Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Configurare retea Digi.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
FlaviusBulldog

FlaviusBulldog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.10.2011
Buna ziua!
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra in situatia urmatoare:
Attached File  retea.jpg   115.29K   113 downloads

Fibra intra in casa intr-un spatiu tehnic in care exista precablajul facut de constructor. Pe partea de TV au pus baietii un splitter, toate bune.
Pentru partea de internet ce echipament trebuie sa cumpar si cum il configurez? La prizele de internet din diverse camere voi dori ori direct echipamente ori alte routere sau acces points.

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Ai nevoie de un switch

#3
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Ce tip de constructie e? Apartament, casa, vila, etaje, suprafata? Ca in functie de asta se poate face o recomandare.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
De la Digi ce tip de ONT Huawey ai?
HG8147X6?

Edited by Mircel, 25 April 2022 - 11:19.


#5
FlaviusBulldog

FlaviusBulldog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.10.2011

 kopilu_198, on 25 aprilie 2022 - 10:57, said:

Ai nevoie de un switch

Si leg de la port 1 al ONT la switch si restul cablurilor mele din perete. Si nu vor fi probleme de IP sau altceva?n


 s1lviu86, on 25 aprilie 2022 - 10:58, said:

Ce tip de constructie e? Apartament, casa, vila, etaje, suprafata? Ca in functie de asta se poate face o recomandare.
Casa P+E 180mp

 Mircel, on 25 aprilie 2022 - 11:17, said:

De la Digi ce tip de ONT Huawey ai?
HG8147X6?

E ZTE de fapt. ZXHN F618V22. 2 porturi ethernet din care port 1 activ

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Ce pretentii si ce buget ai ?
ZTE-ul acela ar trebui pus in mod brigde daca nu e deja si in spatele lui pui un router, switch , NVR (acolo in camera tehnica ar trebui sa ai un rack cu toata aparatura) iar in camere mai pui eventual un switch unde ai nevoie de mai multe device-uri conectate pe cablu si 2-3 AP-uri .  Acum ramane sa ne spui daca vrei solutii mai serioase si scumpe gen Ubiquiti, Microtik sau mergi pe ceva ieftin SOHO gen TP-Link

Edited by MD, 25 April 2022 - 12:02.


#7
FlaviusBulldog

FlaviusBulldog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.10.2011
Pretentii? Sa nu am cabluri prin casa (Unele prize TV/UTP sunt montate sa vina aproximativ in spatele TV-ului.). Sa am performanta buna pe cablu la PC si rezonabila pe WiFi in restul casei.
Momentan ZTE l-am lasat in mod normal pentru teste si acopera mare parte din casa, dar cu semnal si viteze slabe (nu am ce pretentii sa emit de la el).
Buget? Nu stiu. 1000 lei?
Dupa mintea mea as pune un switch la iesirea din ZTE si as pune cablurile mele in el, dar nu cred ca ar functiona din punct de vedere al IP-urilor.
Sau sa rog digi sa imi puna ZTE in bridge si mai inghesui un router (PPPOE) si un switch in rack?

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 08.02.2011
Merge foarte bine un switch din punctul de vedere al "IP-urilor", adica toate chestiile din casa pe fir vor avea acces la internet. Dar nu se vor vedea "intre ele", aia e treaba de "router".

#9
FlaviusBulldog

FlaviusBulldog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 20.10.2011

 modoran, on 25 aprilie 2022 - 12:22, said:

Dar nu se vor vedea "intre ele", aia e treaba de "router".

Deci asta daca am  NAS sau media servere care sa comunice am nevoie sa se "vada intre ele"?

Edited by FlaviusBulldog, 25 April 2022 - 12:30.


#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 modoran, on 25 aprilie 2022 - 12:22, said:

Merge foarte bine un switch din punctul de vedere al "IP-urilor", adica toate chestiile din casa pe fir vor avea acces la internet. Dar nu se vor vedea "intre ele", aia e treaba de "router".
De ce?

ZTE-ul e router cu WAN pe fibra optica.
Face tot ce face un router basic.
Problema e ca nu ai control deplin deoarece nu ai cont de admin si resursele lui sunt asa cum sunt (memorie si facilitati).

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cea mai ieftina solutie https://www.evomag.r...uri-107367.html  si daca ai nevoie de wi-fi cate un AP cu standard AC sau AX in functie de ce echipamente ai, pe fiecare etaj. Sau asa ceva: https://altex.ro/sis...FhoCRLIQAvD_BwE

Edited by baribalu, 25 April 2022 - 13:16.


#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 modoran, on 25 aprilie 2022 - 12:22, said:

Merge foarte bine un switch din punctul de vedere al "IP-urilor", adica toate chestiile din casa pe fir vor avea acces la internet. Dar nu se vor vedea "intre ele", aia e treaba de "router".

pardon?
bineinteles ca se vor vedea intre ele / nu e nevoie de router pt comunicare layer2.
ONT -> SWITCH -> RESTUL DE CLIENTI

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
https://www.evomag.r...-108-84871.html
Poate vrei sa vezi si cand ai probleme cu un cablu/mufa.
Daca ai loc si de alt router, poti pune si alt router + switch, depinde ce spatiu ai acolo si cat de aerisit e.

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Ok, avem un buget, 1000 lei, e mic, dar am inteles si ca pretentiile sunt mici deci e ok, se gasesc solutii si la buget mai mic.

Si eu ti-as recomanda ZTE in bridge mode si dupa el un router cu AX, un TP-Link, inclusiv AX10 de la RDS cu 3 lei pe luna e solutie mai buna decat ZTE-ul  e valabil si sfatul cu o solutie "mesh" cu 2-3 unitati TP-Link Deco. Mai adaugi un swtich TP-Link de 100 lei  ai primit un link mai sus si eventual inca un router in AP mode (sau o unitate din sistemul "mesh") la etaj. In camerele unde ai nevoie de mai multe LAN-uri mai adaugi un switch de 50-100 lei.

Edited by MD, 25 April 2022 - 17:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate