Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare sistem pentru filme!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Buna ziua, am nevoie de un sistem de maxim 500 lei neaparat conexiune bluetooth strict pentru vizionare de filme.
Sistemul la fi conectat la un google chromecast tv prin bluetooth.
Mulțumesc mult.

Edited by boboskippy, 06 May 2022 - 15:26.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Niste boxe Edifier.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/20513/20512996/images/res_6e2930aec8cfe1967e74340e23035973.jpg?width=450&height=450&hash=8053ACCDA4B322B3E6501428198A1C93 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Io cred că vei conecta sistemul audio la tv, nu la Chromecast.
Chromecast la tv.

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru filme iti cam trebuie 5.1. Ma cam indoiesc ca gasesti pe bluetooth ceva.

#5
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
Probabil cel mai ieftin soundbar cu bluetooth si chiar subwoffer .  De calitate nu ma pronunt , dar cred ca sunt televizoare care au un sunet mai bun decat soundbarul. Am vazut ceva in pret , Akai , pe e-mag .
Si probabil si boxele Edifier mentionate mai sus , cu reducerea aferenta , o sa sune mai bine .

Edited by mailgmail, 06 May 2022 - 19:18.


#6
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdorin_2k, on 06 mai 2022 - 16:18, said:

Io cred că vei conecta sistemul audio la tv, nu la Chromecast.
Chromecast la tv.
ChromeCast TV este conectat la videoproiector, deci boxele se vor conecta la el.

#7
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
Adica la video proiector , ca Chromecast-ul nu are bluetooth .

#8
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmailgmail, on 06 mai 2022 - 19:46, said:

Adica la video proiector , ca Chromecast-ul nu are bluetooth .
Exact invers, probabil faci confuzie cu ChromeCast 3 care e cu totul altceva.
Repet, boxele se vor conecta la ChromeCast prin bluetooth.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postboboskippy, on 06 mai 2022 - 19:37, said:


ChromeCast TV este conectat la videoproiector, deci boxele se vor conecta la el.
Eu am un Chromecast dar el se conectează prin HDMI la tv. Și sunetul din tv/videoproiector  îl poți scoate prin alt device prin ieșirea optica
Oi avea tu unul mai șmecher poate.


#10
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021

View Postboboskippy, on 06 mai 2022 - 20:51, said:

Exact invers, probabil faci confuzie cu ChromeCast 3 care e cu totul altceva.
Repet, boxele se vor conecta la ChromeCast prin bluetooth.

Da, vad ca ChromeCast cu Google TV din 2020, are Bluetooth . In ce mod functioneaza Bluetooth-ul , nu stiu - daca e bidirectional , adica daca poate sa si receptioneze streaming catre el sau si sa transmita semnal catre sistem audio . Inteleg ca are o telecomanda cu bluetooth . Zic sa te documentezi bine , daca ChromeCast-ul tau poata sa transmita semnal catre un sistem audio .

#11
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Si eu zic sa lasi blutooth-ul la banii astia si sa te concentrezi pe calitatea sunetului (adica boxe si amplificare adevarata)

Varianta A:

Poti extrage audio-ul din HDMI in analog 2.0 cu extractorul asta:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Se gasesc si alte extractore dar vezi sa aiba si DAC incorporat (digital audio decoder - adica sa faca sunet analogic pe 2 canale din sunetul digital codat), majoritatea au doar digital out.

Dupa care, de restul de bani, te descurci.

Adica iei niste boxe active stereo, banale, cu 250-300 Ron, cum sunt cele pt PC. Dar de fapt, aici as face un efort de inca ~100-150 Ron si as lua amplificator/receiver SH analog si boxe pasive SH. E posibil pe la 400-450 Ron. Diferenta de sunet e mare.

Varianta B (ce as face eu)

Iei un extractor HDMI - audio digital ieftin gen https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Iei un receiver audio SH care are digital in, ieftin, pana in 200 Ron. Exemplu cauta pe O_X anuntul Vand amplificator/receiver Sony STR-K 780 . Dar sunt si altele.

Iei niste boxe pasive (neamplificate) SH bestiale, de 200 - 250 Ron. Se gasesc chiar si standfloor-uri. Exemplu, cauta anuntul boxe jbl coloana 150w (ca magnat canton bose)

Ideea este ca la 500 Ron, pt ca vrei blutooth si nou, iti iei un gadget care stie sa scoata niste sunete.

Iar asa, iti iei sistem audio adevarat, care stie sa cante muzica, coboara in bass, dialogurile sunt clare, te transpune in atmosfera filmului.

Si crede-ma ca stiu ce vorbesc.

Sistemul meu din home cinema unde am videoproiector este compus din:
- PC
- Videoproiector Epson 3LCD
- DAC ieftin (~250 Ron)
- Amplificator analog capabil (fara intrare digitala)
- 2 boxe standfloor cam cum sunt JBL-urile alea.
si rupe!
si nu, nu simt nevoia de surround, am avut surround in sistemul trecut si acum e mai bine, prefer calitatea sunetului si capacitatea lui de a canta muzica si a reda bine toate frecventele.

Asa ca iti zic din experienta, nu te ambitiona cu tehnologia lui peste prajit si vai, nu vreau sa vad firul.
Un receiver sau amplificator cu boxe din epoca de aur a audio-urilor sau ma rog, fie si din anii 85-95 cand inca stiau meserie, asta e ceea ce-ti doresti.
Si poti sa le obtii, SH, la pret derizoriu.
Dupa, iti cumperi ce adaptor vrei, hdmi extractor, bluetooth etc, cu/fara DAC daca te ambitionezi asa, si le bagi in receiver sau amplificator

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
La banii astia, nici eu nu as merge pe 5.1, ci pe stereo. Degeaba ai efecte 3D daca sunt la calitate mediocra, mai bine sunet clar venind din fata. Oricum, ceva efecte de spatialitate poate reproduce si stereofonia.

#13
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Am văzut in acest buget ceva de Microlab sau Edifier cu recenzi destul de bune pentru prețul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate