Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Oferte telefoane

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Nu sunt fan, dimpotriva, insa pretul este unul cu care nu cred ca ne vom mai intalni cel putin 1 an.
Si da, consider ca un telefon mai scump este cu mult peste un telefon ieftin.
Calitatea materialelor este departe la telefoanele premium sau midrange fata de telefoanele ieftine.
Ia un midrange si un lowcost si vei vedea ca la diferenta de numai 1000 de lei experienta este total diferita.
De exemplu un telefon premium il tii lejer 4-5 ani, lucru pe care nu il poti face cu un lowcost de 5 ori mai ieftin !

#20
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@icssizero am xiaomi redmi 9 cumparat in 2020 cu 450 lei.
Are Husa protectie 360° Fully PC & Glass cumparata cu 15 lei. Sanse extrem de reduse sa crape displayul daca scapa jos.
Nu am sesizat pana in prezent nici o diferenta la durata de functionare. Bateria tine la fel de bine ca la inceput.
Da clar exista diferenta intre un telefon de 500 lei si unul de 5000 lei.
Camera mai buna, calitate display mai buna, imagine cu mai multi pixeli, mai clara,....
Dar pt o persoana care foloseste telefonul mai mult pt apeluri, browsing ocazional, tik tok, facebook, netflix ocazional ca doar nu e nimeni masochist sa vada filme acasa pe telefon,... diferenta de pret nu se justifica.
redmi 9 il mai pot tine lejer inca 2 ani daca bateria se comporta in continuare la fel de bine.
In general un telefon ieftin il schimbi pt ca inlocuirea displayului spart costa cat telefonul ori bateria e varza si te-ai saturat sa stai tot timpul cu telefonul conectat la priza.

Dar din ce am vazut pana acum la redmi 9 nu e cazul.

#21
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postmariusixy, on 27 martie 2022 - 10:11, said:

@icssizero am xiaomi redmi 9 cumparat in 2020 cu 450 lei.
Are Husa protectie 360° Fully PC & Glass cumparata cu 15 lei. Sanse extrem de reduse sa crape displayul daca scapa jos.
Nu am sesizat pana in prezent nici o diferenta la durata de functionare. Bateria tine la fel de bine ca la inceput.
Da clar exista diferenta intre un telefon de 500 lei si unul de 5000 lei.
Camera mai buna, calitate display mai buna, imagine cu mai multi pixeli, mai clara,....
Dar pt o persoana care foloseste telefonul mai mult pt apeluri, browsing ocazional, tik tok, facebook, netflix ocazional ca doar nu e nimeni masochist sa vada filme acasa pe telefon,... diferenta de pret nu se justifica.
redmi 9 il mai pot tine lejer inca 2 ani daca bateria se comporta in continuare la fel de bine.
In general un telefon ieftin il schimbi pt ca inlocuirea displayului spart costa cat telefonul ori bateria e varza si te-ai saturat sa stai tot timpul cu telefonul conectat la priza.

Dar din ce am vazut pana acum la redmi 9 nu e cazul.

Redmi 9 e decent pentru social media și browsing pe web pentru că vine cu un procesor mai bun decât ce găseai pe multe samsunguri mult mai scumpe la timpul lui.

2000 de lei dai pe un telefon daca ești pasionat de gaming și multimedia. Atunci primești performanța potrivită pentru a te juca în cele mai înalte setări. Ai și mufă USB-C, încărcare rapidă etc.

4000 lei+ e dpmdv pentru o categorie selectă de persoane, cei care au nevoie de telefoane mici, de S-Pen, de telefoane care se pliază, care au nevoie de telefoane pentru competiții e-sports și așa mai departe.

Vrei cameră, ia-ti mai bine un DSLR.

Altfel telefonul se folosește la sunat, uitat pe YouTube și Tiktok, vorbit pe Instagram și din astea.

#22
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
@mariusixy

De acord cu tine, eu vorbesc insa de experienta in utilizare.
Spre exemplu eu am folosit multa vreme telefonul fara husa iar feelingul de a-l tine in mana nu se compara.
De exemplu am avut mereu telefoane cat de cat scumpe, la modul 600 de euro acum 5 ani, 1000 de euro acum 3 ani, din gama premium si am observat ce materiale au in componenta, rama, ecran, carcasa pana sa treaca la sticla.
Am un midrange acum care a fost 600 de euro acum 1 an, calitatea este buna, rama, ecranul, are plastic pe spate insa e ok, il prefer sticlei.
Legat de sticla, nu am avut vreodata folie de sticla pe ecran, doar folie normala iar la asta i-am pus o husa ultra subtire din aramida si e ok si la feeling.
Acum na, fiecare apreciaza altceva la un obiect, personal imi place sa am un oarecare feeling cand il tin in mana fiindca o bucata de silicon e banala indiferent ce are in ea, un telefon de 100 de euro sau de 1000 de euro, tot o bucata de maxim 20 de euro simti la atingere.
Experienta premium tine de mai multe aspecte si de baza sunt cele date de simturile primare.

Revenind la subiect, ceva e suspect la preturile astea , nu imi dau seama care este motivul din moment ce este o "criza" a cipurilor .


Edited by icssizero, 27 March 2022 - 10:50.


#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@icssizero exista o criza a preturilor la energie si gaze care a convins multe persoane sa isi cheltuiasca in alt mod banii.
Am vazut recent un documentar cu o pensionara din anglia care tinea termostatul setat la 16 grade. Tinea caloriferul in brate sa se incalzeasca in timpul scurt cat il avea in priza.
Asa ceva nu vedeai inainte de nebunia asta cu preturile la energie si gaze.
Ideea e ca in multe tari au crescut cheltuielile cu plata facturilor la energie si gaze, preturi mai mari la alimente,...


#24
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pai da, or fi crescand preturile insa ia exemplul acestor iphon-uri care nu sunt niste telefoane de duzina si nici ieftine, cu cat le cumpara Altex astfel incat isi permite sa faca discount 1200 lei la bucata (900+300 voucher).??
Sunt de vina si cumparatorii ca sustin piata !
Raman de parere ca e dubioasa reducerea, la Samsung de ce nu sunt reduceri , daca tot sunt in spatele Apple la vanzari ?

#25
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Au fost și la Samsung reduceri. S21 FE s-a lansat cu 3700 și 2 luni mai târziu a intrat la reducere cu preț final 2130 (2430 - 300 un voucher pentru accesorii).
A pierdut 1600 de lei în 2 luni.
Acum avem A53 la precomandă cu 2200 parcă. Îl vezi în 2 luni la 1500 și din când în când cu un 10%-15% discount prin cod de reducere.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxtremealex15, on 27 martie 2022 - 16:18, said:

Acum avem A53 la precomandă cu 2200 parcă.

Iar varianta cu 256GB stocare este 2500 lei. Exagerat, chiar exagerat.

https://altex.ro/tel.../cpd/SMTA538WH/

Edited by MembruAnonim, 27 March 2022 - 16:27.


#27
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020

View Posticssizero, on 27 martie 2022 - 15:16, said:

Pai da, or fi crescand preturile insa ia exemplul acestor iphon-uri care nu sunt niste telefoane de duzina si nici ieftine, cu cat le cumpara Altex astfel incat isi permite sa faca discount 1200 lei la bucata (900+300 voucher).??
Sunt de vina si cumparatorii ca sustin piata !
Raman de parere ca e dubioasa reducerea, la Samsung de ce nu sunt reduceri , daca tot sunt in spatele Apple la vanzari ?

Întreabă persoanele care și-au luat S21Ultra la precomandă cu cât a scăzut prețul imediat după precomandă. Din ce-mi amintesc la precomandă s-a vândut cu 6300 și după 2 luni se cumpăra cu 4500, pe lângă asta căști cadou la precomandă doar dacă ai avut noroc și așa mai departe.

#28
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Mno, la mai mare ce sa zic !


#29
nicolaeclaus

nicolaeclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.08.2011
Telefon APPLE iPhone 12 5G, 64GB, Black la ALTEX la pretul  de: 2.528 RON - la fel, cu reducere de 20%

https://altex.ro/tel...utm_source=BFro

[ https://files.fm/u/qt7d7tb9k#/view/cbudad8t5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Se mai primeste si un voucher de 300 de lei, valabil 21.04-20.05, valabil la orice produse cu TVA de 19%.

#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://www.banggood...281648561961040
De aici se poate achizitiona un Poco X4 Pro la pretul de 264 de euro (~1300 lei cu tot cu transport).

#32
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
la altex a52s la 1260 doar ca e mint culoarea. plus un voucher de 10% pt accesorii samsung. Obiectiv mai bun ca a53 si mult mai ieftin, cred ca e best buy la bani astia daca vrei ceva IP67.

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTrafalgarLaw, on 27 martie 2022 - 10:41, said:



Redmi 9 e decent pentru social media și browsing pe web pentru că vine cu un procesor mai bun decât ce găseai pe multe samsunguri mult mai scumpe la timpul lui.

Eu cred că Redmi note 9 nu e decent, e bun la aproape toate capitolele: baterie, semnal, soft (nu mai e chiar așa problema cu reclamele), modul cum sunt organizate funcțiile lui. La fel ca ceilalți producători, și Xiaomi a evoluat. Inclusiv camerele sunt bune. Bine, nu poți avea pretenții de un super flashgip. Dar pentru cat costa, se descurca f bine.
Iar autonomia acestui telefon e de vis! Pe mine, cu o utilizare cum spui tu, mă ține mai mult de 2 zile. Recordul meu a fost de 3.
Cu toate astea, aspectul lui de cărămidă și masivitatea lui, mă fac să imi doresc altceva, chiar dacă e posibil sa am momente in care îmi că fi dor de acest Xiaomi.

PS: eu pândesc iPhone SE 3 să ajungă pe la 2000 de lei. Dar la cum își mențin preturile "aifoanele", cred că am de așteptat mult și bine.

Edited by LauCalin, 26 April 2022 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate