Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Învățare noțiuni noi programare - cărți de specialitate sau tutoriale video ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Bună seara. Nu știu dacă am eu o problema cu învățarea noțiunilor sau framework-uri noi, dar as vrea sa cunosc și părerea voastră. Când folosesc tutoriale video de pe Udemy etc, chiar dacă sunt cotate foarte bine cu o grămadă de review uri pozitive, nu reușesc să mă concentrez asupra lor, mă apuca somnul și uit repede ce a făcut instructorul, chiar dacă îl urmăresc pas cu pas și încerc să pun în aplicare ce am văzut acolo. In schimb, de pe o carte de specialitate învăț noțiunile mult mai ușor. Am rămas eu în urma, sau tutorialele video sunt supraapreciate?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza, invata de unde poti invata.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Singura metoda de invatare pe bune este repetitia. Daca faci o data dupa un tutorial sau dupa o carte o sa “inveti” pina cind o sa uiti, adica foarte repede. La scoala toate cacaturile invatate se uitau de obicei dupa examen…
Acuma lucrurile sint foarte complexe si foarte dinamice, nu mai merita sa “inveti” nimic, tre sa stii niste chestii de baza si sa cauti ce ai nevoie cind ai nevoie. Acele lucruri pe care le folosesti des, adica iti sint utile, o sa-ti ramana in cap oricum.

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Mulțumesc pentru răspuns. Dar tutorialele video nu ar fi o cale mai rapida de învățare decât cărțile clasice ? Poate nu știu eu sa le abordez. Plus ca cărțile se uzează moral rapid, pe când tutorialele video se actualizează în timp.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Toate au rostul lor, cartile ar trebui sa fie mult mai aprofundate. Oricum si cartile si tutorialele pot fi de la foarte bune la foarte proaste sau pot fi inutile, chiar daca sint bine scrise etc.

De actualizare nu stiu ce sa zic, am facut ceva cursuri pe pluralsight si aveau vreo 5 ani vechime :lol:

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Tutorialele iti prezinta la suprafata ceva, sa iti faci o idee despre ce e vorba. Cartile intra in detalii.

De exemplu https://www.oreilly..../9780133761825/ Ai intalnit tutoriale care sa prezinte tot ce e acolo?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOClaudiu, on 28 aprilie 2022 - 22:39, said:

Am rămas eu în urma, sau tutorialele video sunt supraapreciate?
N-am invatat niciodata dupa video!

#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ideea nu e sa citești cărțile alea ca pe beletristică sau sa te uiți la tutoriale ca la film.

Citești și scrii cod în același timp. Ai un exemplu, un exercițiu simplu de făcut la un capitol, îl faci apoi experimentezi. Schimbi ceva în cod, vezi ce se întâmplă. Cauți alte soluții. Abia apoi mergi mai departe cu cititul.
Tutorialul ăla video e doar așa ca să îți stabilească bazele. Tu trebuie să îți pui mintea la contribuție, sa fii activ.

O să vezi că așa nu te mai ia somnul.
Dacă îți e somn, ori nu înțelegi ce zice ori ai o atitudine pasivă când faci training-ul.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Practica e modul de invatare. Cititul, sau vizionatul de clipuri nu ajuta decat pentru moment.

#10
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc pentru raspunsuri. Desi par mai usor de abordat cursurile de pe Udemy, Youtube etc si practic ceea ce e acolo, cand citesc de pe carti dedicate sunt mai atent la ce scrie acolo. Si din review-urile de pe Udemy etc., multi spun ca au invatat in timp record. Nu stiu daca sunt chiar adevarate si nu este vreo reclama mascata.

#11
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
E normal sa te pierzi la inceput, nu intelegi tot ce explica etc.

Si eu tot asa invatam, udemy, youtube cand ma pierdeam intrebam un prieten ( intrebam doar dupa ce cautam eu solutia si nu gaseam nici cum, de cele mai multe ori era ceva simplu, banal, dar de unde sa stiu? ).

Pe scurt, practica si timpul sunt cheia aici.

Succes!

#12
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Cele mai bune sunt cartile, materialele scrise. Nu cred ca se va schimba asta prea curand. E mai usor sa inveti dintr-un material scris.
Video-urile sunt in general superficiale. Eu mai ma uit cateodata la video-uri ca sa invat lucruri, chiar acum inainte sa ma culc o sa pun un video, poate mai invat ceva interesant, dar cand e vorba de ceva serios intotdeauna prefer ceva scris.

#13
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Dintre Udemy și Pluralsight, care dintre aceste doua platforme au videourile cele mai interesante ? Vad pe Udemy tutoriale de genul : Learn X program in 100 days sau Web development bootcampuri foarte multe.  Totuși, se poate învãța ceva serios din ele ?

#14
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

View Postneagu_laurentiu, on 28 aprilie 2022 - 23:30, said:

N-am invatat niciodata dupa video!

Lumea evolueaza si apar metode noi si trebuie sa te adaptezi.

#15
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostOClaudiu, on 29 aprilie 2022 - 23:38, said:

Dintre Udemy și Pluralsight, care dintre aceste doua platforme au videourile cele mai interesante ? Vad pe Udemy tutoriale de genul : Learn X program in 100 days sau Web development bootcampuri foarte multe.  Totuși, se poate învãța ceva serios din ele ?

Ce vrei sa inveti? De exemplu, daca vrei sa inveti despre sisteme distribuite ai https://www.amazon.c...e/dp/1449373321 . Daca te intereseaza low level linux programming ai https://www.amazon.c.../dp/1593272200/ . Gasesti destule review-uri pe amazon (si in alte parti) de la oameni cu experienta. Eu zic ca ramai cu mult mai mult dintr-o carte buna fata de video-uri pe udemy/pluralsight. Bine, sunt bune si site-urile astea, doar ca trebui avut grija, la un moment dat ajungi sa pierzi timpul uitandu-te la video-uri online, ele fiind gandite mai mult pentru incepatori.

Daca esti incepator poti cauta proiecte micute facute de altii pe net, te uiti la cod, incerci sa-l intelegi, schimbi una alta, incerci sa-l imbunatatesti, sa rezolvi bug-uri etc. . Dupa poti cauta proiecte open source, folosesti aplicatia, te uiti prin cod, rezolvi bug-uri sau imbunatatesti alte lucruri (documentatia etc.). Asta poti pune si in CV.  Bine, e usor de zis, mai greu de facut Posted Image.
Cred ca cel mai important e sa faci ceva practic. Oricat de mult ai citi sau viziona tot trebuie sa pui mana sa faci ceva, altfel o sa ai o impresie gresita legata de abilitatile dezvoltate.

Edited by Shade14, 30 April 2022 - 16:34.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunudinmultime, on 30 aprilie 2022 - 15:22, said:

Lumea evolueaza si apar metode noi si trebuie sa te adaptezi.
Pai ma adaptez de ani buni dar nu dupa materiale video.

#17
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

View Postneagu_laurentiu, on 30 aprilie 2022 - 21:19, said:

Pai ma adaptez de ani buni dar nu dupa materiale video.

Si te descurci doar din documentatia oficiala ?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da (desi cate o carte mai citesc). Cam toti care si-au luat zborul candva si au inteles notiunile din domeniu, au experienta practica pe diveste tehnologii, documentatia oficiala  e doar noutatea punctuala, chestiunile conexe le stii dinainte.

Edited by neagu_laurentiu, 01 May 2022 - 11:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate