Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Desfacerea unui niplu vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 mihai311, on 12 mai 2022 - 20:54, said:

dar ma gandesc,daca inrosesc niplu el poate deveni si maleabil pe langa ca se dilata,deci ma gandesc ca poate merge cu el inrosit.?
Maleabilitatea e proprietatea metalelor de a putea fi trase în foi subțiri. Deci prea are treaba aici.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
incalzesti piesa mare hexagonala si partea de la olandez bine cu o lampa de gaz, ciocanesti cu ciocanul si dupa cu mopsul tragi tare sa desfaci.Poti da si cu un ciocan serios in mops cand desfaci piesa mare.
In caz ca nu iese, mai dai cu spray degripant ,lasi sa actioneze cateva minute si incerci cu mopsul.Vei reusi.sa desfaci.

#21
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 mihai311, on 12 mai 2022 - 18:24, said:

@crisstonne daca eu ma chinui cu un niplu de 3/8 sa-l scot tu imi spui sa schimb ditamai capacul iti dai seama acolo chiuiala sa scot acel capac....

Are dreptate Crisstonne.
Robineti din ziua de astazi sint de 1/2 si nu te ajuta cu absolut nimic sa dai jos "niplul" si sa ramii cu o gaura de 3/8" in care nu ai ce sa bagi. Pina la urma va trebui sa dai jos reductia infiletata in elementul de fonta si sa cumperi alta reductie de la 1 1/4"-1/2". Trebuie incalzit bine de tot elementul si cu un mops mare desfiletata reductia. Mare atentie ca la un capat al radiatorului ai reductii cu filet pe stinga si in celalalt capat cu filet pe dreapta. Asa ca nu ai de unde sa stii ce fel de filet are reductia ta si va trebui sa incerci in ambele sensuri.

( "ditamai capacul" este de fapt o reductie de la 1 1/4"-1/2", cu filet pe dreapta sau pe stinga)

#22
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
@reborn_21 Eu zic sa mai mergi prin magazine inainte sa postezi sau macar sa te informezi ca mine poti sa-l iei si pe @crisstonne cu tine(fara suparare dar sa nu dezinformam oameni nu numai pe mine)si la mathouse,leroy merlin.brico etc sunt robineti 3/8.
eu am cumparat Giacomini 3/8
https://mathaus.ro/p...000000011169384
https://www.leroymer...-coltar-38/4682

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu zic să înțelegem, nu doar să citim ce a spus @crisstonne  🤣
Cu ce am dezinformat eu?!

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Până acum îi dadeai unuia care se pricepe 50 de lei, ăla îți și desfăcea capacul ăla și monta și ce ai tu nevoie acolo...

N am nimic cu tine sau cu DIY, dar nu merge la toate, iar uneori te costa mai mult să faci singur...

Oricum, că ai întrebat ce să încălzești, când vrei să desfaci ceva infiletat, întotdeauna încălzești piulița, interesul tău e că aia să se dilate, da o dracu de maleabilitate, că nu ai tu temperaturi de forjă acolo și nici nu ți ar folosi să se îndoaie șurubul ăla.

Dacă ești croit să faci tu, încălzește piulița, mops mare și solid, o țeavă drept prelungitor și neapărat încă unul care să țină de calorifer.
Nu prietena/soția că n are putere.

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 crisstonne, on 13 mai 2022 - 19:25, said:

Eu zic să înțelegem, nu doar să citim ce a spus @crisstonne  ��
Cu ce am dezinformat eu?!
Chiar asa, voi n-ati inteles ca sunteti habarnisti si omul stie deja ce are de facut ??
Va bagati voi, cu dezinformarea ... mai rau ca rusii ...
El stie ce si cum trebuie incalzit, a vrut doar sa va arate ca nu stiti ninic intr-ale instalatiilor Posted Image
O stiti p-aia cu "facerea de bine ..."

Edited by shymano, 14 May 2022 - 05:03.


#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Intreb si eu, doar ca sa fie clar - in ce sens de rotatie incerci desfacerea niplului? Sper ca in sens invers acelor de ceasornic - nu de alta, dar am intalnit persoane care voiau sa desfaca in sensul de strangere....


O alta solutie pentru scoaterea niplului ar fi o taietura longitudinala prin interior, cu o panza de bomfaier ingusta. Stiu, munca de chinez, dar.....in momentul in care ai facut taietura diametrul niplului se poate reduce cu spatiul lipsa si va iesi. Il inlocuiesti cu unul cu filet conic, nu drept...

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Imprumuta o masina de insurubat cu impact si reductia aia dispare in zece secunde chiar si neincalzita. Mai degraba o rupe decat sa nu o poata slabi.

#28
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
@DarthBane asa voi face am tot ce imi trebuie,Nu este posibil cand voi incalzi reductia ca sa scot acel niplu sa se arda si calti-strangerea unde este prinsa reductia de calorifer si sa ma trezesc la iarna cu apa pe acolo?
@florinel Buna ideea,in caz ca nu merge nici o varianta mai usoara voi aplica taierea longitudinala.

#29
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 mihai311, on 15 mai 2022 - 16:31, said:

@DarthBane asa voi face am tot ce imi trebuie,Nu este posibil cand voi incalzi reductia ca sa scot acel niplu sa se arda si calti-strangerea unde este prinsa reductia de calorifer si sa ma trezesc la iarna cu apa pe acolo?
@florinel Buna ideea,in caz ca nu merge nici o varianta mai usoara voi aplica taierea longitudinala.
Da-i dracu' de calti. Costa 5 lei smocul la Dedeman si iti ajunge 10 ani.

#30
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
Salut baieti,vreau sa va spun cum am reusit,acest sfat e valabil si pt.alti care nu vor sa apeleze la instalator(eu nu am apelat avand toate sculele necesare inclusiv lampa gaz )
Pe langa voi m-a ajutat si acest site,merita citit sunt o gramada de modalitati: https://peskiadmin.r...stavit-ego.html
Deci am zis sa o iau in trepte de la cea mai usoara modalitate la cea mai grea.
Am pus lichid de frana (conform saitului) pe o vata care am facut-o fuior si am infasurat-o in jurul niplului am lasat asa doua zile,am taiat olandezul,cand am pus mopsul pe niplu si am dat sa desfac m-am dus cu capul pana in peretePosted Image  s-a invartit ca in branza si l-am scos.
'Daca nu mergea aceasta varianta as fi aplicat solutile voastre,incalzire sau taietura longitudianla in interior'(pe viitor ma va ajuta fara sa apelez la instalator)
Pe acesta cale multumesc pentru ajutor:
@florinel @DarthBane @cmzo @pasilla @Naijax @cristian68n @eugendragnea2412
Am pus Robinet de 3/8 Giacomini.

Attached Files



#31
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
F. bine, dar ce ai folosit pt etanșare, tot câlți, fir siliconic sau nimic ? 🙂

Dacă răspunsul e nimic, trebuie sa o iei de la capăt...

#32
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
@DarthBane cum adica nimica sper ca ai glumitPosted Image ,nu am pus nimica la niplu care a intrat in calorifer"a venit robinetul cu ganitura pe niplu",iara la teava am pus calti+un pic de pasta verde si peste un pic de teflon(asa am pus si in baie la rece si calda nici o picatura de apa).


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo, foarte bine, ai găsit calea ta, nici restul nu sînt greșite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate