Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

diferenta intre 2 configuratii.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am vorbit pe forum de-a lungul timpului despre diversele piese de pc pe care le-am achizitionat si din care am facut 2 sisteme: unul cu proc ryzen 5 1600af 32 gb ddr4 si rx 470/win 11 iar celalalt cu un athlon 200ge 12 gb ddr4 (8+4) si grafica integrata vega 3/win 10.

ei bine nu stiu de ce dar senzatia mea dupa ce le-am folosit alternativ e ca sistemul cu athlon 200ge se misca ceva mai bine adica mai lin mai fluid decat sistemul cu ryzen desi ar trebui sa fie invers.

stiu ca senzatiile sunt subiective si se poate sa mi se para dar cumva nu am aceeasi senzatie de "ok" pe sistemul cu ryzen in comparatie cu cel cu athlon-ul 200ge. ambele sisteme au hdd-uri nici unul nu are ssd.

si chiar nu inteleg de ce e asa avand in vedere diferentele hardware mult superioare pt sistemul ryzen vs athlon. de asta deschid topicul pt ca sunt tare curios.


#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Ambele configuratii sunt trase in jos mult de HDD. Probabil si asta e cauza senzatiei de performante slabe. E de ajuns ca HDD-ul sa fie ceva mai fragmentat si o sa iti impacteze destul de mult timpul de raspuns, care e fix factorul pe care il percepi ca si performanta scazuta. Poti incerca o defragmentare, e posibil sa ajute putin.

Un SSD ar fi cel mai mare upgrade la oricare din cele 2 sisteme. Chiar si unul mic ~128GB dar cu DRAM cache pentru partitia de boot. Diferentele vor fi majore.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Nu vei sesiza diferente prea mari intre ele nici cu un ssd. Amandoua sisteme se vor misca la fel de repede. Doar daca folosesti aplicatii care folosesc intens procesorul, atunci se vede clar diferentele de platforma.
Sunt precum doua masini cu motorizari diferite. Ambele pot merge cu 130km/h dar numai una din ele poate accelera rapid si poate rula la turatie scazuta.
Ruleaza de pe Youtube un fisier 4K sa vezi acolo diferenta intre ele.

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Sistem instalat pe hdd trebuie eliminat din ecuatie. Un sistem merge atat de rapid precum ii permite cea mai inceata componenta, deci hdd, iar daca hdd-urile alea doua nu sunt in aceeasi stare (model, fragmentare etc )comparatia facuta pe restul sistemului nu-si are sens.

#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Putin pe linga subiect: chiar ai nevoie de 32 Gb RAM ??

Ce fel de aplicatii folosesti?
Detaliza mult mai mult ce inseamna "fluid"

Edited by sandratoms1980, 13 May 2022 - 09:16.


#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
ideea e ca ambele sisteme au hdd-uri similare de 2 tb fiecare si avand in vedere diferenta de configuratie sistemul cu ryzen ar trebui sa se simta mult mai rapid decat athlon-ul 200ge dar nu-i chiar asa si de asta sunt nedumerit. nu vorbesc de performanta absoluta a fiecarui sistem in parte ci de cea relativa intre ele si care ar trebui sa fie net in favoarea ryzen-ului.

ce inteleg prin "fluid"? bootare mai rapida lansare mai rapida a aplicatiilor etc. si cum am zis nu stiu de ce athlon-ul pare sa se miste mai bine in aceste privinte.

ssd-urile sunt inca prea scumpe pt mine de asta inca nu am unul si nu-mi place un mix ssd+hdd - parerea mea e ca ori una ori alta. daca vor aparea ssd-uri de 2 tb la preturi accesibile atunci voi trece la ele.

#7
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Putin pe linga subiect: chiar ai nevoie de 32 Gb RAM ??

Ce fel de aplicatii folosesti?

SSD + HDD este beton, windows + ceva programe ruleaza rapid, restul de stocare pe hdd.
Un SSD de 150-200 de lei e scump ?!

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 abulafius43, on 13 mai 2022 - 12:27, said:

ideea e ca ambele sisteme au hdd-uri similare de 2 tb fiecare si avand in vedere diferenta de configuratie sistemul cu ryzen ar trebui sa se simta mult mai rapid decat athlon-ul 200ge dar nu-i chiar asa si de asta sunt nedumerit. nu vorbesc de performanta absoluta a fiecarui sistem in parte ci de cea relativa intre ele si care ar trebui sa fie net in favoarea ryzen-ului.

ce inteleg prin "fluid"? bootare mai rapida lansare mai rapida a aplicatiilor etc. si cum am zis nu stiu de ce athlon-ul pare sa se miste mai bine in aceste privinte.

ssd-urile sunt inca prea scumpe pt mine de asta inca nu am unul si nu-mi place un mix ssd+hdd - parerea mea e ca ori una ori alta. daca vor aparea ssd-uri de 2 tb la preturi accesibile atunci voi trece la ele.
Nu exista asa ceva. Windows  dar si alte programe instalate pe hdd de 2 terra in 2022 e un nonsens .

#9
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Combinatia SSD+HDD e foarte ok. Pe SSD pui sistemul de operare si aplicatii care beneficiaza de respunsul mai rapid, iar pe HDD iti tii filme, poze si aplicatii pe care le utilizezi mai rar.

Revenind la subiect, ai incercat sa defragmentezi ambele SSD-uri?
Sistemul de operare e la zi? Driverele instalate de pe site-ul offical pentru chipset? Folosesti antivirus? De vreo cativa ani Windows Defender are obiceiul de a scana in fundal fara sa te anunte, pe SSD nu prea se simte dar pe HDD il pune in genunchi destul de usor. Poti sa rulezi tu un quick scan, asta ar trebui sa amane scanarile periodice pentru ceva timp.

Ai mai putea sa scanezi sistemul pentru erori, deschide un CMD si scrie "sfc /scannow" si vezi daca ai iti gaseste ceva erori.

Nu stiu cum ai configurati cei 32GB de RAM, dar ar trebui sa verifici in BIOS/UEFI daca functioneaza corect in dual-channel, iar daca ai disponibil sa activezi profilul de XMP/EOCP/DOCP.

Daca dupa toate astea nu se imbunatateste nimic ai mai putea doar sa dai un refresh/reinstall la sistemul de operare. Dar iti recomand sa iti pui SSD, de la windows 8.1 in sus, Microsoft presupune ca toate PC-urile au SSD si in consecinta ruleaza o gramade de procese in fundal la care un HDD nu prea mai face fata.

#10
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@sandratoms1980 asa s-a nimerit atunci sa-mi permit 32 gb si de ce nu? aplicatiile ce le folosesc sunt de browsing (firefox) suita de office programe de citit pdf si niste jocuri mai vechi.

cand spun ca athlon-ul pare sa ruleze ceva mai fluid decat ryzen-ul ma refer ca apare mai responsiv cand ruleaza aplicatiile mentionate. e ca si cum ceva tine in frau ryzen-ul dar nu-mi dau seama ce anume.

ambele sisteme au drivere la zi (inclusiv cele pt chipset sunt luate de pe site-ul amd) si nu sunt probleme cu fragmentarea hdd-urilor. iar pe ryzen cei 32 gb sunt in dual channel cu xmp activat (3000 mhz) dar asta nu pare sa faca mare diferenta.

interesant e ca si pe athlon memoria pare sa ruleze in dual-channel desi sunt 2 stick-uri de branduri si capacitati diferite (8+4 cum am zis).

cat despre ssd poate o sa-mi iau cand vor fi mai ieftine daca vor fi.



#11
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 abulafius43, on 14 mai 2022 - 06:40, said:

@sandratoms1980 asa s-a nimerit atunci sa-mi permit 32 gb si de ce nu?
Pai.... nu e chiar asa.
Daca folosesti 7 Gb (si 90% probabil asa este), ai dat banii degeaba pe restul.
Si acum zici ca un SSD e scump !!!
Da, inteleg ca vrei si SSD de 2 TB - iarasi, probabil 75% NU va fi folosit la capacitate maxima (stocare / viteza), deci iar cam dai banii degeaba.

 abulafius43, on 14 mai 2022 - 06:40, said:

aplicatiile ce le folosesc sunt de browsing (firefox) suita de office programe de citit pdf si niste jocuri mai vechi.
Ce ziceam! Mai mult de 6-7 Gb de RAM nu vei folosi niciodata!
Crede-ma, eu am mers cu 8 Gb, acum 16.... ani de zile.
Am avut ocazii sa folosesc tot RAM extrem de putine. Si chiar bag talpa in calculator cit pot de mult (editari audio/video, joace mai noi, randari 3D, multe programe simultan.....)

XMP si dual channel, pentru ce folosesti tu, aduc un spor / frina de performanta insesizabile.
Da, poate sa ruleze dual channel 8+4 Gb, dar nu e optim.
Va fi 4+4 dual channel, 4 single channel.
Cum ziceam, diferenta e infima.

Daca vrei sa te convingi, ruleaza 5-10 programe de benchmark si vezi rezultatele.
Sau fa-ti singur benchmark: pune cele 2 calculator (ai si 2 monitoare?) unul linga altul, ruleaza aceleasi programe / documente simultan / cronomentrate.
Si aia e, nu mai mergi pe "impresii" si "mi se pare" - vei avea cifre concrete!

#12
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@sandratoms1980 nu e o idee rea sa fac benchmark pt o masurare mai obiectiva dar am 2 monitoare ce sunt f. diferite: unul e widescreen iar celalalt e clasic 4:3 si evident ca nu prea se pot face o masuratori relevante la rezolutii diferite.

dar am sa incerc sa gasesc o solutie pt ca sunt realmente curios daca doar mi se pare mie ca athlon-ul merge mai bine sau asta e ceva real si atunci sunt curios care ar fi motivele tehnice pt asta. de aia am deschis topicul.

cat despre cei 32 gb ai si nu ai dreptate  - e drept ca la ce rulez eu nu e nevoie de mult ram insa browserele au tendinta sa consume tot mai mult ram. adica si daca as folosi doar Firefox si nimic altceva atunci la un moment dat 8 gb de ram vor deveni insuficienti si asta pt ca firefox mananca tot mai multa memorie de unul singur.

asta a fost un motiv pt care mi-am luat mai mult ram atunci cand am avut posibilitatea si poate ca m-am inselat sau poate nu. realitatea o sa arate care e cazul.

#13
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Teste, monitoare - incerci sa NU faci teste de grafica / rezolutie.
Oricum, tu zici ca nu prea lucrezi cu grafica / jocuri, zici doar de office, browsing....
Oricum, poti sa setezi rezolutie identica la ambele, nu e asta problema.

32 gb ram - 16 ar fi fost mai mult decit suficient.
Eu am Firefox cu 29 de tab-uri si 9 add-onuri, ocupa 2.6 gb. In total am ocupat 9 Gb din 16. Foarte greu si rar creste spre maxim ocuparea, in special la jocuri.
Cum ziceam, era muuuuuuult mai bine 16 gb ram + ssd (chiar mic, doar pentru windows si citeva programe)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate