Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fara declaratie unica si impozite 1-3% pentru investitiile BVB

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Investitiile la Bursa de Valori Bucuresti nu vor mai necesita declaratia unica, impozitele vor fi retinute la sursa. Impozitele tranzactiilor in profit vor fi de 1% pentru titlurile detinute mai mult de un an si 3% pentru cele detinute mai putin de un an.
Legea se va aplica incepand de la 1 ianuarie 2023, deci intra la socoteala si investitiile de pana atunci daca vanzarea are loc dupa 1 ianuarie 2023.
Brokeri autorizati BVB:
https://m.bvb.ro/Int...es/GeneralIndex

Sursa:
https://www.zf.ro/bu...-scapa-20761868

Edited by atreyyu, 22 April 2022 - 09:10.


#2
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
doar la BVB ?

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Era cazul sa faca asta pentru a incuraja investitiile la bursa, pentru investitorii ocazionali era aiurea sa depuna declaratii pentru sume relativ mici.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
oricum pe aici se întrebă am XXXX mii de euro și ce mașină să iau.despre acțiuni n-am văzut  o întrebare pe an

 quantico2708, on 22 aprilie 2022 - 13:47, said:

doar la BVB ?
da

#5
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Poti sa iti bagi ceva in Bursa Bucuresti, nu este o bursa adevarata.
Va spun de ce - nu poti face short - sau vanzare in lipsa cum spun ei.
Case closed.

#6
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Se poate face un trading foarte bun si din investitii, nu doar din specula.

#7
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 19.05.2008

 quantico2708, on 22 aprilie 2022 - 13:47, said:

doar la BVB ?

E o modificare a codului fiscal, deci se aplica tuturor. In cazul celor care tranzactioneaza pe extern (cu broker non-Ro) sunt articole speciale; nu am studiat in amanunt ca nu e cazul, dar la prima vedere pare ca nu se face retinerea la sursa - fiecare este obligat sa-si calculeze la final de an impozitul si sa depuna declaratia, dar dupa aceleasi reguli (1% >1an, 3% <1an, pierderile nu se deduc, etc).

Pe extern va fi o nebunie totala, probabil va trebui tinuta o "contabilitate" separata de cea a brokerului, pentru ca el cred ca iti ofera toate datele la gramada. De exemplu, daca ai avut 2 tranzactii pe un simbol, in prima ai castigat 1000 usd, iar in a doua ai pierdut 1000 usd, va trebui sa platesti impozit 3% pe tranzactia castigatoare (3%×1000=30 usd), chiar daca in sistemul brokerului, pe global, esti pe zero.

Edited by catalinin, 22 April 2022 - 19:39.


#8
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 19.05.2008
Legea:

http://www.cdep.ro/p...zoBdzN44-TD0oMY

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 Augustus1978, on 22 aprilie 2022 - 14:33, said:

Poti sa iti bagi ceva in Bursa Bucuresti, nu este o bursa adevarata.
Va spun de ce - nu poti face short - sau vanzare in lipsa cum spun ei.
Case closed.
drept ai dar poți cumpăra acțiuni de 5 lei care s-au făcut 45 și ai dividend anual de 30% din suma investită.așa că eu iubesc bvb-ul.america-i copchil mic pe lângă noi

#10
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
3%, 1%, praf în ochi. Atâta timp cât nu poți deduce pierderile, ești bun de muls și în vremuri de criza.
Faci profit pe o companie, iar o alta se scufunda sau da faliment, nu-i nimic, tot ne datorezi bani fraiere.

#11
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

 catalinin, on 22 aprilie 2022 - 19:45, said:


Scrie ca daca tranzactiile sunt facute cu intermediarii prevazuti in articolul 961 (entitati de investitii care au sediu in Romania, indiferent daca intermediaza tranzactii de active romanesti sau straine) atunci beneficiarii (adica noi, investitorii) nu mai avem grija declaratiei si impozitul se retine la sursa, adica la ei. Sarcina revine acestor intermediari sa se ocupe, sa faca toate calculele, sa trimita informatia la clienti si la ANAF.
Dar sunt multe detalii in lege, trebuie citit cu atentie, sunt precizari si pentru "instrumentele financiare derivate" (https://ro.wikipedia...nciare_derivate) si pentru "vanzarile in lipsa" (short selling)

Lista intermediarilor care se incadreaza cred ca e aceasta, daca cineva intelege mai bine, rog sa corecteze:
https://data.asfroma...p?sect=31&lng=1

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 1Maus, on 22 aprilie 2022 - 20:14, said:

3%, 1%, praf în ochi. Atâta timp cât nu poți deduce pierderile, ești bun de muls și în vremuri de criza.
Faci profit pe o companie, iar o alta se scufunda sau da faliment, nu-i nimic, tot ne datorezi bani fraiere.
Au găsit șmecheria să mulgă mai bine. Tranzacțiile cu profit sînt impozitate instant. Tranzacțiile în pierdere... alea sînt ale tale și doar ale tale...

#13
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Am incercat sa citesc legea dar eu tot nu inteleg cum se aplica in cazul in care tranzactionez actiuni prin IBKR sau Revolut. Eu sincer sper ca in cazul asta sa se pastreze impozitul la 10% fara alte artificii, mi se pare mai convenabil decat sa platesti 3% la orice vanzare la care esti pe profit si sa nu poti deduce lnimica la nici o tranzactie pe pierdere. Plus mai e si diferentierea de 365 de zile intre 1% si 3%

#14
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pentru Revolut treburile raman neschimbate pentru ca nu se afla in lista din articolul 961 (nu au sedii in Romania), deci fiecare persoana isi face singur calculele, hartiile, impozit 10%, etc...
IBKR cred ca idem pentru ca par sa aiba sedii in Dublin, Budapesta, Luxembourg...nu vad nimic pomenit de Romania.
Noutatile vizeaza doar tranzactiile facute cu intermediarii/brokerii care au prezenta fizica in Romania, de exemplu Tradeville se incadreaza.

Masura pare sa aiba urmatoarele efecte:
-simplificarea muncii ANAF pentru ca acum nu mai are de discutat cu fiecare roman in parte (nici nu au personal sa stea sa verifice pe fiecare cetatean in parte), ci doar cu acei intermediari inregistrati sau cu sediul in Romania.
-sa incurajeze publicul din tara sa investeasca in piata de capital.

Ca si investitor, tradeurile cele mai frecvente vor fi pe termen lung. E destul de improbabil sa iesi in pierdere pe termen lung, cel mai probabil e sa scoti de fapt un randament pozitiv mai bun decat prin depozitele bancare sau afaceri imobiliare. Astfel ca pentru acest caz nu e asa grava chestia cu deducerea pierderilor.
Pentru speculatori, mai ales amatorii care castiga la fel de mult pe cat pierd pe an, nu stiu daca legea noua e o imbunatatire sau nu.

#15
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 1Maus, on 22 aprilie 2022 - 20:14, said:

3%, 1%, praf în ochi. Atâta timp cât nu poți deduce pierderile, ești bun de muls și în vremuri de criza.
Faci profit pe o companie, iar o alta se scufunda sau da faliment, nu-i nimic, tot ne datorezi bani fraiere.


Mie mi se pare o lege bună, daca nu voi avea  pierderi mari din tranzacții.

Deducerea pierderilor era foarte buna.

#16
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
Salutare. Nu îmi este clar despre impozitul pe dividend. Se modifica și acesta? Va fi impozitat și acesta la sursa ?

#17
Ilmrulz

Ilmrulz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2021
Impozitul pe dvd tot timpul a fost impozitat la sursa pt comp ro, exceptie facand comp care nu au sediul in ro (gen wine) unde trb declarat de dvoastra

#18
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Buna ziua,

Am doua intrebari referitoare la completarea declaratiei unice in 2023:

1. Inteleg ca, desi initial proiectul de modificare a legii vorbea doar de investitiile, prin brokeri inregistrati in Romania, la BVB, in forma finala nu se mai specifica investitii la BVB. Cu alte cuvinte, un broker inregistrat in Romania o sa aiba obligatia sa imi retina cei 1% sau 3% la sursa si sa ii declare apoi la stat si pentru castigurile din tranzactii facute si pe alte burse. Iar eu nu va mai trebui sa declar aceste tranzactii in declaratia unica. Corect?
2. Eu va trebui sa ma asigur insa ca pe tot anul castigul brut nu depaseste 6/12/24 salarii minime brute. In caz ca depaseste, va trebui sa le declar totusi in declaratia unica pentru a plati contributia de sanatate. Corect?

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate