Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Gorila Glass, o mare pacaleala

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt deja la al 3 -lea device cu ecran zgariat. Subliniez…zgariat, nu spart, nu trantit si zgariat, pur si simplu m am trezit cu ele zgariate pe ecran

Ma consider un om care are grije de lucrurile lui, mai ales telefon-tableta-laptop deoarece sunt device uri de care depind multe in viata mea si pe care le folosesc la capacitate maxima, sunt extrem de atent cu ele.

Primul patit, Samsung Galaxy Note 8. Am lucrat la casa iar in buzunarul in care ulterior am bagat si telefonul, aveam niste suruburi mici. Imi aduc bine aminte ca , inainte sa il bag in buzunar, ecranul nu era zgariat, dupa ce l am tinut in buzunar…o ditamai zgarietura, si lunga si adanca. Fara lovituri, poate presat in buzunar ,fara sa imi dau seama

Al doi lea device, iphone 10, care nu era al meu, dar am resuit sa il zgarai dupa ce l am tinut in torpedou la masina…nu stiu ce s a intamplat dar l am gazit zgariat, zgarieturi fine dar vizibile. In torpedou erau niste cabluri si un bec scos din cutie.

Astazi…tableta mea ipad 12.9 inch gen 4….nu inteleg de unde si in ce fel…o zgrietura in Z . Nu foarte adanca , finuta, dar vizibila…nu stiu de unde naiba a aparut, tableta tinuta in husa si avut foarte mare grije de ea. Sunt sigur ca nu s a interpus niciun obiect intre ecran si husa.

Toate device -urile, binenateles, nu au avut ecran de protectie si rau am facut….am avut incredere oarba in bullshitul asta de gorila glass care toate lumea zice ca nu se zgaraie si are protectie la asa ceva…parerea mea…o mare minciuna si o mare mizerie in acelasi timp, marketing doar sa scoata bani din buzunarul clientilor.

Ce experiente de genul ati avut ?

#2
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postcuculea, on 03 mai 2022 - 19:50, said:

l…o zgrietura in Z .

Si-au bagat rusii coada acolo...Posted Image

Edited by autocargo, 03 May 2022 - 20:08.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
pai nu a sustinut nimeni ca e indestructibil.

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postautocargo, on 03 mai 2022 - 20:08, said:

Si-au bagat rusii coada acolo...Posted Image
Zorro era.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acu depinde si ce varianta de Gorilla este.
Si ideea e ca rezista in special al socuri - se sparge mai greu daca pica pe jos.

De zgarieturi cam greu sa scapi - daca nu e diamant, orice obiect se zgarie.
Ptr astea s-a inventat folia de protectie.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Note 8 - zgariat un pic. Nu mult.

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Eu am un samsung A70, de vreo 2 ani, nu are gorila glass, nici protector de ecran, doar husa. Si nu e zgariat ecranul.
Parerea mea e ca tu esti de vina, nu telefoanele.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu din ce am citit si inteles…aceasta protectie rezista, sa zic asa, la zgarieturi , de asta a fost implementat acest tratament . Totusi, lovituri dure nu au fost, zgarieturi dure nici atat. Hai sa zic ca la Note 8…inteleg, dar la iphone si ipad…zgarieturi fine fara bruscare sau intentionat facute, nimic fortat sau presiune mare pe ecran

Deci si prin urmare…ce rost are acest gorilla glass? Ecrane zgariate la preiune foarte mica…este. Ecrane sparte de la cazaturi de la 1 metru…este. Ce vor sa demonstreze cu prostia asta de gorilla glass? Se lauda mai toti cu cest tratament la ecrane dar dupa parerea mea, nu face nimic, nu protejeaza deloc.

https://www.techtarg...n/Gorilla-Glass

View Postnico99900, on 03 mai 2022 - 20:20, said:

Eu am un samsung A70, de vreo 2 ani, nu are gorila glass, nici protector de ecran, doar husa. Si nu e zgariat ecranul.
Parerea mea e ca tu esti de vina, nu telefoanele.
Felicitari…te invidiez si te felicit in acelas timp

Edited by cuculea, 03 May 2022 - 20:30.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
De vreo 7 ani (aproape) toate telefoanele (4) au stat fara protectie pe ecran. La primul din seria asta am incercat eu sa-i pun eu si, pentru ca am pus-o bine de tot, am dat-o jos si am renuntat la idee. In vreo 2 ani de folosinta nu a avut nici o zgarietura. Urmatoarele 2 au venit fara folie, nu le-am pus nici eu, n-au avut nici o zgarietura. Ultimul, venit de vreo 3 luni, a venit direct cu folie. Rahat!, intr-un colt s-a dezlipit un pic si mai are un mic punct dezlipit. Am zis ca a urmatorul i-o dau jos si stau fara.
Toate au avut carcasa (fara, zici ca-i sapun ud)

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsorin147, on 03 mai 2022 - 20:29, said:

De vreo 7 ani (aproape) toate telefoanele (4) au stat fara protectie pe ecran. La primul din seria asta am incercat eu sa-i pun eu si, pentru ca am pus-o bine de tot, am dat-o jos si am renuntat la idee. In vreo 2 ani de folosinta nu a avut nici o zgarietura. Urmatoarele 2 au venit fara folie, nu le-am pus nici eu, n-au avut nici o zgarietura. Ultimul, venit de vreo 3 luni, a venit direct cu folie. Rahat!, intr-un colt s-a dezlipit un pic si mai are un mic punct dezlipit. Am zis ca a urmatorul i-o dau jos si stau fara.
Toate au avut carcasa (fara, zici ca-i sapun ud)
Aci vorbeam de gorilla glass, nu de foliile de protectie

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Tu de fapt ai zgariat stratul oleofobic.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postabac, on 03 mai 2022 - 20:40, said:

Tu de fapt ai zgariat stratul oleofobic.
Ahh..ba da l naibii..si gorilla glas la cati micron sub acest strat oleo…se gaseste. De ce mai pun mizeria de gorilla glass.



#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postautocargo, on 03 mai 2022 - 20:08, said:

Si-au bagat rusii coada acolo...Posted Image
Sau chiar Zorro! Posted Image

Ce dreaq? Bagat telefon in buzunar impreuna cu "suruburi mici"? Sau in torpedou su sarme si becuri si cine stie ce o mai fi fost pe acolo?
Naspa!
Concluzia: ai mai mare "grije" de ele!

Edited by BlueKing-69, 03 May 2022 - 20:50.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnico99900, on 03 mai 2022 - 20:20, said:

Eu am un samsung A70, de vreo 2 ani, nu are gorila glass
GSM arena zice Glass front (Gorilla Glass 3)
Corning Gorilla Glass 3

Edited by andreic, 03 May 2022 - 20:48.


#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBlueKing-69, on 03 mai 2022 - 20:45, said:


Sau chiar Zorro! Posted Image

Ce dreaq? Bagat telefon in buzunar impreuna cu "suruburi mici"? Sau in torpedou su sarme si becuri si cine stie ce o mai fi fost pe acolo?
Naspa!
Concluzia: ai mai mare "grije" de ele!
Despre ce vorbim aici? Despre protectia gorilla glass sau despre cum am (avem) grije de telefoane ?

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Posteiffel, on 03 mai 2022 - 20:20, said:

De zgarieturi cam greu sa scapi - daca nu e diamant, orice obiect se zgarie.
Ptr astea s-a inventat folia de protectie.
insemna ca nu porti ceas elvetian. :) geam saphir e arhisuficient de bun. putin probabil sa intre in contact cu un diamant care ar putea sa-l zgarie. :) dar la telefoane le-ar face prea scumpe. pe vremuri parca vertu folosea saphir pt geamurile telefoanelor sale. bine, nu erau smartphone-uri si de asta si geamul era mult mai mic.

pt initiator, pune-le o folie din aia de sticla care se lipeste pe ecran si nu mai stai asa stresat ca le zgarii.

#17
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postandreic, on 03 mai 2022 - 20:47, said:


GSM arena zice Glass front (Gorilla Glass 3)
Corning Gorilla Glass 3
Mea culpa.

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcuculea, on 03 mai 2022 - 20:55, said:

Despre ce vorbim aici? Despre protectia gorilla glass sau despre cum am (avem) grije de telefoane ?
Pai nu stiu, tu despre ce vorbesti aici?
Ca daca ai stat toata ziua cu telefonul ala in buzunar alaturi de cuie si draci/laci, iar in timpul asta ai facut extracontorsiuni (ai lucrat la casa / la ce lucrai tu)... ce pretentii mai ai?

Da-l dreaq de gorilla glass, ca nu il pot testa aia la cat il solicita hardcore unii / tu!

Edited by BlueKing-69, 03 May 2022 - 21:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate