Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat schimbare pipă bicicletă

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări, am un MTB Cube Acid 2X care are o pipă mai scurtă, dar și o cursieră Triban 3 care are o pipă foarte lungă. Nu scrie nimic pe niciuna, dar cea de pe cursieră pare a fi de 2 ori mai lungă decât cea de pe MTB. Deși cadrul cursierei pare potrivit, am impresia că din cauza pipei foarte lungi am o poziție prea aplecată. La drum întins e în regulă, dar când pedalez relaxat prin zone populate și sunt atent la oameni, gropi și borduri simt disconfort.
Pipele având același diametru, le-aș schimba între biciclete.
Întrebarea ar fi dacă pipa lungă pe MTB poate fi riscantă, având în vedere forțele mai mari la care poate fi expusă pe coborâri de exemplu.
Mulțumesc.

#2
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
inainte sa faci schimbarile mentionate, ar fi ok un bikefitting la cursiera
nu ar trebui sa ai disconfort in nici o situatie

#3
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Mai bine cumperi o pipa scurta pt cursiera si gata, lasi MTB-ul asa cum este.
Tot pentru o pozitie mai ridicata, eu am o pipa scurta Hussefelt si ghidon riser la fel.

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
@E91 Apare o durere de ceafă dacă tot privesc stânga, dreapta și țin capul mai sus. La drum întins stau cu privirea numai în față, capul fiind aplecat și nu simt disconfort.
@yesyesyesyo Aș testa prima dată cu pipa scurtă de la MTB să văd dacă persistă disconfortul.
Întrebarea ar fi, dacă mă simt bine cu pipa scurtă pe cursieră, pipa lungă pe MTB aduce risc? Pe MTB oricum am o poziție prea dreaptă.

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
in prima faza intoarce pipa cu susul in jos si vezi daca se rezolva problema, in general cand o scurtezi trebuie latit ghidonul pt a pastra comportamentul, altfel directia devine foarte sensibila.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
@_-livio-_ Mulțumesc. Mă gândisem și eu să o întorc, dar mi s-a părut că e dreaptă la momentul respectiv. Dar acum m-am uitat mai atent și are un unghi de câteva grade iar după ce am pus-o invers, se pare că am ridicat ghidonul cu câțiva cm. După o tură de 15km, a mai apărut doar un mic disconfort față de turele trecute. Cred că o las așa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate