Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

diferente carte funciara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mm88

mm88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2022
buna, am si eu o intrebare macinatoare, poate s-a mai confruntat cineva cu problema. Am cumparat prin banca o casa cu teren. Pe CF de pe mine suprafata totala inscrisa e 497mp. Recent, umbland prin actele fostului proprietar am gasit CF vechi, de acum 15 ani, el cumparand terenul de la vecin prin dezmembrare. pe CF vechi suprafata era de 482 mp. De unde poate aparea diferenta? Difera modul de estimare pe CF-uri, nu ma pricep. sau e o eroare de transcriere a primariei, etc? ideea e ca o sa vreau la un moment dat sa fac un gard imprejmuitor nou si sa nu trec peste hotarele vecine. Probabil vor fi probleme, cel putin verbale, cu vecinii de la care s-a cumparat acum 15 ani, si ma gandesc cum sa abordez problema, dpdv legal.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La cumparare nu ai primit cadastru + intabulare ?
Pe alea le iei de bune
Ce s-a intamplat inaintea erei noastre ... nu ne batem capu' Posted Image

#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Primaria nu are treaba cu CF! CF e emisa de OCPI (oficiul de cadastru) si aceasta CF a fost emisa in baza actelor depuse cand s-a facut cadastrul terenului. Prima grija a d-vostra ca si cumparator, este sa verificati in teren daca punctele de hotar corespund cu limitele propietatii in teren (mai pe romaneste spus, daca vecinii nu s-au extins, vazind ca stapinul nu e acasa).

Edited by talica, 23 April 2022 - 16:17.


#4
mm88

mm88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2022
multumesc :) da, nu primaria ci oficiul de cadastru. inca nu le am cu denumirile oficiale, invat incet incet :( in principiu cand fac gardul probabil si de la banca va trebui o autorizatie, nu au stiut sa imi spuna clar in sucursala, si cu masuratori, etc, sa fie totul in ordine ca sa nu fie discutii. gardul actual din plasa simpla e asa de acu 15 ani si vecinii au fost de acord cu el cand s-a tras :) doar ca acum au "auzit" ei ca terenul meu cand s-a vandut a fost cu cativa mp mai mult decat au vandut ei. Ceea ce mi se parea si mie dubios ca pe CF de dezmembrare e cu 15 mp mai putin decat pe cel nou, ce am cumparat eu.

#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Probabil, de la data cumpararii si pana ti-a vandut tie, fostul proprietar a facut o actualizare a intabularii si la masuratorile noi s-a gasit actuala suprafata. Nu trebuie sa-ti faci nici o grija, in cazul in care apar discutii cu vecinii la amplasarea gardului, poti sa faci trasarea hotarului in teren, asa cum este inscris in cadastru, cu ajutorul unui inginer topograf.

LE: Nu-ti trebuie nimic de la banca ca sa-ti faci/ refaci gardul. Autorizatia se obtine de la administratia locala.

#6
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Dacă face gard serios, cu fundație de beton, știu că trebuie ac de la primărie și notificata banca deoarece se consideră că aduce modificări imobilului ipotecat.

#7
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salut!

Cel mai bine e sa chemi un topograf sa iti masoare suprafata reala imprejmuit. De acolo o sa vezi exact cum procedezi.

Daca suprafata e mai mica, dar hotarul este stabilit in timp (cu gard) mai mult ca sigur ramane asa si vei da o declaratie notariala de modificare de suprafata.

Daca suprafata este mai mare <15%, poti modifica pe plus.

#8
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

View Post_Alizeu_, on 24 aprilie 2022 - 22:50, said:

Salut!

Cel mai bine e sa chemi un topograf sa iti masoare suprafata reala imprejmuit. De acolo o sa vezi exact cum procedezi.

Daca suprafata e mai mica, dar hotarul este stabilit in timp (cu gard) mai mult ca sigur ramane asa si vei da o declaratie notariala de modificare de suprafata.

Daca suprafata este mai mare <15%, poti modifica pe plus.

Modificarea suprafetei unui imobil se poate face o singura data. In cazul in care s-a facut deja, cum probabil este cazul in aceasta situatie, nu se mai poate. Nu are rost de masurat din nou atat timp cat imobilul are geometria integrata in sistemul national de cadastru, se face doar trasarea respectivei geometrii in teren.

#9
mm88

mm88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2022
multumesc pt raspunsuri. voi apela la topograf pt masuratori si corectarea gardului actual (daca este cazul, nu vreau sa las nici o urma de indoiala vecinilor ca trec peste hotarul din acte la ei) la constructia celui nou.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate