Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Turnare sapa apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
@muuz3 daca mai astepti o saptamana iti arat cum iese la mine:)) am dat comanda de saci saptamana asta imi vine marfa si trag eu sapa,e ca la tine am nevoie de 1-2 cm peste COPEXUL de la instalatia electrica il fac eu singur cu dreptarul.Sapa + ciment ma costa in jur de 270 lei pentru 20 metri patrati sa ridic 1 cm.

#38
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020

View Postkristi13k, on 02 iunie 2023 - 18:51, said:

Salut, m ar interesa si pe mine cum ai rezolvat problema cu sapa la apartament, pentru ca sunt in aceeasi situatie. As vrea sa stiu daca cablurile CYY-F au rezistat sau ai avut probleme ulterior cu ele si cum ai rezolvat cu sapa, ce tip ai folosit sau cum ai rezolvat in final lucrarea. Multumesc si astept un raspuns daca se poate.

Salutare,
Problema am rezolvat-o strict cum m-am gandit: am turnat o sapa de 2 cm (3 pe alocuri) pe toata suprafata. Am folosit baumit solido E225 de care am fost foarte multumit. Se lucreaza usor si se indreapta la fel de usor. Pentru un plus de rezistenta, in camere am turnat si o sapa autonivelanta pe baza de ciment de la primus. Dupa acest pas, se putea manca de pe jos. Posted Image  In bucatarie si hol, nu am mai turnat sapa autonivelanta, pentru ca am pus gresie. Nu am observat crapaturi in sapa. Am lasat sa se usuce ca la carte: 2-3 saptamani daca tin bine minte.

View Postrazvan-softpedia, on 03 iunie 2023 - 17:08, said:


Si in cazul meu tot un bloc vechi este ( din 82 ), si am ales varianta cu tavanul fals ca sa evit zgomotul prea mare si caratul sapei.

Si eu au facut tavane izolate si placate cu gips carton, dar cumva nu m-am gandit de la inceput sa trag pe acolo instalatia. As fi scutit pe putin 2 saptamani. Daca ar fi sa o iau de la capat, as face prin tavan 100%. Macar am facut bine din prima: si tavan si podele drepte. Posted Image

View Postkristi13k, on 04 iunie 2023 - 19:10, said:

Ai dreptate in ce ai scris despre meserias, referitor la partea cu rezistatul eu ma gandesc sa nu ma lase dupa cativa ani sau chiar mai rau dupa cateva luni pentru ca pe internet apar tot felul de informatii pe care nu ai cum sa le verifici si ma gandeam ca baiatul care a initiat topicul Muuz3 macar are 1 an de experienta cu instalatia facuta in casa si poate da informatii. Daca instalatia veche are 33 de ani si cred ca mai ducea mult si bine sper ca si asta sa duca macar atat. Am folosit cablu Romcab de 1,5 si cablu energoplast de 2.5 ambele CYY-F. Acum sunt constient ca orice firma mai mult de 2 ani nu ti ofera garantie, de asta si intreb sa vad si alte opinii. Uneori imi vine sa o las asa si sa nu mai analizez si sa vad in timp cum se comporta.

Cu instalatia electrica nu am avut nici o problema pana acum. Nu ma astept sa apara nici o problema sa fiu sincer. Am testat inclusiv curentii slabi si totul este in regula. Spor sa ai!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate