Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Construcție anexă fără autorizație

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Buna, în cazul unei construcții, anexă casă, fără autorizație, realizată în 2011, ce se poate întâmpla în cazul in care vecinii dau în judecată? Anexa e de vreo doi ani intabulată la primărie.

Edited by daniMMM, 13 May 2022 - 11:39.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca se mai poate intampla nimic.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Un vecin, și bătrân acum , și singur, e hărțuit zilnic de vecini, unde a ridicat in 2011 o construcție cu etaj, pe calcan, cu acceptul alora, verbal, nu e treaba de umbrire casă sau ferestre doar câteva ore pe zi e umbră în gradina lor. Cred că e doar rautate si chef de ceartă.

#4
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Sunt 11 ani de atunci. Daca a intabulat-o, inseamna ca a platit si impozitul aferent cladirilor, care e mai mare decat cel pe teren. Primaria a fost fericita sa incaseze impozitul si nu s-a obosit sa amendeze proprietarul pentru lipsa autorizatiei de constructie. Nu stiu daca vecinii au vreun temei legal sa-l dea in judecata. Inainte de asta ar trebui sa faca o plangere la primarie, iar primaria trebuie sa se ocupe de formalitatile legale care au fost oricum ignorate de ea insasi timp de minim doi ani.
Nici eu nu cred ca mai au ce-i face.

Urban, rural?

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Urban.
"Reclamantul" e fost client al poliției pentru violență domestică, e de înțeles...
Mi se pare că există și un termen de prescripție.

Edited by daniMMM, 13 May 2022 - 12:09.


#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Intabiularea nu se face la primarie, ci doar declararea si fiscalizarea anexei.

Intabularea se face pe baza actelor de proprietate si a unui cadatsru, care nu se face in lipa unei autorizatii de construire

dpdv fiscal, anexa exista, dpdv urbanistic - nu

Edited by irina2014, 13 May 2022 - 13:59.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cică s-a schimbat legea in pandemie. Intabularea se face doar printr-o expertiză, deci inginer, nu mai trebuie autorizație.
Da e declarată la primărie.

#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
da, dar tot primaria trebuie sa dea un act final, care tine locul unei autorizatii de construire, dar se obtine retroactiv si mai simplu

ceva cu "edificare"

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da, chestia e că nu merge cu judecăți, amenzi și demolări cum amenință ăla, mai ales că a fost de acord când s-a construit, știu și eu că e demult făcută, iar corpul de casă e băgat la impozit.

#10
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Un link interesant: https://www.juridice...-nr-7-2020.html
Pare sa fie veridic, are trimiteri verificabile catre legislatia oficiala.

#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
aspectul fiscal e irelevant, vecinul rauvoitor se agata de partea de urbanism.

ideal e sa obtii hartia de la primarie/urbanism, cadastru, intabulare, si gata.

View PostConstantinDriga, on 13 mai 2022 - 14:23, said:

Un link interesant: https://www.juridice...-nr-7-2020.html
Pare sa fie veridic, are trimiteri verificabile catre legislatia oficiala.
exact, e vorba de acel act de laprimarie: dreptul de proprietate asupra construcțiilor se poate înscrie în C.F. în baza unei adeverințe/unui certificat de atestare a edificării construcției, chiar si în cazul construcțiilor pentru care execuția lucrărilor s-a realizat fără autorizație de construire, dar pentru care s-a împlinit termenul de prescripție de 3 ani privind dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu știu dacă are și intabulare, îl interesează să stea liniștit cu amenințările de demolare, judecată, etc. Omul e la pensie, văduv, chiar nu are nevoie de așa ceva

#13
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ma tem ca amicul tau e intr-o situatie delicata. A construit la calcan, fara acordul scris al vecinului, in conditiile in care Codul Civil stipuleaza clar o distanta minima de 60 cm de limita de proprietate. Nu cred ca risca judecata, dar risca sa primeasca reclamatii si niste functionari din primarie sa vina, sa studieze si sa hotarasca demolarea constructiei. Nu mi-o lua in nume de rau, sunt empatic cu leatul meu, dar stiu ca multi se bazeaza pe buna-crestere a celor din jur. Eu nu accept intelegeri verbale cu vecinii. Cel de la est m-a rugat, acum 10 ani, sa-i dau voie sa faca o anexa pe hotar. I-am spus ca sunt de acord, dar am conditii: el sa nu comenteze daca pun si eu o constructie pe hotar, peretele de pe hotar sa poata fi folosit si zugravit dupa cum doreste vecinul care se uita la el, inclusiv cu dibluri si elemente de ancorare si ca intelegerea sa fie trecuta prin notariat. Asa am facut si acum am o relatie excelenta cu vecinul si un suport minunat pentru pergola mea, prinsa in zidul lui. Tencuit si zugravit de mine.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostConstantinDriga, on 13 mai 2022 - 16:40, said:

dar risca sa primeasca reclamatii si niste functionari din primarie sa vina, sa studieze si sa hotarasca demolarea constructiei.
Eu cred ca a expirat termenul in care puteau face reclamatii cu efecte.

#15
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ii doresc sa fie asa. Dar am vazut atatea jigodisme in viata mea, incat am ajuns la vorba somalezilor: never say never.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate