Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Mai luati miel pentru Paste?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
Am luat cu 42 lei /kg taiat si belit.

#92
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In  trecut, dupa o iarna grea, mioriticii se trezeau cu ceva de mancat. Un miel (adica un mascul, care nu era profitabil pentru turma).
Din oase si pielite  faceau o supa lunga, din maruntaie (plaman, ficat, rinichi) un drob si daca mai ramanea ceva, o mica fripturica la jar.

Mieii astia ar trebui lasati sa ajunga la gradul de berbecut si atunci ar fi folositori.

#93
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ovina nu se vinde in patrie.Abia misca branza de oaie,la pasionati,si uneori e detronata de cea de capra sau bivolita.Pastrama nu se mai prepara cum trebuie,si nici cultul mancatului de pastrama nu mai e,tinerii maninca chips-uri sau cel mult un burger cu nume exotic,nu conteaza ce e in el..Prostimea azi vrea sa fie servita,Glovo si similare,nu conteaza ce aduce,serviti sa fie.

#94
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
nu mai sunt oameni care sa aprecieze carnea de oaie care este o carne buna ... unora nu le place gustul insa cei mai multi s-au invatat cu produsele de supermarket, pui de avicola, peste de crescatorie si produse ambalate frumos incalzite la microunde si gata.
crescatorii de ovine speculeaza si ei ca au vazut ca merge, daca nu le iese cu pastele la romani, vin oricum arabii si cumpara tot ... arabii chiar prefera sa ii ia cand au in jur de 20 kg/buc pe cand romanul de oras il vrea la 10 kg, nu stiu ce face cu pisicul ala dar nah, fiecare mananca ce vrea.
preturile sunt intr-adevar mari si probabil vor fi din ce in ce mai mari la mancare ... e de asteptat sa vina nota de plata pt pandemie si razboi.

ca sa nu fiu total offtopic, am luat 1 miel de 15 kg direct de la stana, 35 lei/kg, taiat ... se taia non stop deci se vinde totusi ... eu am luat pt ca apreciez carnea asta, nu neaparat ca e pastele ca nu sunt chiar credincios, casul proaspat e 30 lei/kg, nu a crescut fata de asta toamna ... mai iau la toamna pastrama, vedem cat o fi pretul.

#95
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Lumea se schimbă măi oameni, așa bombăneau și bătrînii cînd eram eu puști, și încă nu era viteza din ziua de azi.
Îl arăta la tv pe un nene, cu nuca pe tarabă, vinde acum jumătate față de ce vindea anul trecut, în condițiile în care a păstrat același preț.
Explicația: lumea este mai comodă, comandă cozonaci gata făcuți, sau cumpără din magazin, nu mai există așa multe gospodine care să transpire în bucătării, tinerele stau pe telefoane sau se ojează".

Așa că o să se tot schimbe lumea, să ne adaptăm... zic.
Ca să nu ajungem dinozauri... ăăă... fosile.

Numai puțin să mai treacă, o să mîncăm pilula cu gust de miel, de cozonac, de ou  🤭

#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am luat si eu ieri de la Kaufland, 35 de lei kg, nu inteleg de ce trebuia cumparat cu o saptamana inainte. Sferturi vidate,  perfect curate, fara sange si fara nici un fel de miros. Am luat cele mai mari doua sferturi pe care le-am gasit si dupa vreo doua ore de lupte am scos doua pulpe fasonate frumos (una e vidata intr-un bait de menta proaspata, lamaie si ulei de masline), vreo 15 cotlete de pozat, carne fasonata si pregatita pentru niste arosticini si oase cat sa imi ajunga pentru o portie buna de oase, pentru sos cand voi face cotletele.
Ma gandesc sa mai dau o tura si sa cumpar inca pe atat ca in timpul anului nu gasesti neam!

Edited by MembruAnonim, 23 April 2022 - 08:01.


#97
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Am luat ieri la reducere din Karrefour, o bucata de 5 kile si ceva vreo 130 de lei, iasa pe la 20 si ceva de lei kilogramu'. Practic o pulpa mare care am si bagat-o la cuptor, o bucata sanatoasa pentru ciorba si niste coaste. Rezonabil, zic io.

#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMembruAnonim, on 23 aprilie 2022 - 07:58, said:

Am luat si eu ieri de la Kaufland, 35 de lei kg, nu inteleg de ce trebuia cumparat cu o saptamana inainte. Sferturi vidate,  perfect curate, fara sange si fara nici un fel de miros. Am luat cele mai mari doua sferturi pe care le-am gasit si dupa vreo doua ore de lupte am scos doua pulpe fasonate frumos (una e vidata intr-un bait de menta proaspata, lamaie si ulei de masline), vreo 15 cotlete de pozat, carne fasonata si pregatita pentru niste arosticini si oase cat sa imi ajunga pentru o portie buna de oase, pentru sos cand voi face cotletele.
Ma gandesc sa mai dau o tura si sa cumpar inca pe atat ca in timpul anului nu gasesti neam!
Găsești oricând la măcelăriile Turcești/arăbești

#99
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcrisstonne, on 22 aprilie 2022 - 23:58, said:

Lumea se schimbă măi oameni.
Da! In unele județe mieii chiar au început sa latre! 🙈

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 23 aprilie 2022 - 17:43, said:


Găsești oricând la măcelăriile Turcești/arăbești

Da, doar ca nu prea se gasesc macelariile :)

#101
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pai unde locuiești?

#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai la tara asa, in provincie, un drum dus-intors pana la Bucuresti ma costa cat sfertul de miel pe care as vrea sa il iau cand ma pocneste pofta :)
Am si aici la mine macelarie in care pot sa dau comanda sa imi aduca, dar asta necesita premeditare si planficare, eu as vrea sa ma plimb prin magazin si sa imi sara in ochi o pulpa frumoasa de miel care sa imi spuna sa o iau acasa.
Asa ca ieri am mai luat inca doua sferturi din Kaufland, practic am transat un miel intreg in astea doua zile. O pulpa azi, vreo douazeci de cotlete pentru maine, trei pulpe vidate si inca pe atatea cotlete congelate pentru ocazii viitoare, plus toata carnea dezosata cu care nu stiu ce sa fac. Ma gandeam sa fac arrosticini dar fara cutia aia speciala mi-e teama ca imi va lua circa jumatate de zi sa le fac…

Edited by MembruAnonim, 24 April 2022 - 08:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate