Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Intrebare badijonaj bucal

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Dupa cum spune si titlul, am probleme cu gingiile care sunt foarte sensibile si inflamabile, orice crema am incercat nu m-a ajutat, iar in urma cu ceva timp un medic stomatolog mi-a prescris o rețeta pe care sa o duc la o farmacie sa îmi prepare un medicament pe care sa-l aplic pe gingii(stiu doar ca avea ca parte anestezic si alte 3 sau 4 medicamente), iar acesta a ajutat dar din păcate am pierdut reteta.

Am cautat pe net si ar fi ceva gen "badijonaj bucal'' insa nu sunt sigur si as vrea sa știu daca a mai folosit cineva asta si de unde as putea sa imi comand sau cel puțin ce ingrediente s-au folosit? Mulțumesc pentru ajutor.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi la acel medic să îți mai scrie o rețetă.
La farmaciile mici se mai fac rețete scrise cu mai multe ingrediente.
La farmaciile mari nu am mai văzut sa prepare rețete din mai multe ingrediente. Poate mai fac, dar eu nu am mai văzut de mult așa ceva


#3
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Asta e si problema doctorul acela e plecat din tara si nu am cum sa dau de el, iar aceea reteta era de acum vreo 3sau 4ani. Credeam ca cineva a avut acelasi tratament si isi aduce aminte sau mai are reteta.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la farmacia care ți-a preparat prima dată și poate mai fac și la alții și știu rețeta

caută pe net sare amară și poate folosești.eu mă spăl pe dinți cu ea în combinație cu pasta

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Intre timp incearca sa folosesti un dus bucal. Chiar daca efectele nu se vad imediat, pe termen lung (> 3 luni) poate fi mult mai eficient decat orice solutie farmaceutica.

LE: medicamentul respectiv se numea cumva colutoriu?

Edited by suri, 04 April 2022 - 22:28.


#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Poți încerca să ții câteva minute apă cu sare în gură. De preferat sare neiodată.

#7
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
1 - Intreaba medicii pana rezolvi!
2 - Intrucat nu e clara cauza: incearca metodade mai jos pe care si eu am primit-o de la altcineva.
Desi e radicala si parut inadmisibila, experienta mi-a dovedit utilitatea ei.
Aveam probleme cu gingiile, cum le atingeam cu periuta sau cu alimente, sangerau.
Cineva m-a sfatuit sa nu mai evit zonele, sa insist cu periajul chiar daca sangereze de fiecare data.
Binenteles nu am facut asta. Dupa un timp mi-am amintit si, intrucat problema era aceeasi, am incercat.
Ce sa vezi, a dat rezultate, nu imediat, dar treptat a fost tot mai bine pana s-a rezolvat.
Si acum, dupa ani, problema e rezolvata.
Succes!

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă acest produs:
https://inaessential...na-orala-200-ml

De la acest producător folosesc apa de lavanda, domnisoara mea (15 ani) are ceva probleme cu acneea juvenila. Dacă la început nu prea aveam încredere ca va avea efect, după ce a început s-o utilizeze în mod constant, starea tenului ei este vizibil imbunatatita.
Mai am un spray cu apa organica de pin de pădure, am folosit-o ca tratament suplimentar când am avut probleme cu micoza unghiilor de la picioare.
Sfatul meu este sa încerci sa acorzi o șansă produsului pe care ți l-am recomandat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate