Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Încerc instalarea win 8.1 in dual boot cu 7: Windows can only be installed to GPT disks.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Am avut exact aceeaşi problemă când am încercat să instalez dual system, un 10 lângă 8.1.
Din ce țin minte problema fusese creată din cauză că am formatat dvd-ul de instalare win 10 tot cu Rufus şi am ales modul greşit, GPT. Multe încercări, după recomandări găsite pe forumuri, nimic nu a funcționat.
Acum, se pare că nu mai țin minte exact detaliul cel mai important. Am să îmi întreb copilul, că el a băgat şi a selectat ce a selectat şi s-a deblocat.
Până atunci însă, din ce țin minte, parcă am băgat acelaşi dvd formatat GPT (sau e posibil să fi fost stick bootabil de la început) şi cu el am selectat partiția pe care am încercat instalarea şi am şters-o. Apoi am formatat stick-ul MBR, am selectat aceeaşi partiție, am formatat-o (cu comanda dată de pe acest stick MBR) şi după formatare s-a putut instala windowsul.
Legat de faptul că nu îți vede stickul, asigură-te că ai în Bios selectate setările corecte. La boot options să fie şi usb şi cred că trebuie ori să îl setezi ca first boot device, ori în timp ce bootează să apeşi f11 sau ce f e la configurația ta, ca să intri în boot options şi să selectezi stickul. Acolo ar trebui să ți-l vadă. Dacă nu, mai e şi posibilitatea ca stick-ul să nu se fi scris cum trebuie. Verifică-l şi pe alt sistem sau rescrie-l. Stick-ul fizic mai funcționează? Dacă îl conectezi când eşti logat în win 7 ți-l vede fizic? Poți umbla pe el, copia, şterge...?!

Edited by Mike1alike, 05 April 2022 - 01:06.


#20
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Revin cu ce mi-a spus şi copilul că îşi aminteşte.
Deci am folosit de la început un stick formatat greşit cu Rufus (GPT). A apărut din cauza lui aceeaşi eroare pe care ai postat-o şi tu în primul post (că windowsul se poate instala numai pe partiție GPT). Apoi am încercat instalarea unui win de pe dvd, dar nu puteam trece sau scăpa de acea eroare (şi am umblat între timp la toate setările posibile din Bios).
Apoi am rescris pe stick acelaşi win 10 pe care l-am scris greşit prima dată, tot cu Rufus şi de data asta am selectat opțiunea corectă (MBR). Şi cu acel stick am putut instala, nu a mai apărut eroarea. Cred că înainte de instalare am şters şi reformatat din nou acea partiție, cu comenzi date din meniul de bootare încărcat de pe stick.

Edited by Mike1alike, 05 April 2022 - 01:27.


#21
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
@Mike1alike mulțumesc, am aplicat metoda sugerată de tine ai a funcționat.Sters partiție si refăcută cu meniul de boot direct din stick, iar stick-ul am reușit să-l găsesc in bios accesând Hard drive bbs priorities. Acolo era ssd-ul si stick-ul. Am ales stick-ul, care apoi a apărut si in optiunile de boot de unde a dispărut complet ssd-ul, ceea ce nu ma incurca cu nimic. Vă mulțumesc tuturor pentru ajutorul si timpul acordat!

Attached Files


Edited by ands, 05 April 2022 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate