Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Autorecenzare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Am completat pe un cnp datele altei persoane, ce fac acum? Il fac din nou corect si se suprascrie?

#110
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,857
  • Înscris: 07.07.2009

View Postcorinadaniela, on 16 mai 2022 - 18:11, said:

Sincer, nu știu să-ți răspund, nu cunosc pe nimeni care sa fi refăcut chestionarul, să-ți spun dacă a mai fost necesara refacerea acestuia și pentru membrii de familie.
L-am refăcut numai pentru tata și acum e ok. Nu era necesar să fac din nou pentru fiecare membru.

#111
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,854
  • Înscris: 15.06.2007
Am avut o conversatie cu un domn care asista recensamantul, la un birou pus intr-un magazin. Din una alta am ajuns la cifre: spunea domnul ca estimativ 18% din populatia de homo sapiens care vegeteaza pe suprafata Romaniei nu este luata in evidenta. Adica nu poseda nici Certificat de Nastere, majoritatea fiind tigani. Da, numarul de tigani din Romania este mult mai mare decat cel oficial recunoscut.
Astfel cand un interlop are nevoie de acte noi, se duce si se da drept un frate si uite asa isi poate face o identitate noua  de la 0 cu certificat de nastere.

#112
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Eu nu zic ca n-or fi d-aia neinregistrati, dar 18% mi se pare exagerat de mult.
Adica aproximativ unul din 5 nu se stie nimic de el.

#113
LUCIAVIS

LUCIAVIS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2009
Eu m-am autorecenzat pe 6 aprilie, am primit și  dovada că m-am autorecenzat cu succes, certificat de validare.. Și totuși, vecina de apartament mi-a spus că recenzorul care a venit la ea, a întrebat de mine. Vecina i-a zis că m-am autorecenzat, dar recenzorul supărat i-a răspuns că dacă m-aș fi recenzat nu aș fi fost pe lista de recenzie..Dacă aveam vreun răspuns incomplet, sau greșit, cred că nu mi-ar fi validat autorecenzarea,sau figuram cumva cu autorecenzarea incompletă pe lista lui. .Se pare că totuși figuram nerecenzata.. Offf Mă gândesc și dacă nu cumva or fi vrut să se convingă că sunt doar 1 ocupant locuință, căci la ultima recenzie din 2011 locuiam 3  în apartament, acum am rămas doar eu.(Asta ar presupune că au datele 2011 și le compară automat cu 2022?) ... Cum naiba?... Mi-e teamă să nu mă trezesc cu amendă pe degeaba, dintr-o greșeală de a lor.

#114
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
Nu e cazul să-ți faci probleme. A povestit cineva, aici sau pe alt subiect legat de recensământ, ca în unele cazuri recenzorii nu au baza de date actualizata, nu vad cine s-a autorecenzat online.
Pentru liniștea ta, încearcă să-ți generezi din nou dovada de aurorecenzare.

Edited by corinadaniela, 18 June 2022 - 16:29.


#115
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am facut autorecenzarea pentru mine si alte doua persoane, trecandu-ma pe mine capul familiei. Pentru celelalte doua persoane am primit dovezile autorezenzarii, dar pentru mine, nu. Primesc mesajul de mai jos:

Quote

Vă informăm că datele furnizate de persoana cu CNP
nu se regăsesc în baza de date a recensământului populației
Ca sa nu dau ochii cu recenzorul, ce pot face?

#116
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ai alta variantă. Decât recenzorul.  A expirat perioada autorecenzarii.

#117
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am fost ieri la o ghereta d'aia de ofera apa/primulajutor/recenzare. Era incuiata.

#118
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
Cu canicula asta, apa si primulajutor poate or sa descuie ghereta dar recansamantul nu o va face. A trecut si perioada de recenzare asistata, care a coincis cu cea de autorecenzare. Deci doar cu recenzorul care vina acasa. Insa daca nu esti acolo, lasa un numar de telefon la un vecin ca intreviul se poate face si la telefon, nu e nevoie sa fii prezent in persoana.

Edited by sags, 03 July 2022 - 06:01.


#119
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013

View PostPuferiu_, on 30 iunie 2022 - 18:39, said:

… Ca sa nu dau ochii cu recenzorul, ce pot face?
Vad ca s-a schimbat treaba si au aparut puncte fixe de recenzare. E un pop-up si un link spre harta pe recensamantromania.ro. Harta, link direct: <https://www.google.c...22957636698&z=7>. (Probabil colegul citat si-a rezolvat deja problema, dar poate informatia intereseaza si pe altii.)

#120
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Eu chiar in ultima zi de autorecenzie am făcut-o a durat vreo 1 ora dar trebuit sa trec mai multe persoane.

#121
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Frate-meu e plecat din tara de cativa ani. Dar are un apartament pe numele lui care este inchiriat. Ce ar trebui sa faca? Parintii la fel . Tata s-a recenzat ,dar nu a fost intrebat daca mai are vreo locuinta , si mai au un apartament care este inchiriat.
Ar reveni chiriasilor obligatia de a se recenza la adresa respectiva?

#122
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007
Da, trebuia să se ocupe chiriașii de asta

#123
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003
De curiozitate (că se termină recensământul azi) am citit legea privind organizarea și desfășurarea recensământului populației și locuințelor din România în anul 2021 și mă întreb dacă nu e un conflict între art. 54

Quote

(1) Constituie contravenții următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
a) împiedicarea persoanelor implicate în acțiunea de recensământ pentru efectuarea înregistrărilor ce fac obiectul recensământului în conformitate cu prevederile prezentei ordonanțe de urgență sau a desfășurării, în orice mod, a lucrărilor recensământului;

și art 50

Quote

Articolul 50 Informațiile obținute pe baza declarațiilor populației înregistrate la recensământ sau preluate din surse administrative nu pot fi utilizate pentru stabilirea unor drepturi și obligații pentru unitățile statistice la care se referă și nici nu pot servi ca probe în justiție.
Sau cum se dovedește această ... "împiedicare" fără CNP?

Sunt curioasă când și cum va începe perioada amenzilor.

#124
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu incepe nicio perioada a amenzilor. Că s-au dat amenzi sau că se vor da face parte din propaganda mincinoasă pro recensământ. Datele necesare pentru finalizarea recenziei vor fi obținute administrativ de la anumite instituții.

#125
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
@shiva: Nu vad neaparat un conflict intre acele articole. Fapta respectiva se constata la momentul producerii, de exemplu ca ai ridicat o baricada la intrarea in curtePosted Image, si atunci recenzorul poate chema organu’ pentru legitimarea faptasului.

Ceea ce mi se pare insa de noaptea mintii: cum poti stabili, post factum, ca cineva a dat date false daca acele date sunt anonimizate si nu mai pot fi legate de cel pe care il privesc cu atat mai putin de cel ce le-a furnizat - ca recenzarea unei persoane se poate face prin proxy/ la telefon/ etc fara legitimarea celui ce declara datele, idem recenzarea unei locuinte plus ca pot fi mai multe persoane care declara aceeasi locuinta (= toti coproprietarii cand nu este locuita).

#126
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003

View Postsags, on 01 august 2022 - 06:43, said:

[...]Ceea ce mi se pare insa de noaptea mintii: cum poti stabili, post factum, ca cineva a dat date false daca acele date sunt anonimizate[...]
Și asta.

În lege nu apar detalii tehnice legate de implementarea aplicației ăsteia de recenzare DAR datele sensibile se pot:
  • cripta / decripta cu o cheie - datele originale se pot obține din cele criptate
  • hash-ui - datele originale nu se mai pot obține din hash DAR alt set de date se poate hash-ui și compara rezultatul cu hash-ul datelor originale. Asta se practică la verificarea parolelor, de ex.
Indiferent de algoritm, se poate identifica persoana și aici cred că e conflict cu art 50-52.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate