Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Lista componente pt un motoras electric

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
exista macro recorders. iti faci o secventa aleatoare de activitati..sii ii dai drumu. nu detecteaza nici naiba daca o faci bine.

Edited by smoke, 06 March 2022 - 21:44.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRavenscar17, on 06 martie 2022 - 20:00, said:

vj_Heaven EXACT daca folosesc proogram iau ban.
Ce ar fi însă să joci pe bune.
Va urăsc la nivel celular pe ăștia ca tine care ați stricat mediul competitiv al video-game-urilor. Din cauza voastră jocurile online au ajuns o mizerie trista.

Ti-am raportat mizeria de topic !

Edited by ro_explorer, 06 March 2022 - 22:23.


#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Este foarte ușor (trivial de-a dreptul) pentru un joc (sau orice alt program) să detecteze dacă input-ul (tastatură sau mouse) e generat de către un program software sau de către dispozitivul hardware propriu-zis (mouse sau tastatură).

Tot ce trebuie să facă e să instaleze un low level keyboard hook și să examineze structura ”KBDLLHOOKSTRUCT”:
https://docs.microso...kbdllhookstruct

Bit-ul ”LLKHF_INJECTED” este setat dacă tasta a fost apăsată de către un program în loc de tastatura fizică.

Pe Windows 7 era posibil să instalezi și tu alt low level keyboard hook care intercepta structura respectivă și seta bit-ul respectiv înapoi pe zero. Acest truc nu mai e posibil în Windows 10.

Singurul mod în care mai poți păcăli sistemul e să instalezi un driver de tastatură modificat dar ăsta trebuie semnat cu un certificat digital și nu e la îndemâna oricui.

Altă posibilitate ar fi un dispozitiv USB pe care sistemul îl vede ca pe o tastatură dar care de fapt apasă ce taste îi spui tu, dar asta e la fel de complicat ca metoda cu driver-ul modificat.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Bai, exista solutii hardware "off the shelf" care se pot folosi cu succes la asa ceva (in stoc in magazine online din Romania chiar) dar nu am sa ii spun unui cheater ordinar cum sa faca daca nu il duce capul sa faca singur.
Mai mult, cu ce am acum in casa, as putea modifica un keyboard/mouse sa dea click-uri pe orice tasta, cu orice cadenta, chiar si functie random, configurabila de pe telefon. Nu mi-ar lua mai mult de 10 minute toata treaba. Dar, iarasi, nu am de gand sa ofer solutie unora care cauta sa profite pe spinarea altora cu orice pret, distrugand un mediu care ar trebui sa fie ceva frumos si distractiv.

Macar daca ar fi avut bunul simt sa minta (vai, am ajuns sa promovez minciuna) sa spuna ca ii trebuie pentru altceva, dar asa, la revedere ! Nu pot oferi informatii despre asa ceva stiind la ce vrea sa le foloseasca individul.

Edited by ro_explorer, 06 March 2022 - 23:45.


#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Trebuia să-ți pui nickname-ul ”ro_hater”! :D:D
Poate individul vrea doar să nu-l dea afară din joc pentru inactivitate după un anumit timp!

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ai citit cerintele si consecintele actiunii de a ocoli limitarile ?

P.S.: Copiilor mei le-am spus ca daca ii prind cu cheat-uri (sau cu crack-uri) pe computer sau telefon, dispozitivul respectiv ajunge direct in tomberonul de gunoi, urmand sa isi cumpere ei din banii lor altul daca vor cu tot dinadinsul sa mearga pe drumul asta.
P.S.2: Orice prost poate descarca/aplica un cheat sau un hack facut de altii - provocarea este sa il concepi singur daca esti atat de bazat - dar probabil cei care ajung la nivelul sa poata face asta au trecut de momentul in care au nevoie de cheat-uri ca sa castige ceva nemeritat.

P.S.3 (LE): ca sa nu spuna careva ca vorbesc prostii,

View Postro_explorer, on 06 martie 2022 - 23:37, said:

Mai mult, cu ce am acum in casa, as putea modifica un keyboard/mouse sa dea click-uri pe orice tasta, cu orice cadenta, chiar si functie random, configurabila de pe telefon. Nu mi-ar lua mai mult de 10 minute toata treaba.

Pun o poza (teaser - poate ii vine o ide si initiatorului si se lasa de cheat-uri si se apuca sa faca ceva util in viata):

Attached File  Screenshot 2022-03-06 233127.jpg   244.93K   39 downloads

Edited by ro_explorer, 07 March 2022 - 00:36.


#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
esp8266 si o placuta cu releu ...   merge si cu arduino nano ca-i mai ieftin, dar tot trebuie desfacuta tastatura ( e nevoie doar de placuta ei, atat ) si conectat contactele releului la matricea tastaturii sa 'apese' tasta care trebuie. Eu as fi folosit un mosfet in loc de relee ...  Nu faci tu aia in 10 minute cu totul ...

Mai e si problema softului ce trebuie scris in microcontroler.

Edited by modoran, 07 March 2022 - 10:04.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmodoran, on 07 martie 2022 - 10:03, said:

Nu faci tu aia in 10 minute cu totul ...
Pariu?

Bine, sa fac full reveal, esp-urile (esp32, btw), releele (si alte accesorii) le am ca parte a unui proiect marisor de home automation pe care il am in plan imediat ce se termina iarna ... asa ca am o cutie plina de componente. Infrastructura este deja asigurata .... pe ESPHome (intergrare de ESP in home assistant) si asta permite de scris un cod de control al unui releu in maaaaxim 1 minut, plus inca 1 minut compilarea si uploadul.

View Postmodoran, on 07 martie 2022 - 10:03, said:

Eu as fi folosit un mosfet in loc de relee ...
Tehnic poti elimina complet orice nevoie de componente exterioare si doar legi esp-ul direct la matrice, prin GPIO-uri ... in felul asta poti trimite ce "keystoke" vrei, pe orice tasta vrei, cand vrei ... doar ca in cazul asta codul e un pic mai complex caci trebuie sa folosesti o parte din gpio-uri ca scanner pentru liniile de 5V si sa sincronizezi iesirile cu ce iti rezulta din scan ... dar asta e "next level".

Oricum, ideea de baza ramane ... sa folosesti asa ceva pentru cheating mi se pare o atitudine mizerabila.

Edited by ro_explorer, 07 March 2022 - 10:21.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/09K7XRumAkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna ziua, Vreau sa imi cumpar un motoras si sa ii controlez viteaza, preferabil sa merga 180 grade inainte/inapoi sau 360 dar nu la turatie mare, ma intereseaza sa

faca circuitul in 3-4 secunde. () 15-20 rotatii pe minut.

Vreau sa ii setez eu viteaza in functie de nevoie.

Am vazut pe net servomotor sau motor cu pas

https://www.sigmanor...?fast_search=fs

https://www.sigmanor...?fast_search=fs

Motorasul ar trebui sa aibe putere de ridicare macar 500g daca se poate.

Nu ma pricep,daca ma puteti ajuta cu o lista ce ar trebui sa cumpar sa pot face acest motoras.

Multumesc.

#29
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am luat pentru a face un watch winder asa ceva: https://cleste.ro/mo...-cu-pas-5v.html
De motor pas cu pas ai nevoie in orice caz si un Arduino.

#30
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Imi poti spune tot ce am nevoie? exact ce sa cumpar:D

#31
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Motorul + https://cleste.ro/st...-cu-pas-5v.html + placa Arduino.
Dar ce vrei sa faci? Poate exista o solutie mai eleganta. Eu nu ma pricep foarte mult, fac dupa tutoriale gasite pe net. Poate te ajuta colegii.

#32
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Vreau sa fac un sistem cu motoras  sa apas pe un buton automat la interval de 2-4 secunde si sa aibe un pic de putere.

Orice placa Arduino ar merge cu acel motoras? la placa Arduino nu ma pricep

#33
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Pe asta o am eu: https://cleste.ro/pl...rduino-uno.html

#34
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
eu ma gandeam sa cumpar cea mai ieftina placa pana in 50 lei? trebuie sa dau asa mult pe o placa? cu una ieftina nu ar merge?

Se poate si fara placa placa Arduino ? gen un motor cu  angrenaje cu rototatie mica si un Driver PWM? sa ii controlez turatia?

#35
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Poti sa faci asta foarte simplu cu un motoras si un reductor, aproape indiferent de turatia motorului.
Ori folosesti un ansamblu cu curea si 2 fulii (mica la motoras si mare la ansamblul final) - cu diferenta de dimensiune cat sa iti dea frecventa de apasare necesara - fie folosesti un reductor mecanic cu roti dintate.

Poti sa faci asta , mai simplu, cu o electrovalva care sa apese direct pe tasta - comandata de un montaj care sa o alimenteze intermitent cu tensiune la intervalul pe care il doresti. Circuitul electronic ar trebui sa fie simplu de facut, gen bistabil, cu 2 tranzistori


ETC.

Posibilitati sunt multe, depinde ce poti tu confectiona...

#36
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
nu am mai putut edita:
Posibil sa poata fi folosit si un releu de semnalizare (eventual modificat putin) + electrovalva.
Nu am inteles de ce ai nevoie de cele 500 grame
Deci, spune exact ce vrei sa faci, ce buton sa apesi, cu ce frecventa sa fie apasat...etc

A mai fost cineva(poate acelasi) care intreba cum poate face ceva care sa actioneze o tasta cu o frecventa pentru ceva joc.

Daca asta e scopul...pot fi cai mult mai simple, poti folosi un simplu circuit basculant+ releu + o modificare la o tastatura de "sacrificiu", fara motorase, chestii complicate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate