Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#37
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,691
  • Înscris: 13.10.2003

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:26, said:

Ciao, îmi place să mă plâng aicea.
Vreau sa vad daca mai sunt și alții în situația mea și ce soluții au.
Inevitabil pe forum sunt aceleași îndemnuri și întrebări. Schimbați locul de munca. Ce știi să faci? Atâția bani meriti atunci.
Tu gresesti.Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.

Man, tu nu trebuie sa te uiti la cei ce sunt in situatia ta (saraci) ci la ceilalti si sa incerci sa faci ca ei.
Spre ex: cate ore muncesti/zi?
Poate angajatorul te-ar lasa sa muncesti mai mult platindu-ti orele suplimentare.
Mai poti face ceva extra pe langa job? Nu stiu, ai carnet - ceva taximetrie part-time, este primavara - curtile si gradinile trebuie aranjate, etc
Pe langa asta incepi sa inveti si sa-ti faci o calificare ptr. un job mai bine platit.
Cauta solutii. Cu sau fara scumpiri oricum ai nevoie de bani mai multi.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Naijax, on 27 aprilie 2022 - 14:42, said:

Cauza principala este scumpirea energiei
Toata lumea sufera din cauza scumpirilor - nu doar Romania
Cu mentiunea ca scumpirile se resimt altfel la noi fata de Germania, de exemplu. Parca acolo cresc salariile odata cu inflatia.

#39
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
să facă reclamație la Kremlin

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Puferiu_, on 27 aprilie 2022 - 14:58, said:

Parca acolo cresc salariile odata cu inflatia.
Hai LOL!

Si in Romania cam la orice firma care se respecta, se creste salarul "cu inflatia"

 radumiki, on 27 aprilie 2022 - 14:58, said:

Pe langa asta incepi sa inveti si sa-ti faci o calificare ptr. un job mai bine platit.
Ai scris cuvantul magic!

Edited by Bursul, 27 April 2022 - 15:00.


#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 Puferiu_, on 27 aprilie 2022 - 14:58, said:

Cu mentiunea ca scumpirile se resimt altfel la noi fata de Germania, de exemplu. Parca acolo cresc salariile odata cu inflatia.

Nu neapărat. Depinde de companie. Și în România sunt companii care măresc salariile cu rata inflației, putine ce-i drept.

 Bursul, on 27 aprilie 2022 - 15:01, said:



Si in Romania cam la orice firma care se respecta, se creste salarul "cu inflatia"


Nu chiar așa comună chestia asta la companiile de la noi. Am lucrat la una care oferea asta, dar la un moment dat au scos-o.

Edited by george_alexandru, 27 April 2022 - 15:04.


#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://i.postimg.cc/65QsWzbN/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:37, said:

Eu nu am deschis topicul asta despre mine. Daca o duc rău mă descurc eu cumva.
Voiam sa vad ce părere aveți despre scumpiri, dar m-am lămurit.
Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.
asteapta sa vina iarna si o sa-i vezi ca se vor plange.
cineva de pe forum are o cofetarie si tot asa era inaine ha ha, i-a puneti mana ma la munca.
Dupa ce s-a scumpit energia a inceput sa se planga pe forum.

Da s-au scumpit toate, in europa sunt o gramada dati afara pot da exemplu in Franta cunosc rude ramase fara job, in Germania la fel la am rude ramase fara job si asta din cauza sanctiunilor economice din rusia. Adica luau materialele de construcie lemn, fier etc din rusia.

Carne se poate gasi si ieftin de exemplu de porc 18 lei kg la carefoure
In schimb s-au scumpit mult uleiul, faina, zaharul etc
Am o macelatie langa mine, au scumpit de exemplu carnea de mici de la 20 lei la 23 lei apoi la 25 lei. in 7 zile o crestere de 5 lei.
Am dat de exemplu mici ca au carne buna astia.

Adevaratele scumpiri vor veni la sfarsitul veri-inceput toamna si la iarna.

Cum spunea ctp se fa strange cureaua mult.

#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 13:51, said:

Mă gândesc că nu sunt doar eu afectat de valul de scumpiri. Picătura care a umplut paharul la mine, la magazinul de producător din colț, urda de vaca s-a scumpit de la 10 la 15 lei.



Aia nu e urda. Urda se face din zerul de la laptele de oaie. Zerul laptelui de oaie chiar contine ceva acolo. La 10 lei era pont, la 15lei e chiar acceptabil. Dar repet, aia nu prea e urda. Urda la piata costa 30-35lei. Anul trecut era 17-20.  Eu acu' pot sa-i inteleg pe astia cu ferme mari ca au investitii, carburant, caldura, hrana animalelor, angajati. Da' pe astia mici care au si ei o stana nu prea-i inteleg ca au marit preturile. Ca ei nu investesc nimic, se descurca cu mijloace rudimentare iar pe ciobani ii platesc la negru.  La fel si astia cu solarii, e 4 lei o salata mai mare, iar la Kaufland 3lei. Pai ala pune un ciolofan acolo si aia e toata investitia, in rest e munca lui fizica. Sunt si preturi nejustificate.

#45
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 radumiki, on 27 aprilie 2022 - 14:58, said:

Man, tu nu trebuie sa te uiti la cei ce sunt in situatia ta (saraci) ci la ceilalti si sa incerci sa faci ca ei.
Spre ex: cate ore muncesti/zi?
Poate angajatorul te-ar lasa sa muncesti mai mult platindu-ti orele suplimentare.
Mai poti face ceva extra pe langa job? Nu stiu, ai carnet - ceva taximetrie part-time, este primavara - curtile si gradinile trebuie aranjate, etc
Pe langa asta incepi sa inveti si sa-ti faci o calificare ptr. un job mai bine platit.
Cauta solutii. Cu sau fara scumpiri oricum ai nevoie de bani mai multi.
asta merge daca dormi 8 ore la primul job.
Atunci da, merge un al 2 job

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Varonul, on 27 aprilie 2022 - 15:15, said:

in Germania la fel la am rude ramase fara job si asta din cauza sanctiunilor economice din rusia.
Rudele tale trebuie sa fie tare ghinioniste:

Ukraine-Krieg kostet noch keine Jobs - adica deocamdata nici un job pierdut din cauza erazboiului din Ucraina. Numarul somerilor scade vertiginos in Germania. Pentru mai multa lectura https://www.sueddeut...t-iab-1.5558046

Articol din 31.03.2022 din Suddeutsche Zeitung.

#47
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Singura plafonare este la energie electrică, am consumat mai mult și am platit cu un sfert mai puțin decât se obicei. Ex: plateam 55 de lei pe 60 de kw, acum plătesc 40 de lei.
Mulți încă pot duce scumpirile și nu fac scandal, când o să vrea ei să facă scandal o să fim repliați in alta parte ăștia necalificații.

 Friskey, on 27 aprilie 2022 - 14:35, said:

Ai inceput sa vinzi din casa? Ce lucruri de valoare ai tu in casa?
Pai diverse de prin casa. Am niste gantere daca te interesează. Vând lucruri de care mă pot dispensa și care erau hobbyuri sau fițe(prăjitor de pâine, mixer samd). O sa-mi cumpăr altele la loc când o să o duc mai bine. Poți urmări olx că e plin de ponturi și vor fi multe anul asta.

Edited by persona695, 27 April 2022 - 15:28.


#48
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 Bursul, on 27 aprilie 2022 - 15:22, said:

Rudele tale trebuie sa fie tare ghinioniste:

Ukraine-Krieg kostet noch keine Jobs - adica deocamdata nici un job pierdut din cauza erazboiului din Ucraina. Numarul somerilor scade vertiginos in Germania. Pentru mai multa lectura https://www.sueddeut...t-iab-1.5558046

Articol din 31.03.2022 din Suddeutsche Zeitung.
numai gogosi in articolul ala.
Sau scad nr ca nu mai sunt inregistrati ca someri.
De aici de pe forum, angajati in somaj de la o fabrica auto in germania.

Am o ruda in uk patron de magazin alimentar si momentan pe partea cu mancarea e ok.
Am inteles ca are si cu specific romanesc se descurca.

La uzinele care au nevoie de fier, beton scartie treaba

#49
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
sunt foarte incantat de scumpiri. sambata am luat o caserola de piept de pui de aprox 1 kg si am aruncat-o in cos.cand am ajuns acasa mi-a zis nevasta-mea cand despacheta cumparaturile ca vezi ca e 49.80 kg de piept de pui. holy fuck:)) asadar, sunt f mandru de scumpiri. in conditiile in care castig f bine, ff bine, tot ma dispera sa arunc banii pe geam.

#50
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,691
  • Înscris: 13.10.2003

 sandu222, on 27 aprilie 2022 - 15:19, said:

Aia nu e urda. Urda se face din zerul de la laptele de oaie. Zerul laptelui de oaie chiar contine ceva acolo. La 10 lei era pont, la 15lei e chiar acceptabil. Dar repet, aia nu prea e urda. Urda la piata costa 30-35lei. Anul trecut era 17-20.  Eu acu' pot sa-i inteleg pe astia cu ferme mari ca au investitii, carburant, caldura, hrana animalelor, angajati. Da' pe astia mici care au si ei o stana nu prea-i inteleg ca au marit preturile. Ca ei nu investesc nimic, se descurca cu mijloace rudimentare iar pe ciobani ii platesc la negru.  La fel si astia cu solarii, e 4 lei o salata mai mare, iar la Kaufland 3lei. Pai ala pune un ciolofan acolo si aia e toata investitia, in rest e munca lui fizica. Sunt si preturi nejustificate.

Am fost sambata la piata volanta de langa stadionul din TM. Acolo poti cumpara direct de la producator. Stau putin de vorba cu femeia de la care am cumparat diverse produse (legume, zarzavaturi, cartofi, etc) si imi zice ca are nu stiu cate solarii unde are enorm de mult de lucru si nu gaseste oameni. Ii plateste cu 20 lei/ora (160 de lei/zi), vin 2-3 zile apoi 2-3 zile au bani de bautura si nu mai vin...
Eu am sfatuit-o sa angajeze 2-3 cu carte de munca, salariati permanenti. Oamenii poate sunt atrasi daca stiu ca le ,, merge vechimea'' si pot spera la o pensie apoi un job permanent ii mai poate responsabiliza.
Nu mi-a raspuns, a ramas ganditoare asa ca nu stiu daca sfatul meu i-a fost sau nu util.
Oricum, 160x20 zile=3200. Daca mai pui si sambetele (in agricultura se lucreaza si sambata) 6 ore sa zicem 4x6x20=480 => Daca ar munci ar putea castiga aprox. 3700 lei, aproape dublu fata de cat castiga colegul care a deschis topicul.
Doar ca, sa nu uitam, munca fizica  in agricultura este foarte grea, la fel ca si in constructii.

Edited by radumiki, 27 April 2022 - 15:34.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum salariati permanenti ? Ce face cu ei iarna ? Si mai trebuie sa cheltuie dublu ca sa mentina netul de acum.

Edited by pasilla, 27 April 2022 - 15:35.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 radumiki, on 27 aprilie 2022 - 15:30, said:

...
Oricum, 160x20 zile=3200. Daca mai pui si sambetele (in agricultura se lucreaza si sambata) 6 ore sa zicem 4x6x20=480 => Daca ar munci ar putea castiga aprox. 3700 lei, aproape dublu fata de cat castiga colegul care a deschis topicul.
Doar ca, sa nu uitam, munca fizica  in agricultura este foarte grea, la fel ca si in constructii.
3200 lei cateva luni pe an, hai jumatate de an. Si dupa aia ?

#53
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,691
  • Înscris: 13.10.2003
Cum spuneam, nu stiu daca sfatul meu a fost f. bun, nu stiu prea multe despre afacerile din agricultura.
Am auzit la TV de ceva programe, salarii minime, protectia angajatilor, etc insa nu ma incarc cu informatii care nu imi sunt utile...
Am un amic cu o mica afacere in constructii: 4 angajati permanenti. Iarna cred ca e mai greu, sigur mai lucreaza lucrari de interior, in restul sezonului nu sunt probleme cu lucrul decat ca e prea mult. Pe oamenii aia se poate baza fiiind angajatii lui, a firmei. Poate compenseaza orele lucrate in animite perioade cand au mult de lucru cu lunile de iarna cand e mai putin... oricum, omul se descurca bine, decent, financiar insa si munceste pe masura - cot la cot cu angajatii, evident.
Ma gandeam ca si in agricultura se poate face ceva de genul, depinde mult cum te organizezi.
Iar daca vorbim de solarii sau cresterea animalelor - acolo se lucreaza tot anul.

Edited by radumiki, 27 April 2022 - 15:44.


#54
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 crisstonne, on 27 aprilie 2022 - 14:30, said:

Primul reglaj" în viața personală, să arunci 0% alimente, să te autoeduci în privința asta, apoi, urmărești ofertele din magazine.
Deja ai mărit" salariul doar din astea două treburi.
Mare dreptate ai. Acum vreo 3 ani am bagat un challenge de genu asta.
Nu mai aruncam nimic, cumparam masurat si planificat tot ce inseamna alimente. Si mi-a iesit in proportie de 90%, restul de 10% ramanand pentru greseli la gatit, evenimente neprevazute, etc.
La fel am constatat diferente sesizabile la acelasi produs la diverse magazine, asa ca mi-am facut un short list, ce sa iau si de unde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate