Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Pot plati abonamentul Digi in avans pe un an sau doi?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Unele servicii au valoare fixa, nu cred ca e vorba de mobil in cazul colegului, ci dr net sau tv.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Colegul vasy_2007 a postat screenshot mai sus si scrie "Ab. telefonie mobila 01.01.2022 - 31.10.2022 - 99 lei".

Edited by MembruAnonim, 14 May 2022 - 06:42.


#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Se numeste Debit direct si banca se va ocupa de plata facturilor. Eu nu ma mai ocup de facturi de peste 10 ani. Le am introduse si in Pago doar ca sa stiu cat vine de plata si data scadentei.

#22
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Eu plătesc serviciile fixe în avans în casierie.  Am plătit și pt 4 luni odata.

#23
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007

 MembruAnonim, on 14 mai 2022 - 06:01, said:



La tine cum de ti-a calculat suma fixa?

Diferențele pot fi de la sms.

Edited by vasy_2007, 14 May 2022 - 09:26.


#24
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Poti plati in avans la toti furnizorii.
O poti face prin banca sau automate de plata, dar chiar si casierii.
Insa plata nu este pentru urmatoarele 12 luni, pentru ca nu ai cum sa stii cat va fi factura in urmatoarele 12 luni. Ci va fi o valoare estimata de tine, care se poate consuma dupa 3 facturi emise sau dupa 15 facturi... in functie de cursul valutar, consum, etc.

De exemplu daca ai acum abonament de 3 euro ce costa lunar aproximativ 15 lei, poti plati in avans 190 de lei ce in teori ar trebui sa ajunga pentru facturile din urmatoarele 12 luni, dar in practica poate sa ajunga doar pentru 10 luni daca creste cursul valutar, sau chiar mai putin. Iar daca inregistrezi si costuri suplimentare, fie ele din apeluri sau SMS-uri la servicii cu taxa sau net in roaming, poate sa nu iti ajunga nici pentru factura de luna viitoare.
Tu creditezi compania in contul tau cu 190 de lei, din care lunar va scadea cu valoarea facturii pana cand compania va stinge creditul acordat de tine catre ea.

#25
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cum zice si mosto, si mai multi, se poate credita cu ce suma doresti. Am procedat la fel cu fostul telekom, actualul orange, cu cez si cu engie

#26
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 Leo2006, on 14 mai 2022 - 07:19, said:

Se numeste Debit direct si banca se va ocupa de plata facturilor.
Debit direct e cu totul altceva. Nu are nici o legatura cu plata in avans.
Direct debit e un serviciu prin care tu dai acces la contul tau unui furnizor si dai voie unui furnizor sa iti traga bani din cont cat vrea el pe factura emisa.
Nu prea as recomanda acest serviciu, ca risti sa te trezesti cu contul gol din cauza ca a gresit un furnizor factura.
Am patit cu furnizori sa imi emita factura gresita cu extrem de mult, daca aveam Direct debit ma golea de bani. Asa fara am putut sa nu platesc factura pana cand au rezolvat furnizorii cazul si au emis factura corect.

#27
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.04.2015
Am platit ani la rând pentru un DTH abonamentul anticipat pe un an. In ianuarie achitam pe tot anul. Intreaba in casierie si te vor lamuri.

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
nici macar nu trebuie sa intrebi la casierie. pui o suma mai mare in cont si ei isi vot trage din ea, pana se termina suma.

astia, care aberati cu fiscul, impozitul pe profit, si altele, ati vorbit vreodata cu un contabil?

 mannyx92, on 13 mai 2022 - 22:30, said:

Nu chiar. Tu vrei sa platesti niste facturi neemise. Trebuie discutat in punct DIGI si eventual emise toate facturile pe un an, in avans. Asa, pe nepuse masa nu accepta nimeni, cred.

 Ninja, on 13 mai 2022 - 22:41, said:

Plata in avans ridica multe probleme fiscale cred. Cum se raporteaza la rapoartele trimestriale? Drept profit? Dar nu a fost realizata nici o vinzare inca. Daca e profit, se plateste impozit sau nu???

 cuculea, on 14 mai 2022 - 05:54, said:

daca lor le vine un control de la fisc si ii prind cu mai multi bani decat ce au facturat...nu prea e bine .
imi si imaginez cum vine controlul la digi si verifica fiecare cont abonat, eventual scoate fisele listate, sa vada daca nu sunt bani in plus... hai ca mi-ati facut ziua buna...

Edited by strongsss, 14 May 2022 - 11:58.


#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Când am fost să predau echipamentele la ei, au fost câțiva care au plătit în avans, înaintea mea. S-au dus la casier, au zis că vor să plătească pe 6 luni. Casierul a încasat, i-a dat chitanță. Cel mai probabil oameni de la sat, care nu vin in fiecare lună până la casierie pentru o factură. Ce scrie pe chitanță nu știu, dar de putut se poate chiar la ei.

Edited by bai3tzash, 14 May 2022 - 12:03.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 strongsss, on 14 mai 2022 - 11:58, said:

pui o suma mai mare in cont si ei isi vot trage din ea, pana se termina suma.

Ok, merge treaba asta perfect pt abonamentele fixe gen tv etc. Insa la abonament telefonie mobila este cu dus si intors pt ca suma in fiecare luna nu este fixa. Luna asta poti avea cost suplimentar generat din diverse motive, luna viitoare nu. Asta inseamna ca exista posibilitatea ca la un moment dat te poti trezi ca "depozitul" ala pus de tine la inceputul anului sa se fi terminat astfel ca pt lunile urmatoare digi nu va mai avea sold de unde sa isi traga costul abonamentului.

Am abonament la telefon 50 lei lunar. La inceputul anului platesc la casierie 600 lei pt tot anul. Insa in mai fac cost suplimentar de 300 lei. Deja am cam ramas fara bani in cont, iar lunile urmatoare digi nu mai are de unde sa traga bani.

edit:
De obicei batranii fac ce fac si se trezesc cu plati la numere cu suprataxa. D-aia uneori este bine sa foloseasca prepay. In felul asta nu are nimeni ce sa le ia/fure avand credit zero pe cartela

Edited by MembruAnonim, 14 May 2022 - 13:34.


#31
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
La mine, parca 6 luni m-au lasat sa platesc in avans.
Cica, daca creste euro ei sunt in pierdere!

#32
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

 benis, on 13 mai 2022 - 22:22, said:

Eu nu înțeleg cum o firmă poate refuza plata în avans. E peste puterea mea de înțelegere. Să îți plătească lumea în avans este ideal.
din simplu motiv ca totul este raportat la cursul Euro si nu le convine sa piarda bani.Daca tu azi platesti un abonament pe 1 an sau 2 la cursul actual al Euro,si peste 2 zile euro scade, nu le convine
Ei nu gusta lozinca: pierzi ,castigi negustor te chemi....Ei vor doar sa castige atat!

Cel putin acum 3 ani cand am incercat sa fac si eu aceasta manevra sa platesc pe 1 an,fix asta mi-au spus ca nu se poate,pt ca totul depinde de moneda Euro cum oscileaza...
Daca ar fi 100% sigur ca moneda Euro creste nu ar mai fi probleme

Cand Romania va trece la moneda Euro,se vor termina multe jmecherii ale bisnitarilor...

#33
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Mulțumesc pentru răspunsuri! O să încerc la casierie până la urmă că online nu-mi dau seama cum aș putea să achit mai mult decât factura curentă. Ideea e că abonamentul ăsta mobil e secundar și m-am cam săturat să tot plătesc în fiecare lună câte 10 lei. Și cu debit direct e bătaie de cap că poate schimb cardul, nu mai am bani pe el etc.

#34
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Online scrii suma pe care o doresti sa o transmiti furnizorului ca plata.
La fel ca si la casierie sau robotii bancilor. Chiar daca la scanare factura apare 19,99 lei, poti sterge si introduce 240 lei sa ajunga cat pentru aproape 12 luni.
Daca aveti abonament in lei cu suma fixa e mai simpla treaba cu plata in avans. Dar devine o raritate abonamentul in suma fixa, in era in care majoritatea vor plata in euro, care poate fluctua.

#35
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
O simpla căutare pe google...
https://contabilul.m...la-clienti.html

#36
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Din contul online nu se poate plati in avans. Se pot selecta facturile emise iar suma de plata nu poate fi modificata.

Pentru a plati in avans, se acceseaza linkul "Plătește factura online" de pe pagina principala a saitului iar acolo se poate completa suma dorita pe langa codul client. Urmatoarele facturi vor avea sold negativ cat timp suma ramasa acopera factura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate