Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mărci proprii vândute de alte magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
la mine la magazinul de la coltul strazii vand fistic din lidl :))

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Emagu ia comision la vânzare, plus logistică etc, dacă ți-e lene să umbli după produs, scoți banu și asta e nu te mai plângi.
Ce vă minunați așa de orice rahat??

#21
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012

 -ARA-, on 31 martie 2022 - 07:58, said:

Am o teorie care poate parea ciudata. Cred ca intr-un fel vor sa te faca sa te duci in magazinele respective sa cumperi de acolo.
Asa am vazut ca produsele Dexter de sunt vandute in Leroy Merlin, pe emag costa aproape dublu, daca mai este vreo oferta pe Leroy Merlin...
Ex.
https://www.leroymer...cumulatori/5419
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

La toate produsele. Chiar si mancarea de pisici, mancare de se vinde cu 2 lei in anumite magazine, pe emag este 4 lei.
Cred ca intr-un fel doresc sa te faca sa cumperi din magazin.

 loock, on 31 martie 2022 - 07:08, said:

Asta se intampla si cu alte branduri.
Am luat de la Altex un frigider LG ( aveau pe stoc mai multe) care la Emag costa chiar dublu, si vandut de emag direct nu de parteneri.

Cu parteneri chiar am vazut la americani care cumpara din "Homeless Deth Spot / Homeless Despot" si alte asemenea si vand pe " I'm in zone" la pret dublu si chiar multiplu.

 EMPP, on 31 martie 2022 - 05:31, said:

Foarte multe produse de pe net  sunt mult mai scumpe ca in magazinul fizic.

 Anonymous1986, on 31 martie 2022 - 00:51, said:

Marca Grunman e marca proprie Dedeman dar o găsești pe emag ,eu ma intreb cum unii cumpăra la preț cel puțin dublu un produs când îl pot lua de la magazinul original la preț mic
Exemplu
https://www.emag.ro/..._medium=android

https://www.dedeman....20-cm/p/7045703
La emag preț redus de 133 (PRP 311 lei) la dedeman  67 lei

Unii cred ca stau acasă și când un client da comanda da fuguta în Dd sau de unde e marca respectiva și apoi îl trimit prin cutier

Si eu verific de fIecare data inainte de a cumpara online si chiar mi s-a confirmat treaba asta ca in magazinul fizic gasesti si pretul cel mai bun plus ca si intre acestea este diferenta de pret de multe ori.
Ca un exemplu : Voiam sa cumpar ceva de la Dedeman, dar m-am ganidt sa trec si pe la Leroy daca tot am plecat de acasa si surpriza a fost ca am gasit acelasi produs mult mai ieftin.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 dhaneey, on 31 martie 2022 - 08:37, said:

voi nu stiti ce comisioane are emag-ul....

Uimeste-ne

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu cred ca Grunman e marca proprie Dedeman. E posibil sa fie un producator/importator, care da si la altii.
Cat despre preturi, da, difera mult de la un magazin la altul, mai ales in online, unde marjele de profit pot sa difere. Emagul taxeaza vanzatorii parteneri cu 20%, din cate stiu eu. Poate, un partener cu cifra mare de afaceri, poate negocia mai bine si sa obtina un procent mai mic. Eram client fidel emag (client de argint cred ca imi spuneau intr-un mail), dar, de cand cu genius, si dupa o teapa cu produse de caliatate slabe si mai scumpe decat la magazinul de langa casa... am cam renuntat la ei.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ba da, e marca lor. Vezi si in acte cand cumperi.

#25
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 laffin, on 31 martie 2022 - 09:07, said:

la mine la magazinul de la coltul strazii vand fistic din lidl Posted Image)

Ca veni vorba de asta. Am vazut recent o faza, de m-a bufnit rasul. In Focsani, langa Piata Moldovei sunt 2 Profi-uri. Uleiul lor era 7.99 si in piata de langa ei, in aceeasi zi, acelasi ulei (deci marca lor proprie, luat din Profi, in mod sigur) era 11 lei. Eu nu inteleg logica. Te duci in piata sa iei uleiul cu 11 lei, acelasi ulei pe care il poti cumpara de la 2 metri departare la 8 lei???

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DGecko, on 31 martie 2022 - 09:48, said:

Si eu verific de fIecare data inainte de a cumpara online si chiar mi s-a confirmat treaba asta ca in magazinul fizic gasesti si pretul cel mai bun plus ca si intre acestea este diferenta de pret de multe ori.

Nu intodeauna. Ma uit pe siteul Altex dupa un card microsd. Il ochiesc, imi place pretul si apoi merg in magazinul fizic. Cand ajung acolo, imi spune angajatul, va costa xxx (era cu ~30-40 lei mai scump decat pretul afisat pe site). Il intreb de ce este mai scump in magazin decat pe site.. "Asa sunt preturile". Apoi am facut rezervare online cu ridicare din magazin ca sa pot beneficia de pretul mai mic. Deci nu se aplica mereu


edit: daca ne gandim mai bine, pretul online ar trebui sa fie mai mic decat in magazin. Magazinele au costuri mai mari, chirie, utilitati, paza, salarii etc. decat un depozit care are si el cheltuieli, insa sunt mai mici decat un magazin raportat la numarul de produse.

Edited by MembruAnonim, 31 March 2022 - 11:35.


#27
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 bbseptik2017, on 31 martie 2022 - 11:15, said:

Ca veni vorba de asta. Am vazut recent o faza, de m-a bufnit rasul. In Focsani, langa Piata Moldovei sunt 2 Profi-uri. Uleiul lor era 7.99 si in piata de langa ei, in aceeasi zi, acelasi ulei (deci marca lor proprie, luat din Profi, in mod sigur) era 11 lei. Eu nu inteleg logica. Te duci in piata sa iei uleiul cu 11 lei, acelasi ulei pe care il poti cumpara de la 2 metri departare la 8 lei???
Este cerere "maica" si nu cumperi de la straini/corporatii, cumperi de la romani. Daca iti permiti, normal.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 laffin, on 31 martie 2022 - 09:07, said:

la mine la magazinul de la coltul strazii vand fistic din lidl :))

In Bucuresti sunt locuri in care se vand la taraba diverse pungi Alesto din Lidl Germania, in termen de garantie, diverse la alegere, si alune de padure, si fistic, si alte nuci, si cu pret mai MIC decat in Lidl RO.
Dar am luat si nu aveau gust bun, nu erau rancede dar tot nu erau bune, erau mai bune cele luate din magazin, deci nu recomand.

Edited by loock, 31 March 2022 - 21:55.


#29
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Emag are din start 20% adaos, plus profitul vanzatorului. Evident pretul o sa fie mai mare.

Pe langa aspectul asta, multi nu stiu cum functioneaza emag.

Am urcat efectiv un .csv cu 10 000 produse de vanzare pe care nu le am.

Principiul este simplu. Ai vanzare, cumperi de unde e mai ieftin si trimiti clientului.

Multi "antreprenori" romani, care sunt la inceput, aduna o lista imensa de produse, si le urca pe emag in speranta ca din 10 000 vand si ei 500 pe luna.

Stupid? Da. Merge? DA.

Mai adaugam si manipularea cautarilor, unde sunt angajate persoane de pe microworkers sa simuleze o cumparare, si automat produsul tau urca in top cand cauti "drujba". Nu conteaza ca e de la dedeman, omul cauta o drujba, nu a mai avut una niciodata, o ia pe prima.

Edited by victor29cr, 01 April 2022 - 08:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate