Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

BRGE - Recomandare medic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Buna ziua. De vreo 6 ani, dupa o colecistectomie, ma deranjeaza boala de reflux. Am fost consultat de multipli gastroenterologi, am urmat tratamente medicamentoase cu intermitenta. As dori sa-mi recomandati un medic/ o clinica la care sa pot efectua toate investigatiile necesare. Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Regina Maria  Posted Image

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
E cu ragaieli sau cu acid gastric?

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
In afara de o endoscopie cu prelevare ptr Helicobacter Pylori nu stiu ce pot sa-ti faca. Eu, dupa multi ani si vizite inutile la doctor am invatat sa o gestionez singurel. Daca nu ai vreo problema reala conteaza ce mananci, cand si cum mananci si nu exista vreo reteta standard. Bafta!

#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 atupi, on 07 aprilie 2022 - 10:22, said:

In afara de o endoscopie cu prelevare ptr Helicobacter Pylori nu stiu ce pot sa-ti faca. Eu, dupa multi ani si vizite inutile la doctor am invatat sa o gestionez singurel. Daca nu ai vreo problema reala conteaza ce mananci, cand si cum mananci si nu exista vreo reteta standard. Bafta!
Conteaza si ce faci dupa ce mananci

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 atupi, on 07 aprilie 2022 - 10:22, said:

In afara de o endoscopie cu prelevare ptr Helicobacter Pylori nu stiu ce pot sa-ti faca. Eu, dupa multi ani si vizite inutile la doctor am invatat sa o gestionez singurel. Daca nu ai vreo problema reala conteaza ce mananci, cand si cum mananci si nu exista vreo reteta standard. Bafta!

Și eu la fel. Uite, cât am avut COVID nu puteam ieși afară și mâncam doar brânză de vaci, chestii sănătoase. Nimic la stomac sau maț.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 __Dan__, on 07 aprilie 2022 - 09:34, said:

am urmat tratamente medicamentoase cu intermitenta.
Ai facut gastroscopie?

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Karhu, on 07 aprilie 2022 - 11:53, said:

Ai facut gastroscopie?

Endoscopii acum 3, respectiv 6 ani. Hernie hiatala 2 cm + esofagita cu leziuni minime non-eroziva. Desi evit alcoolul, cafeaua, grasimile si alte alimente contraindicate, desi nu ma culc mai devreme de 3 ore de la ultima masa, mi-am inaltat perna si incerc sa dorm pe stanga - noaptea vine refluxul (acid gastric+bila), o ia pe caile respiratorii asadar raguseala, tuse, trezit... Am inghitit IPP-uri - Controloc, Nexium - blocatori H2 (Ranitidina) si antiacizi, dar au avut efect doar cateva luni. De BRGE nu scapi, doar intarzii agravarea + posibile consecinte f. nasoale. Trebuie sa-mi fac iar o endoscopie; ma gandesc si la o operatie (fundoplicatura Nissen, Toupet?) insa nu ma grabesc - efecte secundare, rezultat posibil temporar, bani, Romania...

Edited by __Dan__, 07 April 2022 - 12:23.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 __Dan__, on 07 aprilie 2022 - 12:18, said:

....
Deci esti investigat deja.
Cere de la medicul de familie o trimitere la laborator pt Helicobacter, din cand in cand poate reapare si necesita tratament specific.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eviti tot ce e prajit, sucuri acidulate, alcool. Daca ai reflux si noaptea incerci sa dormi pe o perna mai inalta.

#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
La refluxul biliar nu ajută antisecretoarele, mai mult ajuta Sucralfatul. Ajută să nu mănânci foarte mult odată sau cu 2 ore înainte de culcare. Să bei apă în mai multe înghițituri mici(spală esofagul)
Să dormi ridicat pe pernă antireflux/ măcar în prima parte a nopții, până la prima trezire.
In timpul trezirilor nocturne; mici înghițituri de apă De preferință folosirea unui pat medical. Fără regim strict, doar pastile in perioadele acute. Niciodată intervenții chirurgicale; nu dau rezultate nici cele împotriva refluxului gastro-esofagian, nici cele împotriva refluxului DUODENO-gastro-esofagian(reflux biliar). Cele împotriva refluxului biliar sunt mutilatoare, nu dau rezultate, și riscați să pierdeți enorm in greutate.  În cazul din urmă antisecretoarele au efect limitat, mai util este sucralfatul(Gastrofait, Venter) Tip; luați două de un gram, noaptea pe stomacul gol; ziua, inainte de masă nu prea au efect in tratarea refluxului și leziunilor esofagiene. Dacă mâncați ceva mai consistent luați în timpul mesei (nu după masă!)  un medicament de tip digenzym , digestal, panzcebil, triferment etc. Ajută mai mult decât credeți!

 __Dan__, on 07 aprilie 2022 - 09:34, said:

Buna ziua. De vreo 6 ani, dupa o colecistectomie, ma deranjeaza boala de reflux. Am fost consultat de multipli gastroenterologi, am urmat tratamente medicamentoase cu intermitenta. As dori sa-mi recomandati un medic/ o clinica la care sa pot efectua toate investigatiile necesare. Multumesc.
Mergi la Fundeni; menționează că problema a apărut sau s-au accentuat după colecistectomie. Din experiența mea nu există un tratament magic care să te facă nou; nici medicamentos nici chirurgical. Ferește cu orice chip de intervenție chirurgicală, doar daca îți recomandă cel puțin trei gastroenterologi de top. Nubstabde vorbă niciodată direct cu un chirurg

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate