Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Gorila Glass, o mare pacaleala

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcuculea, on 03 mai 2022 - 20:55, said:

Despre ce vorbim aici? Despre protectia gorilla glass sau despre cum am (avem) grije de telefoane ?

Pai tu ai inceput. Zici ca ai grija de telefoane, dar le bagi in acelasi buzunar cu TN-urile si forantele, urmatorul la gramada in torpedou cu becuri si cablaraie, s.a.m.d. Cine a zis ca sticla tratata nu se zgarie? Gorilla e doar unul din multele branding-uri.

Trebuie verificat si asta:  https://ro.wikipedia...e_duritate_Mohs

#20
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Citesc subiectul si iti dau dreptate.

Acum eu am mai scris pe forum, sunt doar 2 feluri de persoane, atat.
1 - Persoanele pe care nu le intereseaza daca telefonul este zgariat, frecat, mama lui, in general utilizatori de iphone nu folosesc huse sau tiple.
Persoane pe care nu le intereseaza valoarea telefonului, atat, sa nu scriu mai multe.
2 - Persoanele pe care le intereseaza cum arata telefonul, aici ma includ, nu suport telefoanele zgariate, frecate, [...] ecrane ciobite sau cazaturi. Cumpar bumper si tipla pentru ecran.
Sunt interesat si ca atunci cand o sa vand telefonul, nu conteaza ca este telefon de 7 mii de lei sau de telefon de 1500 de lei, la vanzarea lui tot asa indiferent de pret, cumparatorul o sa-l cumpere si telefonul o sa se vanda mult mai repede daca este impecabil.

Nu am treaba cu logouri, nu am treaba cu investitia asta de 15-25 de lei tipla? Si cat costa un bumper? 50 de lei sa nu astepti vreo comanda de 15 lei din china sa vina peste 2 luni.
70 de lei peste costul telefonului.

Edited by Dany_Darke, 04 May 2022 - 07:45.


#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Nu e chestie de costul protectiei, ci de faptul ca il face mai mare/gros/etc. Telefonul meu a venit cu husa din fabrica, deci am, dar nu o folosesc. Si azi a luat o tranta pe gresie de la vreun metru jumate (culmea, si ieri a luat o tranta pe parchet, dar de la vreo jumate de metru, de obicei nu cade asa des) ... asta e ... nu a patit nimic important pana acum in 2 ani. Nu zic ca le recomand asta altora, dar in 25 de ani de cand am telefoane mobile am spart un singur ecran (usor), iar telefonul respectiv inca merge fara probleme si dupa 10 ani. Daca voi strica vreo unul il voi repara sau schimba, ma enerveaza husele si protectiile de ecran, dupa cum ziceam. Si oricum nu imi vand telefoanele cand le schimb, le dau altcuiva din familie care are ceva mai slab.

Edited by utopium, 03 May 2022 - 21:22.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcuculea, on 03 mai 2022 - 20:43, said:

Ahh..ba da l naibii..si gorilla glas la cati micron sub acest strat oleo…se gaseste. De ce mai pun mizeria de gorilla glass.

Asa e. Vedeti teste cum tot testeaza gorila glass... rezista la orice, blablala... cand colo se zgarie in buzunar de la niste particule de praf Posted Image

#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Starea telefonului ține în primul rând de câtă grijă ai de el.
Samsung S6Edge, cumpărat în septembrie 2016 și scos din uz ieri din cauză de deconectare de la rețea, arată impecabil având doar o mică urmă de lovitură pe spate la unul din colțuri și nu a avut niciodată folie sau husă.
Samsung S8 cumpărat în iunie 2017 are doar câteva puncte pe ramă în partea cu mufa de încărcare după ce mi-a căzut pe ciment, în rest fiind impecabil. Pentru mici perioade de timp a avut husă de silicon dar niciodată folie.

#24
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Sticla tot sticla e indiferent daca ii zice Gorilla sau nu. Se va zgaria de la orice e la fel de dur sau mai dur, nisipul si praful sunt cele mai comune cauze. Mai ales daca ai avut ceva constructii, nu ti-ai dat seama ca a ramas ceva moloz/praf pe degete, e de ajuns un swipe si l-ai zgariat. Orice e de metal(suruburi, sarme, etc.) nu ar trebui sa il zgarie fiindca e mult prea moale, vezi jerryrig everything pe youtube, omul testeaza o gramada de telefoane cu diferite materiale si arata efectele.

#25
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Nisipul este cauza. De fiecare data cand am mers la mare, m-am intors cu ecranul zgariat.
In principiu cheile, suruburile etc nu il afecteaza

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sticla are duritate 6.
Safirul 7.
Cromul are 9.
Suruburile si holsuruburile daca sunt din otel pot avea si ele in jur de 9 sau chiar 9 daca sunt cromate.
Exista si suruburi  din fier moale ca sa reziste filiera mai mult, si daca nu sunt dupa filetare nici calite si nici cromate, atunci pot ramane mai moi decat gorilla glas, dar tot nu as risca.
Eu am pus folie de silicon, una mai buna.
Folia de sticla e stupida, se sparge si face faina ridicol de usor.

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaddryanns, on 03 mai 2022 - 21:07, said:

Pai tu ai inceput. Zici ca ai grija de telefoane, dar le bagi in acelasi buzunar cu TN-urile si forantele, urmatorul la gramada in torpedou cu becuri si cablaraie, s.a.m.d. Cine a zis ca sticla tratata nu se zgarie? Gorilla e doar unul din multele branding-uri.

Trebuie verificat si asta:  https://ro.wikipedia...e_duritate_Mohs
Am facut asta si, mai mult, nici nu am protejat ecranul cu o folie, deoarece mi-am pus increderea in gorilla glass care se zice ca nu se zgaraie asa usor. Sunt arcilole cu duiumul pe net unde se zice ce face aceasta protectie.  Am grije de ele, dar nu in in sensul  ca le ating cu penseta si le sterg din 5 in 5 minute .

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Gorilla glass my ass.

Exista doua optiuni, iti imbraci telefonu ca sa para un Bosch 608 din 1998 sau accepti sa schimbi din cind in cind ecranul :D

Am un aifon pensionat care a rezistat 2 ani fara cea mai mica zgarietura si fara nici o husa/folie, dar telefonul ala n-a vazut chei, monede, cabluri si becuri. Oricum exista oricind riscul sa-l scapi, mai ales daca traiesti periculos. Cel mai amuzant este cu ipadu care o stat peste 2 ani fara nici o protectie cu un copil de la 2 la 4 ani si pina la urma l-o crapat un caine. Nu tare, doar un coltz, da no :lol:

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBlueKing-69, on 03 mai 2022 - 21:04, said:


Da-l dreaq de gorilla glass, ca nu il pot testa aia la cat il solicita hardcore unii / tu!
Aici exagerezi ..scuza ma ca iti zic dar exagerezi. Faptul ca l am pus o singura data alaturi de niste suruburi in buzunar, si atunci s a zgariat...asta nu inseamna test hardcore . Atunci, de ce mai lauda gorilla glass si toti producatorii se lauda cu super protectia acestui strat?

Eu unul...prost fiind si recunosc asta, m-am increzut orbeste in marketingul lor. Si m-am convins pe propria-mi piele ca acest gorilla glass e o minciuna crasa

#30
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Man, e aceeași treabă ca în diversele reclame. "Poate să...", sau "ajută la...". Analogic vorbind, nici faza cu certificările IP67, IP68 nu înseamnă că poți înota cu rechinii.

#31
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Este marketing inselator ce fac cei de la Gorilla Glass.
Au plin youtube de video cu teste care induc in eroare audienta si le dau impresia ca sticla lor este ceva material minune cand in realitate este doar sticla obisnuita,
nu e cu nimic mai presus decat orice alta sticla. Se crapa incredibil de usor. E destul sa apesi cu degetul pe ea si se sfarma imediat.

#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Puteai să te faci de râs și prin alte metode.
Vai ce naspeti îs ăștia cu gorila lor că mie mi s-a zgâriat ecranul de la șuruburile din buzunar. Zi merci că nu s-au împlântat șuruburile in tine in loc să zgârie parșiv ecranul.
Dacă ești din ăștia, ia o husă carte.

#33
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Tratamentul de durificare e  facut pentru a face telefonul mai rezistent la cadere. La partea de scratch rezistant nu sta la fel de bine.
https://www.androida...parison-886866/

#34
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
La serviciu venise un coleg cu un ceas de fite (nu stiu marca, nu le am) si se lauda ca are geam de safir sau alta minune anti-zgariere. Apare si nebunul de Iulica. Face pariu cu proprietarul (adevaratul idiot in poveste), ia un cutter profi si i-o da clar pe mijloc, dintr-o parte in alta. Nu interpretati reclamele mot a mot.

#35
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Înseamnă că nu era safirul vieții. Ăla are duritate pe la 8-9, ar trimite cutterul la ghebe instant.

#36
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 23.02.2007
Pune si tu o folie, e 20 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate