Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ziua internațională a Cărții

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Stimați colegi, stimate colege, azi se sărbătorește Ziua internațională a Cărții.   :D
Probabil unii dintre noi nu mai citesc cărți, indiferent de subiectul abordat, fie că-s tipărite sau în format digital, dar putem face un lucru: dacă cineva nu mai are nevoie de cărți, să le găsim o nouă casă, pentru a nu ajunge la gunoi.   :)

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cand eram mic  citeam la foc automat,  azi nu.  Dupa o vreme ti se ia si de citit, cititul e necesar la liceu cand te bagi rau pe carte

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Tot azi, in Romania se sarbatoreste si Ziua Bibliotecarului Posted Image

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postkarax, on 22 aprilie 2022 - 11:03, said:

Cand eram mic  citeam la foc automat,  azi nu.  Dupa o vreme ti se ia si de citit, cititul e necesar la liceu cand te bagi rau pe carte

Literatura pe care cică trebuia s-o citim, nu mi-a plăcut.
Azi din păcate nu prea mai am rădbare să citesc. Îmi propusesem să mă uit pe nişte cărţi tehnice vechi, dar abia am reuşit să citesc câteva pagini.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Na ca m-am luat dupa tine si am dat-o-n bara

Maine mai

Maine este Ziua Internationala a Cartii + Ziua Bibliotecarului in Romania

Pe 23 aprilie

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
De cand am descoperit Bookster (cu abonamentul platit de companie), am tot citit. :)

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Azi e de fapt ziua Pământului.

#8
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
https://www.google.c...0&bih=850&dpr=1

#9
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

View PostNaijax, on 22 aprilie 2022 - 11:41, said:

Maine este Ziua Internationala a Cartii + Ziua Bibliotecarului in Romania
Pe 23 aprilie
Consideră că djl a furat startul Posted Image
E un topic excelent, însă problema la noi nu e accesul oamenilor la cărți; cine vrea neapărat să citească își rezolvă, într-o formă sau alta. Ci faptul că-n România nu se mai citește, fiindcă mediul în sine e descurajant în acest sens. Aici, individul cultivat e disprețuit, e ridiculizat, nu este valorificat; ba chiar este văzut ca o amenințare.

Edited by glassofwine, 22 April 2022 - 14:42.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdjl, on 22 aprilie 2022 - 10:33, said:

Probabil unii dintre noi nu mai citesc cărţi, indiferent de subiectul abordat, fie că-s tipărite sau în format digital, dar putem face un lucru: dacă cineva nu mai are nevoie de cărţi, să le găsim o nouă casă, pentru a nu ajunge la gunoi.   Posted Image
Acum vreo saptamana am donat vreo 20 de carti ale fiicei mele pe care le citise cand era mai mica (trebuia sa scap de ele ca nu mai avea loc prin biblioteca). Ea citeste cateva zeci de carti pe an (anul asta deja a citit vreo 15). Ale mele nu prea imi vine sa le donez, le tin sa le citeasca si ea mai tarziu.

View Postglassofwine, on 22 aprilie 2022 - 14:32, said:

Ci faptul că-n România nu se mai citește, fiindcă mediul în sine e descurajant în acest sens. Aici, individul cultivat e disprețuit, e ridiculizat, nu este valorificat; ba chiar este văzut ca o amenințare.
Ba se citeste destul prin anumite medii ... eu am chiar destul de multi prieteni care citesc constant. Eu sunt pe punctul sa termin a opta carte in 2022, mi-am propus sa citesc vreo 20 anul asta. Duminica trecuta a fost vreme mai urata, asa ca am terminat un roman (inceput de cateva saptamani), am inceput si terminat in aceeasi zi o nuvela mai scurta de-a lui Hemingway (vreo 180 de pagini dar cu scris destul de mare), iar apoi am mai citit un capitol inca dintr-una de antreprenoriat pe care am inceput-o de ceva vreme dar am citit-o intr-un ritm mai lent. Nevasta-mea citeste mai putin, dar cateva carti pe an citeste si ea. Parintii nostri tot asa, citesc si ei mai rar, dar citesc si ei 1-2-3 carti pe an. La fiica-mea in clasa sunt mai multi fani inraiti Harry Potter care au citit toate cele 7 volume (majoritatea au peste 500 de pagini). Sau alte serii "in voga" (Percy Jackson/etc). Si vorbim de copii care inca nu au in general 12 ani. La Targul de carte care a fost recent la Cluj fiica-mea a stat minute bune la coada cu mai multi dintre colegi ca sa-si cumpere carti ...

Pe Goodreads am multi prieteni care au multe zeci de carti (unii chiar sute) citite de cand sunt pe Goodreads.

Edited by utopium, 22 April 2022 - 14:50.


#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
@utopium, oamenii ca tine și cei pe care i-ai menționat, sunteți excepția de la regulă. Raportat la totalul populației, cei are citesc sunt infimi.

Edited by glassofwine, 22 April 2022 - 14:53.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Depinde la ce te raportezi, in orasele universitare nu cred ca e tocmai infim procentul celor care citesc macar o carte pe an in medie, as zice ca e un procent sanatos de doua cifre.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Cel putin la nivel declarativ pare ca stam bine:
Attached File  Screenshot_20220422_203805_com.adobe.reader.jpg   316.59K   9 downloads

E dintr-un barometru de consum cultural de prin 2019.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost la un târg de carte prin 2016-2018, după ce am venit de la aeroport că mi-a adus cineva nişte reviste auto Britanice vechi. Era ceva lume.
În Bucureşti, da, probabil se citeşte mai mult. Cei care citesc e posibil să nu fie consideraţi periculoşi, dar să fie consideraţi ciudaţi, că cine mai citeşte în epoca asta modernă?
Parte din cărţile mele vechi tehnice: https://forum.softpe...-electricitate/

Edited by djl, 22 April 2022 - 22:24.


#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdjl, on 22 aprilie 2022 - 11:38, said:

Literatura pe care cică trebuia s-o citim, nu mi-a plăcut.
Azi din păcate nu prea mai am rădbare să citesc. Îmi propusesem să mă uit pe nişte cărţi tehnice vechi, dar abia am reuşit să citesc câteva pagini.
O sa vezi odata cu etatea apar si serviciul, grijile etc si nu e  vreme de citit.  Uite eu desi is pensionar zilnic gasesc de lucru in casa si cand ma uit n-am citit nimic. La cei cu serviciul rutina ii duce la scarba si nu vor sa citeasca

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkarax, on 22 aprilie 2022 - 23:10, said:

O sa vezi odata cu etatea apar si serviciul, grijile etc si nu e  vreme de citit.  Uite eu desi is pensionar zilnic gasesc de lucru in casa si cand ma uit n-am citit nimic. La cei cu serviciul rutina ii duce la scarba si nu vor sa citeasca
Eu citeam mai putin cand nu aveam copil si atatea treburi pe cap cate am acum. Timp de citit iti faci daca doresti/iti face placere, la fel cum iti faci pentru Netflix/HBO sau orice altceva. Poti citi doar 30 de minute pe saptamana si tot termini o carte tipica in 2 luni. Daca iti aloci saptamanal pentru citit timp cat pentru vizionat un film, termini o carte tipica (sa zicem 300 de pagini) in mai putin de o luna.

Daca nu iti face placere sa citesti, nu vad rostul sa citesti. Eu pot sa stau toata ziua inchis in casa daca am filme bune, muzica buna sau carti bune la dispozitie, fara sa existe vreun moment riscul sa ma plictisesc.

Eu citesc de multe ori la cafea dimineata, imi fac un cappuccino, imi pun intr-un bol 3-4 cantuccini (biscuiti italieni cu migdale) si niste alune de padure/migdale/nuci si citesc 15-20 de minute in timp ce imi savurez cafeaua/snack-ul.

Edited by utopium, 23 April 2022 - 06:36.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 22 aprilie 2022 - 22:22, said:

Cei care citesc e posibil să nu fie consideraţi periculoşi, dar să fie consideraţi ciudaţi, că cine mai citeşte în epoca asta modernă?

Iar ai prejudecati rupte de realitate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate