Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Am ajuns pana pe Varful Toaca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Am reusit sa editez si filmuletul in care am ajuns pana pe varful Toaca.
Am avut noroc de o vreme superba, si in varf doar adia vantul. Am inteles ca de obicei bate foarte tare.

Pentru Crocodilul :) vei auzi si in acest filmulet "dunga rosie intre cele 2 albe" :))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1_R-_rkMO8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
N-ați dat de urs?

#3
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Nu am dat :) am auzit ca in zona ursii sunt mai speriosi ... daca aud galagie nu prea se apropie ... sa ne fi auzit cum "cantam" :))

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
:)
Succes si la mai multe!

#5
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
de ce purtati ochelari de soare iarna ?

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
albul zapezii+soarele nefiltrat de praf al muntilor =disconfort major ptr ochi

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostAlaDinCopac, on 21 aprilie 2022 - 09:23, said:

de ce purtati ochelari de soare iarna ?

Ai urcat vreodata pe munte iarna? Daca ai fi urcat, ai fi inteles de ce se poarta ochelari de soare. Si, daca mergi destul de sus si prin gol alpin, e musai sa te dai si cu crema de protectie.

In fine...Toaca trebuie sa-l fac si eu. Insa-i al dracului de departe pentru mine..

@initiator - am observat ca-l clasificati drept un traseu greu. La ~650 m diferenta de nivel este un traseu usor-mediu, sa stiti Posted Image

Insa pe masura ce veti tot face trasee, veti capata si anduranta. Si o sa zburati pe asemenea trasee.

Keep it up!

Edited by Alecsandru010, 21 April 2022 - 09:53.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ochelarii sînt „de soare”, nu „de vară”.  Dacă e soare, e nevoie de ei.

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Iarna pe zapada sunt mai mult decat recomandati ochelarii de soare cu protectie la ultraviolete. Pe ghetar sunt aproape obligatorii, daca tii la vederea ta. Reflexii luminii solare din zapada afecteaza mult ochii.
Pe la minutul 7:30 e stanca Panaghia ce ati ocolit-o, avea un panou, dar a ramas doar suportul, apare el in filmare.
Ati avut noroc ca poteca era batuta, altfel cu blugi si fara parazapezi prin zapada ar fi fost dificil si deloc confortabil.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. Iarna Pamantul e mai aproape de Soare ( e mai frig pt. ca inclinatia axei Pamantului face ca radiatia solara sa fie proiectata pe o suprafata mai mare.
2. La munte e zapada alba care reflecta orbitor lumina.
3. La altitudine mai mare cum e la munte, radiatia UV este mai mare pt. ca e mai putin filtrata de atmosfera - in cazul de aici cu 1,9 km mai scurta distanta de filtrare, si inca in biosfera joasa unde aerul are densitatea cea mai mare si contine si mai multa umiditate.


#11
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Super...2 pantofari incearca sa faca un video expirat...

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@adrian_efa toti ne-am nascut imbracati Mammut si in Zermat, nu?
Poate ajuta acel filmulet si pe altii care nu fost pe acolo sa vada terenul si la ce sa se astepte.

#13
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Da , îi ajuta pe unii care se misca doar cu masina sa zica ,, Bă , ce usor se ajunge acolo ! Hai si noi ! '' Si asa intalnesti pe trasee pe unii cu ,,adidasi'' de club care au obosit , s-au ratacit sau pur si simplu i-a apucat frica , au sunat la 112 si acum asteapta salvamontul sa-i ia de acolo...Întalnesti de-astia in Bucegi atat pe Brâna Caraimanului cat si pe Take Ionescu.

#14
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
@adrian_efa cum am zis de mai multe ori ... sunt incepator ... si nu eram pantofar.
@tinel231 cum am zis si pt adrian ... nu am urcat in adidasi de club, chiar daca nu am echipament 100% pentru munte nu am fost nici chiar pe langa. Si acei clubberi oricum vor urca cu sau fara video de genul asta. Noi nu avem atat de multa experienta, dar invatam si progresam. Orice critica constructiva e bine venita.

@Alexandru010 am zis ca e greu, dar pentru noi. La finalul video-ului am zis ca e un traseu montan mediu.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@tinel231 daca te uiti la video, oamenii recunosc si spun ca a fost dificil/solicitant, ca e nevoie de echipament si uite ce am folosit ei.
Un lucru total diferit de fotografiile de pe celelalte retele, de pe toate varfurile si laudele de acolo, dar nu prezint ascensiunea si coborarea.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De apreciat orice activitate de acest gen . Intotdeauna in filmulete pare mai usor decat in realitate .
In timp vine si echipamentul , in teren iti dai seama de necesitati .

Edited by Alltrack, 21 April 2022 - 15:41.


#17
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
@odastramosilor, nu am mancat ceapa cu slana :). Cu o seara inainte am mancat la cabana Fantanele un ciolan de miel foarte bun ...

#18
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
Am ajuns pe Ceahlău, pe Toaca pe un senin perfect: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MrlZJx_X170?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A doua cucerire, trecând pe la Cabana Fântânele de 5*: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7iy6iMqN3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate