Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ceai negru - beneficii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdarxide, on 31 martie 2022 - 12:27, said:

Efectele benefice sunt ca au fost eliminate efectele nebenefice ale cafelei Posted Image
ambele au cofeina, difera concentratia, ceaiul fiind mai diluat

View PostMelteanu, on 31 martie 2022 - 12:50, said:

e de evitat seara.
decat daca vrei sa adormi pe la ora doua noaptea.

#20
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View PostEXIT, on 01 aprilie 2022 - 13:04, said:

Ceaiul negru (și verde) inhibă absorbția unor micronutrimente, de exemplu fierul. Deci nu trebuie băut imediat înainte și după masă.
Si cafeaua are efectul asta.

#21
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.05.2022
De ce este ceaiul verde mai rău decât ceaiul negru? Nu-mi place ceaiul negru, dar beau verde

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014
De ce sa fie mai rau? :)

#23
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Beau ceai verde zilnic la servici si ceai negru cind sint/lucrez acasa. Cam 1 L pe zi. Nu maninc niciodata nimic peste zi pina seara, dar beau ceai. Sint milioane de articole despre beneficiile ceaiului (ceaiului adevarat camelia sinensis, nu tisane). Nu stiu daca este adevarat, voi reveni cu feedback cind ating 100 ani. Nu beau cafea deloc, am alergie (mare) la ea.

#24
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016
Nu sunt mare consumator de ceaiuri dar am cumparat si eu ceai negru pliculete si vad ca se vede o pelicula deasupra, asa e normal ceaiul negru sau e contaminat asta cu ceva mizerii?

Attached Files



#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,563
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajMarianG, pe 21 aprilie 2022 - 21:22, a scris:

ambele au cofeina, difera concentratia, ceaiul fiind mai diluat

Ceaiul negru conține teina, care este mai puternică decât cofeina...

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,563
  • Înscris: 16.03.2004
Pentru un gust mai bun, puteți pune și puțin lapte în cana cu ceai negru.

#27
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View PostAndreY2u, on 08 martie 2024 - 12:38, said:

Nu sunt mare consumator de ceaiuri dar am cumparat si eu ceai negru pliculete si vad ca se vede o pelicula deasupra, asa e normal ceaiul negru sau e contaminat asta cu ceva mizerii?

Ai spalat cana aia dupa iaurt?
:D
Nu e deloc normal, dar este uneori posibila tulburarea apei (ca atunci cand se adauga putin lapte) daca apa e chiar turnata inca fierband peste ceai sau- mai ales plicul cu ceai.
Mai incearca odata, intr-o cana din sticla sa vezi mai bine in adancime, daca nu, arunca ceaiul.
De evitat daca se poate ceaiul in pliculete, desi este mult mai comod de folosit. Hartia poate altera gustul si transmite substante   care au fost folosite pentru fabricare si albire. Total de evitat acele saculete din plastic (plasa fina), nu e nevoie sa beti lichidul cu care “spalati” plasticul. La fel, ca si in cazul cafelei, de evitat capsulele din plastic, ptr acelasi motiv.
Folosesc ceai negru, verde, alb, oonlong, etc de o viata, dimineata si cateodata la amiaza. Atentie sa nu stea prea mult in apa, nu peste 5 minute si extrageti plicul, daca folositi, cu mare arentie pentru ca altfel o multime de fibre fine vor ramane in ceai.

Exista in comert acele mici ceainice chinezesti, din fonta, f. grele, cu cosuletul pentru ceai. Iese ceai mai bun la gust, probabil modul de mentinere sau distributie a caldurii sa ajute.

Edited by Rosebud09, 12 March 2024 - 19:38.


#28
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Eu sunt băutor de ceai negru; îl beau cu două lingurițe de zahăr la 300+ mililitri. Încerc să mă limitez la 700ml pe zi nu mai târziu de oră 16 Dacă mai beau și a treia cană, mai târziu de oră 16... Mai mult de patru ore de somn nu mai prind! Prefer taylors "English breakfast" și "Assam". Beau de mulți ani și printre beneficii... Dacă ești obosit, epuizat, te doare capul îți dă energie și te calmează, am observat o mai bună sănătate a gingiilor și gâtului( nu prea mai știu ce e aia infecție) și reglează tranzitul intestinal, în toate situațiile, nu știu prin ce mecanism(altul decât teina și zahărul).
LE
Nu-l beau niciodată fierbinte, îl răcesc puțin. / Patru lingurițe de zahăr nu înseamnă nimic pe lângă cele 200+ Gr de zahăr din 2 litri de Cola pe care obișnuiam să-i beau zilnic. 200+gr de zahăr din cola plus zaharul din alte alimente, probabil îngurgitam cam jumate de kg de zahar pe zi...

Attached Files


Edited by echoshoworacle, 18 April 2024 - 14:44.


#29
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014
Controleaza glicemia, dupa intelegi daca 4 lingurite de zahar sunt ok sau nu.

#30
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

 ionutzitaly, on 18 aprilie 2024 - 18:48, said:

Controleaza glicemia, dupa intelegi daca 4 lingurite de zahar sunt ok sau nu.
E normală, inclusiv aia cum se numește... hemoglobina glicozilata, ceva de genul asta. Întâmplător alartaieri am făcut un set de analize și am avut glicemie 90. La "etatea" mea...una din trei persoane cam are diabet. De la ~250gr/zi la
30-50gr/zi... e diferența mare.

#31
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014
E bine, te-a ajutat norocul/genetica:)

#32
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

 ionutzitaly, on 19 aprilie 2024 - 14:52, said:

E bine, te-a ajutat norocul/genetica:)
Nu e timpul pierdut... diabet, cancer, glaucom și cataractă; mă aștept să mă lovească simultan între 55 și 60 de ani. Respect oamenii conștiincioși care au grijă de propria sănătate(nu ca mine!) dar să nu-mi spună careva că mai găsește mare satisfacție în alimentație fără zahăr, sare și grăsimi că nu-l cred decât dacă este o persoană atât de traumatizată încât a ajuns la nivelul să-și păcălească propria minte. Uite, acum beau ceai fără zahăr cu niste biscuiți aproape fără zahăr. E un fel de...fiertură de șosete taninoasă. La fel și cu ciocolata neagră... Cine spune că-i mai gustoasă decât aia normală se minte pe sine. O minciună, frumoasă, utilă.

#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014

 echoshoworacle, pe 22 aprilie 2024 - 16:19, a scris:


Nu e timpul pierdut... diabet, cancer, glaucom și cataractă; mă aștept să mă lovească simultan între 55 și 60 de ani. Respect oamenii conștiincioși care au grijă de propria sănătate(nu ca mine!) dar să nu-mi spună careva că mai găsește mare satisfacție în alimentație fără zahăr, sare și grăsimi că nu-l cred decât dacă este o persoană atât de traumatizată încât a ajuns la nivelul să-și păcălească propria minte. Uite, acum beau ceai fără zahăr cu niste biscuiți aproape fără zahăr. E un fel de...fiertură de șosete taninoasă. La fel și cu ciocolata neagră... Cine spune că-i mai gustoasă decât aia normală se minte pe sine. O minciună, frumoasă, utilă.

E un drog, se poate si fara.
Te-ai lasat vreodata de tigari?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate