Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Reparatie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Attached File  20220428_193759.jpg   327.15K   58 downloadsAttached File  20220428_193752.jpg   394.67K   58 downloadsAttached File  20220428_193739.jpg   368K   60 downloadsAttached File  20220428_193727.jpg   393.89K   58 downloads

Am o bicicleta mai veche. A mers frumos, pana cand am decis sa o "reconditionez". Am dezmembrat-o, a stat asa dezmembrata vreo 2 ani si acum cand vreau sa merg cu ea scapa sau da in gol.

Intrebarea ar fi: unde ar fi problema? La butuc la roata sau la butuc la pedale? Are rost sa ma mai chinui sa o repar sau mai bine o arunc. Financiar nu mi-e greu sa imi iau alta, dar nu ma lasa sufletul. Incer sa-i mai dau o sansa asteia ca e foarte confortabila (e de femei Posted Image)

Edited by Bursul, 29 April 2022 - 10:42.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Mergi la un service, astea nu se pot depista online.
As merge la un service unde se repară bicle mai vechi in special... nu la cel mai tare din oraș unde băieții umbla la bicle scumpe și electrice..

Edited by sirgoofy, 29 April 2022 - 10:46.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Daca da in gol cu tot cu lant atunci clicket-ul de la butuc de la roata... la pedale e doar daca lantul nu misca si dai in gol.
Se pare ca ai sistem cu frana pe ferodou la spate, ca la pegasuri pe vremuri.

Edited by andreic, 29 April 2022 - 10:46.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003

 andreic, on 29 aprilie 2022 - 10:44, said:

Daca da in gol cu tot cu lant atunci clicket-ul de la butuc de la roata...
Da in gol cand trebuie sa accelerez sau trebuie sa urc o panta usoara. Daca daca dau la pedale usooooor de tot, merge ok.

 sirgoofy, on 29 aprilie 2022 - 10:44, said:

Mergi la un service, astea nu se pot depista online.
As merge la un service unde se repară bicle mai vechi in special... nu la cel mai tare din oraș unde băieții umbla la bicle scumpe și electrice..
Nu. Ma incapatanez sa o repar eu. :P

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt uzati dintii de la clicket de la butuc si scapa, e folosita mult probabil. Banuiesc ca e stransa corect si cu contra la cadru sa nu fie jouri aiurea.
Iti trebuie piede de schimb acolo, inlocuire ax cu ce are pe el... vorba lui sirgoofy trebuie meres la un service daca nu le ai cu mecanica.

Iar ca sa stii daca merita, srtudiaza cu atentie butucul sa nu aibe fsuri ca daca da atunci trebuei schimba tot pe spate. Butucul se crapa la franari puternice sau supraincalziri.

Edited by andreic, 29 April 2022 - 10:51.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 andreic, on 29 aprilie 2022 - 10:44, said:

Daca da in gol cu tot cu lant atunci clicket-ul de la butuc de la roata... la pedale e doar daca lantul nu misca si dai in gol.
Se pare ca ai sistem cu frana pe ferodou la spate, ca la pegasuri pe vremuri.

Da de unde, ala e schimbator planetar in butuc, 3 viteze...
Ceva mai complicat decit la Tohan/Carpati, acolo la faza asta era cosul rolelor blocat, aici...nu ma pricep, tata era mester la astea.

Edited by Ion_Bumbu, 29 April 2022 - 10:53.


#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
La pedale nu are cum sa dea in gol, adica ar insemna sa sara lantul de pe foaie.
Din poze imi dau seama ca butucl este cu schimbator in interior. Ai cel putin 2 viteze, verifica ce se intampla cand tragi de lantisorul ala.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_Bumbu, on 29 aprilie 2022 - 10:51, said:

Da de unde, ala e schimbator planetar in butuc, 3 viteze...
Ceva mai complicat decit la Tohan/Carpati, acolo la faza asta era cosul rolelor blocat, aici...nu ma pricep, tata era mester la astea.
Asa e, n-am fost atent la poze, in cazul asta oricum trebuie intervenit daca nu mai prinde viteza ori ca nu sta unde trebuie sa angajeze ori ca e uzat.

Edited by andreic, 29 April 2022 - 10:54.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003

 sergiuop, on 29 aprilie 2022 - 10:51, said:

Ai cel putin 2 viteze, verifica ce se intampla cand tragi de lantisorul ala.
E cu 3 viteze. Vitezele se schimba tragand de lantisorul ala.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi poate nu se trage fix pana unde trebuie si nu prinde ferm viteza.

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Erau unele din astea cu viteze planetare si cuplajul tip roata libere tot cu sistemul cu role si cos ca la Tohan, ala dupa o perioada se mai intepenea pe ax si nu mai cupla rolele.
Poate e tot din acela daca nu ciriile cind e pe liber.
Manifestarea era identica, apasai tare, scapa, la mers normal era OK.

Edited by Ion_Bumbu, 29 April 2022 - 10:58.


#12
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 Bursul, on 29 aprilie 2022 - 10:54, said:

E cu 3 viteze. Vitezele se schimba tragand de lantisorul ala.
Pai aia zic, in prima faza regleaza intinzatorul ala sa nu cumva sa ramana "intre"

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Ok. Revin probabil maine, abia diseara ma apuc de ea.

Daca mai are altcineva pareri, presupuneri, sfaturi, le primesc cu mare interes.

Edited by Bursul, 29 April 2022 - 12:15.


#14
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Exact asa am si eu doua (Schwinn - Chicago) cu trei viteze in butucul din spate si schimbatorul pe ghidon; lantisorul ala are un surub cu contrapiulita, iar schimbatorul are 3 pozitii; cumva trebuie tatonat/reglat (cum s-a mai spus si mai sus dealtfel) astfel incat sa se potriveasca pozitiile mecanismului din butuc cu "presetarile" manetei de pe ghidon. Din ce-mi mai amintesc (bicicletele sunt si ele demontate la tara) pe prima pozitie cablul nu trebuie sa fie tensionat - sa nu traga de lantisor, ca atunci evident rotile dintate vor fi usor "intre" si va scapa la o actionare mai ferma. Faine biciclete, fain mecanism - am fost multumit de ele, sper sa le "reinviez" si eu curand.

Edited by Stefi_R, 29 April 2022 - 12:39.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003

 Stefi_R, on 29 aprilie 2022 - 12:39, said:

Din ce-mi mai amintesc (bicicletele sunt si ele demontate la tara) pe prima pozitie cablul nu trebuie sa fie tensionat - sa nu traga de lantisor, ca atunci evident rotile dintate vor fi usor "intre" si va scapa la o actionare mai ferma.
Saru'mana la toata lumea. Ati scapat o bicicleta de la aruncat la gunoi. A fost cum a zis colegul Stefi_R. Eu trageam de lantisor.



Attached File  20220429_180516.jpg   1.05MB   15 downloads
Va saluta!

Edited by Bursul, 30 April 2022 - 10:37.


#16
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 andreic, on 29 aprilie 2022 - 10:44, said:

Daca da in gol cu tot cu lant atunci clicket-ul de la butuc de la roata... la pedale e doar daca lantul nu misca si dai in gol.
Se pare ca ai sistem cu frana pe ferodou la spate, ca la pegasuri pe vremuri.

Are schimbatorul in butuc actionat de acel lantisor,trebuie reglata intinderea la Bowden [acel cablu de intindere] care actioneaza schimbarea,aveti aproximativ 3 trepte daca e prea moale nu merge nici prea intins,are o piesa speciala pt intindere/tensionare un fel de piulta mai lunga .acea trebuie readusa la vechea intindere ,suces la depanaj!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate