Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Alegere ETF : suas Cspx iwda sau vwce

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Va rog frumos dați -minun sfat in alegerea unui singur etf din aceste 4 :
- iShares MSCI USA SRI UCITS ETF USD (Suas) fond 8500 milioane euro , preț per unitate 12 euro , randament mediu anual 17% , dezav: an 2016 , nu știu dacă este sigur pe termen lung ( 10 , 20 , 30 ani)
-iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) (CSPX) avantaj :cunoscut ca cel mai bun , dezavantaj : preț per unitate 420 euro (eu pot sa cumpăr doar la sfârșitul anului și așa cred s-ar pierde niște ocazii de acumulare a dividendele față de alte ETF-URI)
- iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) IWDA avantaj : fond mare , preț 77 euro , Dezav: randament mediu de 10,7% pe 10 ani (cam mic față de S&p)
- Vanguard FTSE ALL-WORLD UCITS ETF (Acc) VWCE . Avantaj : se spune că e cel mai sigur pe termen lung , randament mediu anual 11,9% (pe 10 ani) , dezav : randament mic in comparație cu cele 3 , fond mic , an 2019.
Vă rog frumos dati-mi un sfat cât de mic . Sunt in mare cumpănă .
Mulțumesc

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Vezi ăsta de la Ishares:

https://www.justetf....442068#overview

E tot pe s&p doar că distribuie dividendele.

#3
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Mulțumesc pt recomandare.
Aș fi preferat unul cu acumulare ca să nu-mi mai bat capul cu completarea Declaratiei Unice in fiecare an pentru câțiva zeci de roni din dividende . Plus că la convertirea din USD in Ron ți se mai pierde o bucată .
Știi cumva unde se duce reinvestirea dividendele la cele cu acumulare  - in preț sau in cumpărarea de noi unități ETF ?
Aș înclina către SUAS că are returnul cel mai mare dar dacă are o hibă ascunsă.
Dacă CSPX aduce prin acumulare mai multe unități ETF .

#4
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
M-am gândit mai bine și cred că aveți dreptate.
Cred că e cea mai bună alegere .
N-am completat Declarația Unică și mi-e cam teamă să nu greșesc .
Dvs ati depus ? E greu ?

Vă mulțumesc frumos pentru recomandare !

#5
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Ar mai fi Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating (VUAA pe xetra/borsa italiana). E la ~75 EUR momentan si are TER 0.07%.

#6
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Mi-am făcut cont pe XTB pt că nu au comisioane , iar suportul e ok .
Pe xetra sau Borsa italiana trebuie să ai contul in USD (euro nu are rost).
Comisionul parca e 0.06 euro pentru fiecare operatiune de cumpărare sau vanzare a ETF-ului

Dacă e așa , e o opțiune mai bună.
Mulțumesc

#7
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Eu as alege un broker mai serios, ca IBKR. Acolo poti lua VUAA (la ei borsa italiana = BVME). Cred ca au un sistem de smart routing si-ti ia de pe exchange-ul mai ieftin (ca nu gasesti separat xetra cand dai search in aplicatia web).
Dpmdv un S&P500 cu TER mai mic e mai bun ca altele ca MSCI World etc. (cu TER mai mare) pentru ca firmele americane oricum acopera si alte piete, nu numai din SUA si intotdeauna vrei comisioanele cele mai mici.

Edited by Shade14, 08 April 2022 - 15:49.


#8
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Salut Shade14 ,
Mulțumesc pentru informații dar nu prea am înțeles de ce IBKR e mai bun decât alt broker de VUAA .
Nu contest doar că nu prea înțeleg .
Smart routing-ul la IBKR îți alege VUAA cu cele mai mici spread-uri ?
Am auzit de Degiro ca nu are comisioane la ETF-uri . Parca nici IBKR nu are .
Xetra sau Borsa italiana cred că au . Acestea am înțeles că sunt principalele platforme de pe care se tranzacționează in Germania și Italia .

#9
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Smart routing ar trebui sa-ti aleaga cea mai convenabila varianta pentru tine (https://ibkr.info/node/728).
Recomand iBKR pentru ca-s de mai mult timp si-s mai mari. La astia mici se tot schimba comisioanele si altele. Oricum 0 comission nu inseamna neaparat ca-i mai ieftin, ca isi pot baga comisioanele direct in spread sau intr-un FX mai scump.
Si IBKR au probleme lor, daca iti faci cont o sa vezi ca e destul de clunky interfata lor si are cateva probleme, dar te obisnuiesti.

In SUA poti lua direct de la Vanguard ETF, eu mi-as fi facut la ei cont daca era posibil.

Poate au altii recomandari, eu iau ETF doar, nu am treaba cu altceva. Poate o sa iau actiuni la unele firme americane, dar doar sume mici fata de tot portofoliul.

Edited by Shade14, 15 April 2022 - 09:45.


#10
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Mulțumesc pentru explicații .
Total de acord că un broker mai vechi e mai bun .
Le-am dat un telefon celor de la IBKR să-i întreb de comisioane și mi-a răspuns un domn indian după accent  . Cam încet băiatul dar până la urmă m-a lămurit . La degiro nu răspunde la telefon , așa că le-am dat email .
Totuși am citit că IBKR îți cer o groază de acte la înregistrare .
Oricum cred că e mai bun IBKR .
Apreciez toate recomandările .

#11
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
La IBKR din ce tin minte am avut nevoie de buletin, extras de cont si o factura. Toate aveau trecuta aceeasi adresa si una din ele trebuie puse intr-un pas de verificare anume, ca te atentioneaza ca nu o poti folosi la alta verificare si te incurca.
Ce ar fi mai notabil e ca dupa ce ai dat tot ce aveau nevoie, trebuie sa astepti un mail de confirmare altfel nu merge ok platforma. Dupa ar trebui sa-ti transferi bani la ei si se mai deblocheaza alte lucruri (mie pana nu am transferat eur nu vedea ca as avea permisiuni sa cumpar actiuni/etf). Cred ca e necesar sa treci ca ai experienta la trading permissions (de ex. 2 ani la stocks), iar daca vrei margin account (eu am cash account) trebuie sa ai mai multa experienta si sa castigi mai multi bani, ca te intreaba de astea. Am citit ca rar (in special la margin account) iti pot cere dovezi legate de castiguri deci e preferabil sa nu minti.

Edited by Shade14, 16 April 2022 - 09:21.


#12
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostIonelache, on 16 aprilie 2022 - 02:00, said:

Mulțumesc pentru explicații .
Total de acord că un broker mai vechi e mai bun .
Le-am dat un telefon celor de la IBKR să-i întreb de comisioane și mi-a răspuns un domn indian după accent  . Cam încet băiatul dar până la urmă m-a lămurit . La degiro nu răspunde la telefon , așa că le-am dat email .
Totuși am citit că IBKR îți cer o groază de acte la înregistrare .
Oricum cred că e mai bun IBKR .
Apreciez toate recomandările .

IBKR, pe planul Tiered, îți ia 0.35$/tranzacție la cumpărare de până în 100 acțiuni americane și 1.25€/tranzacție la ETF Europene UCITS.

#13
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Unde se poate vedea randamentul mediu al fiecarui etf?M-ar interesa si pe mine.

#14
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
justetf.com

#15
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Mulțumesc pentru informații Shade14 .
Actele pt înregistrare la IBKR sunt cam aceleași de care am avut nevoie la XTB ( mai puțin factura care să ateste adresa ) .
Pot depune un 50 euro pt deblocare .
Tu depui in euro / dolari sau se poate să-ți facă ei conversia din lei in euro / dolari ?

#16
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Trebuie să depui EUR sau USD direct.

#17
Ionelache

Ionelache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.08.2021
Mulțumesc mult Posted Image .

S-a pus întrebarea ce site-uri compara ETF-uri (in afară de justetf) :

https://www.mornings...id&securityIds=
https://www.trackinsight.com/en
https://de.extraetf.com/etf-comparison
https://fundresearch...s&tickers=FSSMX
La ultimul trebuie găsit simbolul ( tickerul) corespondent sau asemănător din America . De exemplu în Europa pt sp500 tickerul este CSPX ( e cu acumulare ) iar în America IVV .
Aș recomanda etf -uri cu acumulare decât cele cu distribuire pt că nu trebuie sa plătești anual impozit , ci doar când vinzi ETF -ul .

#18
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Eu schimb cu revolut lei in eur.
Daca vrei usd pentru actiuni, presupun ca poti cu FX de la IBKR, altii stiu mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate