Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Intrebare termostat calorifer

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare "meseriasilor", am o întrebare privid termostatul unui calorifer.
Azi s-a defectat acel capac al termostatului care seteaza temperatura la calorifer(cu valori cuprinse între 0-5) iar caloriferul meu funcționează ca si cun afara ar fii - 10 grade. Cum pot sa opresc caloriferul? Mulțumesc

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Ia alt capat termostatic sau un capac din ala de protectie care acopera robinetul in sine si preseaza tija din centru. Sau daca ai robinet de retur, inchide-l pe-ala.

#3
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cand desfaci acel cap termostatat, vei vedea un mot iesit in afara din robinet cativa milimetri. Ala trebuie impins inauntru ca sa inchizi caloriferul. Robinetii astia cand ii iei de la magazin vin cu un capac care se infileteaza si apasa in felul acesta pe mot. Daca mai ai capacelul ala (putin probabil) il insurubezi pana reusesti sa cumperi alt cap termostatat. Daca nu mai ai capacelul de care iti spun, poti baga in capul termostatat 1-2 monede de 10 bani si insurubezi capul la loc. Va fi un pic mai dificil pentru ca trebuie mai intai sa impingi motul si apoi sa insurubezi capul pe robinet. Astea, asa mai "elegant", insa poti folosi orice metoda iti trece prin cap ca sa tii motul ala inauntru.

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Inchide returul, e cel mai rapid si simplu.

#5
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
@ luci, cum se face asta daca pot sa întreb?
Daca pun capacul la termostat si-l imping înăuntru pot sa setez de la 0-5 insa capacul si-a pierdur acele picioruse care-l tin la loc,arcul e inca ok. Exista posibilitatea sa cumpăr doar acel capac si sa-l inlocuiesc fara a fii nevoit sa inlocuiesc tot termostatul?

#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
La iesirea din calorifer (retur) ar trebui sa mai fie un robinet. De obicei e mascat de un capacel. desurubezi capacelul si de regula cu un imbus inchizi robinetul atat cat ai nevoie.

Referitor la termostat, incep sa intuiesc despre ce vorbesti, dar cred ca mai bine pui o poza ca asa pe vorbe e mai greu de zis.

#7
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poza e mai greu pentru ca l+am lipit cu banca scotch, deci nu prea pot sa fac o poza bună... Ideea e ca acel robinet are "arcul înăuntru plus niște picioruse, mie acele picioruse s-au rupt iar robinetul nu mai sta la locul sau, de asta ma gândeam ca poate gasesc acel robinet doar sa-l pun in loc de actualul fara a schimba toata treaba?

#8
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Exista vreo șansă sa bag partea neagra cu arc inapoi in gaura respectiva? Se pare ca a iesit de la locul sau si as vrea sa incerc sa-l pun înapoi, insa nu imi iese. Ma ajuta cineva cu un sfat?

Attached Files


Edited by hustyus, 04 April 2022 - 17:37.


#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu imi dau seama cum vine, insa daca spui ca s-au rupt piciorusele care tineau partea alba, nu stiu ce poti sa ii mai faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate