Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Plafonare preturi Ungaria

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Azi la TV am vazut cum un reporterita din Romania s-a dus la magazin in Ungaria si a cumparat produse cu pretul plafonat, zahar, ulei, faina, pulpa de porc si inca ceva. Cosul a facut 54 lei, si la noi facea 82.
Problema era ca acele produse se gaseau din belsug peste tot, deci nu e cum ziceau unii ca daca s-au plafonat preturile produsele nu vor mai exista pe raft.
Benzina sau motorina era 6,17 lei parca acolo si la noi nu stiu cat e, ca nu am masina, dar precis e mai mult, 8 lei parca. Bine, erau ingrijorati si aia ca s-au mai scumpit unele, ca doar nu s-au platonat preturile la toate, dar oricum e mai bine decat ca la noi.

Nu stiu cine la TV (avea o functie importanta dar nu stiu care, l-am vazut doar cand vorbea), a zis "ca daca am face la fel, s-ar incalca anumite legislatii....".
Pa ungurii cum au putut sa se gandeasca la ai lor atat cat s-a putut, si noi nu putem ?

Intreb pentru ca nu-mi e clara treaba, voi ce parere aveti ?

Inca o intrebare, ce e cu Katalin Novak, vad ca "investita ca presedinte al ungariei...", pai n-a castigat Orban acum o luna si ceva ?! Ce este cu Novak asta ? Nu stiu prea multe, de aia intreb, ma feresc sa ma uit la stiri, pentru ca unele informatii imi fac rau, sa aud de razboi, de scumpiri, etc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La care TV ?
Orban  e PM, Catalina e Presedinte

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

 MinettoMatoi, on 15 mai 2022 - 22:36, said:

Pa ungurii cum au putut sa se gandeasca la ai lor atat cat s-a putut, si noi nu putem ?

… pai n-a castigat Orban acum o luna si ceva ?!
tu chiar nu vezi legatura intre frazele astea doua? stai sa vina si la noi alegerile si o sa vezi cum se gandeasca si romanii la ai lor, mai un pachet de zahar, mai o sticla ulei…

bine, asta nu schimba faptul ca ungurii, cu toate relele lor, sunt cu zeci de ani in fata noastra si n-o sa-i ajungem niciodata, dar sa nu confundam pomenile electorale are unui mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…

#4
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…
Exact, si care a fost ales de 5 ori premier, de 4 ori consecutiv. Se pare ca ungurii au o preferinta spre asemenea dictatori.

@MinettoMatoi
Katalin Novak este presedinta Ungariei. Viktor Orban este prim ministru
Ungaria este Republica parlamentară.
În statele cu formă de guvernământ parlamentară (ex: Germania), prim-ministrul (sau cancelarul) este șeful guvernului, autoritatea executivă în stat,
șeful statului (monarh sau președinte) având, cu mici excepții, funcții simbolice.

Plafonarea preturilor sunt aplicate in mai multe tari europene la produse de baza in caz de nevoie.

Ciolacu vrea plafonarea prețurilor la alimentele de bază ”ca în alte țări europene”. În Ungaria, plafonarea a dus la raționalizarea alimentelor în Lidl
https://www.g4media....or-in-lidl.html

Edited by WestPoint, 15 May 2022 - 23:04.


#5
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 21.03.2016
Am avut preturi plafonate in comunism. Nu cred ca era mai bine.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

 born2lose, on 15 mai 2022 - 22:53, said:

....ca ungurii, cu toate relele lor, sunt cu zeci de ani in fata noastra si n-o sa-i ajungem niciodata.....
ungaria:
- PIB pe cap de locuitor  $36.848

Romania:
-PIB pe cap de locuitor $36.446

asta in conditiile in care acu vreo 10-15ani chiar erau la ani lumina de noi. din cauza ca populism.

 MinettoMatoi, on 15 mai 2022 - 22:36, said:

Azi la TV....
There is No Such Thing as a Free Lunch in Economics (MILTON FRIEDMAN, nobel laureate)

 WestPoint, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

@mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…
Exact, si care a fost ales de 5 ori premier, de 4 ori consecutiv. Se pare ca ungurii au o preferinta spre asemenea dictatori.

ce poti sa faci din poporul asta daca-i spui ca-i un special....

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bahuru, on 15 mai 2022 - 23:21, said:

Am avut preturi plafonate in comunism. Nu cred ca era mai bine.
Vrem mercurial Posted Image Posted Image Posted Image

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007
Foarte bine, sa avem si noi unde sa mergem in vacante si sa fie mai ieftin decat la noi :D Mi-am facut un traseu de Ungaria/Croatia/Slovenia/Austria/Ungaria anul asta si chiar m-am uitat daca pot sa alimentez masina doar in Ungaria ... e cam la limita, dar teoretic e posibil :D

Preturile se reglementeaza prin existenta unei concurente mai serioase in primul rand, nu prin plafonari. Dar da, sunt multi speculatori in piata acum care ar merita niste plafonari. Parerea mea e ca se va dezvolta concurenta, pentru ca unde sunt marje de profit mari apare rapid si concurenta. Unii vor ajunge sa regrete ca au fost nesimtiti si au marit speculativ preturile.

In rest ungurii sa-i voteze pe amicii lui Putin in continuare din partea mea, nu ma supar daca ii intrecem la PIB/capita PPP in 2-3 ani, am recuperat masiv de cand il au pe tovarasul Orban ...

#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 19.03.2022

 Fane, on 15 mai 2022 - 23:55, said:

ungaria:
- PIB pe cap de locuitor  $36.848

Romania:
-PIB pe cap de locuitor $36.446
Calitatea vietii nu e data de PIB.
Romania poate umfla preturile  si sa ajunga la PIB de 100  mii euro  si sa fie in saracie lucie majoritatea romanilor. Corecta informatie e data de puterea de cumparare.

#10
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016

 WestPoint, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

În Ungaria, plafonarea a dus la raționalizarea alimentelor în Lidl
https://www.g4media....or-in-lidl.html
In Romania, fara plafonare, Lidl a rationalizat uleiul, zaharul si alte produse. La Mega era limita de 6 sticle de ulei. Profi rationalizase produsele de baza. Si tot asa...

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018

 WestPoint, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

@mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…
Exact, si care a fost ales de 5 ori premier, de 4 ori consecutiv. Se pare ca ungurii au o preferinta spre asemenea dictatori.

@MinettoMatoi
Katalin Novak este presedinta Ungariei. Viktor Orban este prim ministru
Ungaria este Republica parlamentară.
În statele cu formă de guvernământ parlamentară (ex: Germania), prim-ministrul (sau cancelarul) este șeful guvernului, autoritatea executivă în stat,
șeful statului (monarh sau președinte) având, cu mici excepții, funcții simbolice.

Plafonarea preturilor sunt aplicate in mai multe tari europene la produse de baza in caz de nevoie.

Ciolacu vrea plafonarea prețurilor la alimentele de bază ”ca în alte țări europene”. În Ungaria, plafonarea a dus la raționalizarea alimentelor în Lidl
https://www.g4media....or-in-lidl.html
Pai stai asa, ce a facut rau Orban la ai lui ca sa fie numit dictator ?! Normal ca ai lui au preferinta ptr cineva ce se gandeste la ei. Ca atat conteaza, ce rau a facut alor lui, nimic mai mult. A avut grija sa aiba resurse ieftine ptr ai lui, si preturi mai mici la unele alimente ptr ai lui. Nu conteaza ce relatii are el cu altii sau cum se comporta cu altii din afara. Am mai intrebat de ce e dictator si nici unu n-a raspuns clar. Dictatorul face rau la ai lui, nu e dictator, ca se opune la UE care vrea sa il puna sa faca chestii care va afecta in rau populatia lui.
Lasa rationalizarea aia, ca aveai voie sa iei destul cat nu consumai. Nu stiu cate kile de ulei aveai voie, cat nu consumai nici in 3 luni poate. Deci nu e problema.

Am inteles cu Novak, nu stiam ce sistem au.

 Bahuru, on 15 mai 2022 - 23:21, said:

Am avut preturi plafonate in comunism. Nu cred ca era mai bine.
In comunism era bine cu preturile care erau, inainte de 1977 cand se gaseau de toate, nu are legatura cu dictatura ceausista unde nu se gasea nimic.
Dar si asa, in Germania raportul sal-preturi era mult mai bun.

 utopium, on 16 mai 2022 - 00:40, said:

Foarte bine, sa avem si noi unde sa mergem in vacante si sa fie mai ieftin decat la noi Posted Image Mi-am facut un traseu de Ungaria/Croatia/Slovenia/Austria/Ungaria anul asta si chiar m-am uitat daca pot sa alimentez masina doar in Ungaria ... e cam la limita, dar teoretic e posibil Posted Image

Preturile se reglementeaza prin existenta unei concurente mai serioase in primul rand, nu prin plafonari. Dar da, sunt multi speculatori in piata acum care ar merita niste plafonari. Parerea mea e ca se va dezvolta concurenta, pentru ca unde sunt marje de profit mari apare rapid si concurenta. Unii vor ajunge sa regrete ca au fost nesimtiti si au marit speculativ preturile.

In rest ungurii sa-i voteze pe amicii lui Putin in continuare din partea mea, nu ma supar daca ii intrecem la PIB/capita PPP in 2-3 ani, am recuperat masiv de cand il au pe tovarasul Orban ...
Ce dracu se reglementeaza preturile, ca urca in prostie desi veniturile nu, la noi ma refer. Orban voteaza si face bine ptr ai lui, ca atat il intereseaza, asa cum e si normal.
Nu pericliteaza viata alor lui aiurea ptr niste ambitii prostesti. Concurenta regleaza fals preturile, ca preturile le fac aia cu cei mai multi bani, si ceilalti o iau in cioc, si exact asta a mai rezolvat Orban prin plafonari. Sa poata cumpara toti, nu doar aia cu bani.Ca dovada ca preturile urca in continuu fara oprire desi veniturile, pensiile nu prea au urcat, iar daca au urcat e de forma ca nu acopera deloc scumpirile.
Si atat timp cat produsele exista, e bine asa, mai ales ca a fost obligativitatea sa si existe pe raft, iar rationalizarea aie e de forma, ca oricum nu consumi atat cat aveai voie sa iei.
Un conducator okey se zbate sa faca bine la ai lui, nu il int de altii, si de jocurile lor.

PIB nu prea conteaza atat, nivelul de trai conteaza, puterea de cumparare, raportul salarii preturi.

 Manasu, on 16 mai 2022 - 06:20, said:

In Romania, fara plafonare, Lidl a rationalizat uleiul, zaharul si alte produse. La Mega era limita de 6 sticle de ulei. Profi rationalizase produsele de baza. Si tot asa...
Si consumi tu 6 sticle de ulei intr-o luna ?! Hai sa fim seriosi, desi odata aveai voie 6 sticle, daca mai intrai iara, luai iar, nu era ca daca iei 6 sticle nu mai ai voie o luna sa iei de la nici un magazin.
Asa si in Ungaria, plafonarile alea is mai mult de forma, ca pe langa ca puteai lua din alta parte in aceiasi zi, nu consumi cat ti se dadea.

 born2lose, on 15 mai 2022 - 22:53, said:

tu chiar nu vezi legatura intre frazele astea doua? stai sa vina si la noi alegerile si o sa vezi cum se gandeasca si romanii la ai lor, mai un pachet de zahar, mai o sticla ulei…

bine, asta nu schimba faptul ca ungurii, cu toate relele lor, sunt cu zeci de ani in fata noastra si n-o sa-i ajungem niciodata, dar sa nu confundam pomenile electorale are unui mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…
Pai asa zi, ca ungurii sunt inaintea noastra cu mult

 born2lose, on 15 mai 2022 - 22:53, said:

tu chiar nu vezi legatura intre frazele astea doua? stai sa vina si la noi alegerile si o sa vezi cum se gandeasca si romanii la ai lor, mai un pachet de zahar, mai o sticla ulei…

bine, asta nu schimba faptul ca ungurii, cu toate relele lor, sunt cu zeci de ani in fata noastra si n-o sa-i ajungem niciodata, dar sa nu confundam pomenile electorale are unui mini-dictator scelerat cu interesul pt cetateni…
Asa e, ungurii sunt inaintea noastra cu mult, pai au un sistem sanitar bun, spitale okey, nu mizerii ca la noi, civilizatie.
Nu are legatura cu pomenile electorale, e una cand iti dadea la noi un kil de zahar, ulei, etc ca sa votezi, si alta e cand plafona preturile la unele peste tot si toti puteau lua la un pret mai bun a la long si dupa alegeri, dat fiind ca rationalizare aia nu conta, ca oricum luai poate mai mult decat consumai.
De ce este dictator scelerat ?! Nu e normal sa voteze cu cineva care face ceva ptr ei ?! Le da preturi mai mici la alimente, resurse mai ieftine. Nu ca la noi.

Edited by MinettoMatoi, 16 May 2022 - 06:50.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Si ce-i rau daca cumpar cate 1-2 l ulei mai des decat 12 l(2 box-uri) o data la cateva luni?
De multe ori lipsurile din magazine sunt provocate artificial de noi.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 Bahuru, on 15 mai 2022 - 23:21, said:

Am avut preturi plafonate in comunism. Nu cred ca era mai bine.

Banuiesc ca mult mai bine-i sa avem preturi liberalizate, de genul celor din energie, unde kw-ul de la 0.35 - 0.40 de bani s-a facut 1,50 lei si avea tendinte de urcare. Asa-i normal.
Interesant ca multe tari capitaliste pur-sange au aplicat plafonarea de preturi ca o masura de semi-protectie a populatiei. Si tarile alea n-au fost comuniste niciodata.
Aici nu-i vorba de comunist sau capitalist, e pur si simplu vorba sa gandesti cu capul, cu capul tau daca se poate. La noi in schimb capul a luat loc curului. In consecinta avem o gramada de legi date cu curu' de niste cururi, cu tot respectul.

#14
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
În România dacă s-ar plafona prețurile nu ar pierde bani hipermarketurile.

Tot producătorii români sau străini ar pierde că nu ar mai produce mâncarea vândută la ei.

Atunci ar exploda exportul de alimente în alte țări unde să fie vândute și românii ar mânca numai parizer de 5 lei și ulei din ăla care miroase a rânced când deschizi sticla.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 16 mai 2022 - 00:40, said:

e cam la limita, dar teoretic e posibil Posted Image


Grija mare la calcule. Nu am idee din ce motiv (nu m-ar mira ceva legat de paranoia lor specifica) ungurii nu prea au benzinarii pe autostrada in apropierea granitelor: prima fata de Bors 2 e le 80 de km (mai aveam 7 km pe bord cand am ajuns si cantitatea era limitata la 20 litri), iar la intrarea dispre Slovenia am fost nevoit sa ma dau jos de pe autostrada si sa revin caci prima benzinarie e la vreo 60 Km.

#16
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 utopium, on 16 mai 2022 - 00:40, said:

Preturile se reglementeaza prin existenta unei concurente mai serioase in primul rand, nu prin plafonari. Dar da, sunt multi speculatori in piata acum care ar merita niste plafonari. Parerea mea e ca se va dezvolta concurenta, pentru ca unde sunt marje de profit mari apare rapid si concurenta. Unii vor ajunge sa regrete ca au fost nesimtiti si au marit speculativ preturile.


Prețurile se măresc așa - mergi la ăla de lângă tine și vezi cu cât vinde și vinzi la fel.

Și toți au același preț la produse.

Hipermarketurile bagă 5.99 lei în loc de 6 lei ca să creadă lumea că la ei e cel mai ieftin.

Edited by ilorac, 16 May 2022 - 08:03.


#17
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 19.03.2022

 MinettoMatoi, on 16 mai 2022 - 06:55, said:

De ce este dictator scelerat ?! Nu e normal sa voteze cu cineva care face ceva ptr ei ?! Le da preturi mai mici la alimente, resurse mai ieftine. Nu ca la noi.
E dictator scelerat findca nu lasa hotii sa jefuiasca natiunea asa cum e la noi.
Il avem pe Ciuca un mototol ce a fost propus de PNL si astia se ocupa cu jefuitul romanilor. Si apoi da vina pe rusi. Deci avem energie electrica produsa cu eoliene , hidrocentrale si nucleare, iar ei au gasit vinovat pe rusnac. Nu sunt guvernantii nostri niste mincinosi ?

Edited by Paco_ste1, 16 May 2022 - 08:13.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Fane, on 15 mai 2022 - 23:55, said:

ungaria:
- PIB pe cap de locuitor  $36.848

Romania:
-PIB pe cap de locuitor $36.446

Ungaria: 20.336

Romania: 14.825

https://en.wikipedia...by_GDP_(nominal)_per_capita

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate