrarevoluţiei.
- Vine monentul 1867, monarhia dualistă, Imp. Habsurgic ajungând să fie cunoscut ca şi Austro-Ungar. O.k., hai să nu mai repetăm greşeala din 1848-1849, dar ghici ce, se apucă din nou de maghiarizare, mai ales pe vremea lui Ştefan Tisa.
Deci din nou ură pe Unguri. Şi Austriecii erau detestaţi, dar Ungurii şi mai rău.
Ah, un alt de neam Neamţ ne-a salvat când Ecaterina cea Mare a vrut să pună mâna pe Moldova şi Valahia: Frederic cel Mare... nu avea el chef să-şi bage ruŞŞi nasui peste tot.
Din păcate şi Românii au practicat discriminarea, naţionalismul Românesc alunecând pe panta îngustă a Evreofobiei şi făcând din unii locuitori duşmani, ceea ce a dăunat (mai ales că Evrei erau anti-ruŞŞi şi ne-ar fi ajutat asta)
- Vine 1918. Ghici cine trădează dualismul.
- Ungaria, supărată că e mică şi nu mai e mare, se aliază cu U.R.S.S. cu visul erotic de a lua Transilvania. Numai că nea Amiralu' se aliază după aia cu Hitelrică Mustăciosu' Austriac, atacând U.R.S.S. Stalin: România şi Finlanda au diferende teritoriale cu noi, de aia ne-au atacat, dar Ungaria de ce?
- Ungaria a vrut să schimbe tabere din nou, numa' că s-au prins Nemţălăii lu' Mustăciosu' Austriac şi l-au dat jos pe nea' Amiralu' (din păcate pentru Evrei, că a început şi mai rău prigoana). România a reuşit să facă ce vrea.
Ţinând cont de 1941 şi că România a schimbat tabăra mai devreme în 1944, Stalin (sper că are loc dedicat unde e batjocorit de către slugile lui Lucifer) a dat Transilvania României.

Ungurii au fost uneori mai educaţi, mai tehnici decât Românii. Dacă vor să arate că sunt superiori cum se cred, există o calea: să-l dea jos pe Organ Victor.
* nu toate blondele sunt proaste, dar mai facem chestie de situaţie.

#4787
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdjl, on 28 ianuarie 2023 - 12:58, said:


Ungurii au fost uneori mai educaţi, mai tehnici decât Românii. Dacă vor să arate că sunt superiori cum se cred, există o calea: să-l dea jos pe Organ Victor.
* nu toate blondele sunt proaste, dar mai facem chestie de situaţie.
Culmea (sau nu), s-ar putea ca maghiarii din Romania sa fie una din cauzele pentru care Orban se mentine la putere.

Quote

42% dintre cei care au cetăţenie ungară au declarat că doresc să voteze la alegerile parlamentare din Ungaria, care vor avea loc în primăvara anului viitor. În ceea ce priveşte preferinţele pentru partide, nu s-a produs nicio schimbare: marea majoritate a maghiarilor din România care au şi cetăţenie ungară (83%) ar vota cu partidul FIDESZ.

https://www.g4media....in-ungaria.html

#4788
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Acuma îmi dau seama că, votând cu Orban, cetăţenii români de etnie maghiară sunt adevăraţi patrioţi români!
Keep on the good work, bro!
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate