Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie - Hyundai i30

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022
Salut, doresc sa achizitionez un Hyundai i30 deoarece sunt si incepator si am auzit ca aceasta se numara printre masinile fiabile si la un pret decent de achizitie si intretinere. In bugetul meu (maxim 4000Euro) doresc sa gasesc un benzinar care sa ma duca cam 5-6 ani (30-50km/zi) pentru facultate. (Nu am idee daca o sa am pe viitor un drum mai lung, vreodata, dar sper ca se tine bine si la acela)

Am observat ca sunt multe pareri, unii recomanda 1.4, altii varianta 1.6, ceea ce vreau sa va intreb (in special pe cei care detin acest model) care motorizare o recomandati/ aveti, cati cai putere si cam ce probleme ati avut cu ea.
Nu ma prea pricep la masini si nu stiu daca acele diferente de cai putere pe aceiasi motorizare aduc probleme motorului in sine, de aceea va rog, daca aveti sfaturi care sa ma indice catre ceva anume sau numai sa imi fac o idee cam ce ar trebui sa caut, m-ar ajuta enorm.

Si considerati ca ar trebui sa achizitionez din strainatate masina? Din ce am cautat multe motoare de 1.4 se gasesc in Germania si cateva modele de 1.6 in Olanda (totusi as dori ceva aproape de tara din cauza costurilor de aducere si posibilitatea de a merge pentru a o verifica.

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia din Romania, de preferat de la prim proprietar, 1.4 sau 1.6 chiar nu conteaza, ca nu o iei sa faci sport cu ea. Sa nu fi fost chituita prea rau, sa fi fost facuta inlocuirea distributiei la timp si intretinuta cum trebuie. Uite-te si la Ceed/Proceed, sunt aceeasi Marie cu alta palarie.

#3
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022

 danX, on 08 mai 2022 - 20:10, said:

Uite-te si la Ceed/Proceed, sunt aceeasi Marie cu alta palarie.
M-am uitat si dupa un ceed la un moment dat, dar am ramas cu ideea ca motoarele nu sunt bune, nici nu mai stiu.
Am gasit acum anunturi: https://www.olx.ro/d...na-IDg5MSe.html (asta imi pare cea mai ok, dar din nou, nu ma pricep asa de bine)
sau https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=0
si asta de exemplu are si gpl https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=2

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ceed si i30 sunt perfect identice mecanic, doar imbracamintea difera.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Sa fie primul propietar daca se poate,si cat mai tanara, 1,4 sau 1,6 nu mai conteaza.Si un test de compresie.

#6
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
@ abac, cred ca nu e cazul sa te dai istet si superior initiatorului, stiind tu mai bine unde o sa parcheze si daca are sau nu bani de masina.
Daca estimarea initiatorului de 30-50km pe zi este corecta, kilometrii astia nu ii poti face zilnic cu bicicleta, cu atat mai putin in perioada de iarna noiembrie-martie, adica mai mult de jumatate din anul de facultate.

On topic, orice masina in bugetul tau de 4000 eur, 1.2-1.4-1.6 benzina, de preferat masina care a fost cumparata de primul proprietar in Romania si condusa aici, ai sanse mai mari sa ai kilometraj decent si real.

#7
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Ca student nu trebuie mașină, că trebuie întreținute, sunt scumpe locurile de parcare șamd. În orașe avem transport în comun, Uber, bicicleta sau trotineta electrică. În concedii se poate merge cu avionul. La ce mai e nevoie de mașină? Doar unii sunt demodați și mai consideră că au nevoie de mașină. Mașinile ar trebui să fie doar pentru cei care-și permit și doar de la 300CP în sus, pentru a fi ușor de făcut depășiri. Ups! Dacă doar aceia ar avea mașini, bicicletele sunt ușor de depășit și cu un Trabant, iar alte mașini ar fi prea rare pentru a crea probleme.
Haideți să nu mai discutăm decizia cuiva de a-și lua mașină și să dăm doar sfaturi care-i pot fi utile.
Caz concret, pentru fiul meu am căutat ca primă mașină ceva din clasa mică sau compactă hatchback, până la 1.6 cilindree, putere minim 80 CP, benzinar. De evitat țepe cu mașini adus de afară fără CIV făcut la RAR, pentru că CIV nu poate obține doar cel care a cumpărat-o din străinătate. La mașinile din România se poate verifica istoricul pe site-ul RAROM, unde indică valorile odometrului cu ocazia RAR și ITP și dacă sunt înregistrate accidente cu daune. De evitat mașinile cu rugină (că sunt prea scumpe de remediat problema) și cele cu motoare problematice: 1.2TCe (Renault), 1.2TSI și 1.4TSI (grupul VW), 1.0 EcoBoost (Ford).

Edited by alin2pas, 09 May 2022 - 12:03.


#8
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022

 danX, on 08 mai 2022 - 21:24, said:

Ceed si i30 sunt perfect identice mecanic, doar imbracamintea difera.
Cand ma gandeam la un i30 cel mai bun motor mi se parea cel de 1.6 dar acum cum ma uit la Kia ceed observ ca se gaseste cel mai mult cel de 1.4. Acum sunt tot felul de opinii, de exemplu consumul la fel si la 1.4 si la 1.6, diferenta fiind doar caii putere. Dar sincer nu sunt sigur daca are rost sa astept un 1.6 avand in vedere ca se gasesc si de 1.4 cu km decenti (sub sau aproape de 200.000)

 alin2pas, on 09 mai 2022 - 12:02, said:

De evitat mașinile cu rugină (că sunt prea scumpe de remediat problema) și cele cu motoare problematice: 1.2TCe (Renault), 1.2TSI și 1.4TSI (grupul VW), 1.0 EcoBoost (Ford).
M-am uitat pe mai multe marci: golf V de 1.6mpi sau 1.9tdi, skoda Fabia, Toyota yaris/ auris, Renault Clio. Mai exacct eu am condus un Logan 1.5 dci timp de o luna iar apoi acesta s-a stricat si am ajuns la consluzia ca ar fi mai eficient sa caut alt vehicul. Asa ca am ajuns la Hyundai i30 apoi am vazut ca nu prea gasesc in tara (maxim 100km distanta de mine) asa ca am decis sa ma indrept si catre kia ceed. Singura problema este ca nu ma pricep asa de bine sa ma uit mai ales dupa specificatii si as cam dori sa gasesc cam in urmatoare saptamana, maxim 2 saptamani masina pe care as folosi-o pentru urmatorii 5-6 ani.

Edited by Dany_Darke, 11 May 2022 - 19:15.


#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Nu știu ce i30 găsești la 4000€, că eu abia văd i20 la acești bani. Iar "ofertele" din afara țării ai mari șanse să fie mașini inundate și puțin funcționale. Nu ai urmărit știrile din ultimii 2 ani?
Ca începător, caută mașină cât mai nouă și cât mai funcțională, chiar dacă e dintr-o clasă mai mică. Cel puțin la început vei fi nevoit să te bazezi mai mult pe mașină decât pe reflexele și raționamentul tău.

#10
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
@nei-k
Yaris-ul ala de l-ai aruncat la gunoi la Remat i-ar fi fost perfect.

#11
gicu2htz

gicu2htz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2022

 nei-k, on 23 mai 2022 - 05:21, said:

Nu știu ce i30 găsești la 4000€, că eu abia văd i20 la acești bani.
Aici ai dreptate, modelul i30 este mai scump, probabil diferenta dintre acestea doua nu este mare (dimensiunile si capacitatea motorului pe care il gasesti). Dar cand am inceput cautarile mi-am pus in minte sa fie o masina cu 4/5 usi, sa fie destul de spatioasa (cam la marimile unui Logan +/- cm) si sa aibe un motor care nu consuma asa de mult.
Ceea ce caut eu este mai greu de gasit si intr-un buget destul de mic si sa spui km decenti, intretinuta sau an mai nou, sansele sunt mai mici. Chiar daca dureaza mai mult pana va aparea "masina ideala", ideea e sa se merite investitia, pentru ca asa putem vorbi de Toyota yaris/auris, Opel corsa, skoda Fabia sau alte masini fiabile, dar ideea e sa si iti placa in sine pentru urmatoarea perioada de timp in care o vei conduce.
Inteleg, la incepatori e indicat sa fie luate in considerare doar criteriile de masina mica, consum mic si intretinere ieftina, dar asta in principal depinde de individ la individ, sunt unii care au inceput direct pe tip limuzina sau break si nu au avut probleme.

#12
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,112
  • Înscris: 04.08.2007

 danX, on 08 mai 2022 - 21:24, said:

Ceed si i30 sunt perfect identice mecanic, doar imbracamintea difera.
La primele variante, ceed1, difera și materialele la interior. Sunt un pic mai rezistente cele de pe ceed.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

 gicu2htz, on 01 iunie 2022 - 13:13, said:

Aici ai dreptate, modelul i30 este mai scump, probabil diferenta dintre acestea doua nu este mare (dimensiunile si capacitatea motorului pe care il gasesti). Dar cand am inceput cautarile mi-am pus in minte sa fie o masina cu 4/5 usi, sa fie destul de spatioasa (cam la marimile unui Logan +/- cm) si sa aibe un motor care nu consuma asa de mult.
Ceea ce caut eu este mai greu de gasit si intr-un buget destul de mic si sa spui km decenti, intretinuta sau an mai nou, sansele sunt mai mici. Chiar daca dureaza mai mult pana va aparea "masina ideala", ideea e sa se merite investitia, pentru ca asa putem vorbi de Toyota yaris/auris, Opel corsa, skoda Fabia sau alte masini fiabile, dar ideea e sa si iti placa in sine pentru urmatoarea perioada de timp in care o vei conduce.
Inteleg, la incepatori e indicat sa fie luate in considerare doar criteriile de masina mica, consum mic si intretinere ieftina, dar asta in principal depinde de individ la individ, sunt unii care au inceput direct pe tip limuzina sau break si nu au avut probleme.

Eu nu sustin ca ar trebui sa incepi pe masina mica sau medie sau mare, dar dupa parerea mea e bugetul prea mic sa ai pretentii.
Ai zis ca in principlal o iei ca sa mergi la facultate cu ea, zilnic, banuiesc singur. Nu ai nevoie de o masina mare pentru asta. Si daca pleci in concediu, banuiesc ca nu bagi 4 persoane + bagaj in ea. Deci gandeste-te bine de tot pentru ca vei avea:
- costuri mai mari (in principal consum, probabil si intretinere)
- variante MULT mai putine (cum realizezi si tu acum, nu prea ai de unde alege, iar ce gasesti e foarte posibil sa fie prost/manarit/etc.)
- utilizare limitata (adica da, e bine sa fie spatiu, dar daca iti trebuie in 5% din timp poate nu ar trebui sa fie un criteriu eliminator)

Eu m-as uita la alea care intra in buget, sa ai de unde alege. Ideal cumparata de pe la noi si intretinuta corect, facute revizii la timp, etc. Si peste 5 ani cand o schimbi si vei dispune de buget de masina mai mare, iei masina mai mare.
Ori asta ori daca insisti sa fie mare, mai strange niste bani in timp ce astepti sa o gasesti pe aia perfecta, ca s-ar putea sa nu vina prea curand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate