Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Capac display lipicios (Lenovo E31-70)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Am avut același kkt lipicios pe palmrestul unui laptop. Am dat cu spirt, acetona, alcool tehnic până s-a curățat, dar am ajuns în unele locuri până la plastic. Adică a trecutprin multiplele straturi de vopsea și cauciuc.

Pe partea de deasupra tastaturii am dat cu un burete abraziv și a mers mai ușor și rapid și fără pagube colaterale prea mari. Ar trebui blocat accesul la articolele care recomanda soluții chimice pentru îndepărtarea stratului lipicios. Am mai stricat și un mouse cu metodele astea, dar oricum era de test. Soluțiile afectează structura plasticului, îl fac casant.

Până la urmă am apelat la cineva sa îmi șlefuiască și să îmi niveleze integral palm restul, apoi l-am vopsit cu spray negru mat, care scoate in evidență orice imperfecțiune. A ieșit rezonabil.

Ca să acoperi imperfecțiunile poți încerca un efect de stropire cu lac lucios peste culoarea mata. Caută pe YT restaurările lui <Cat and Andrew>
https://youtube.com/c/MonikaaCat

Îți spun ce am folosit eu cu rezultate bune:

- burete Kingspor SFK 655 pentru curățara primară. E ca o gumă de șters cu granule abrazive prin ea

- coli Kingspor PS 11 A, granulații 200, 400, 800 cred că sunt și de 2000

- paduri buretate Kingspor FD 500 granulație 2800-3500 (dacă nu găsești PS 11 A de 2000 incepi cu FD 500 de 1500 - 2500)

Orice ai folosi, demontează capacul pentru a nu afecta displayul.

#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am încercat și eu de dimineață cu alcool sanitar apoi cu acetona dar nu observ nici o îmbunătățire cu excepția că acum este foarte curat; zici că e nou. Pana mâine sunt sigur că o să fie iar plin de praf și efectul ăla de lipici o să apară iar.
Nu prea am cum sa scot capacul, asta înseamnă să demontez tot laptop-ul.


#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Postapocalipsul, on 25 martie 2022 - 20:36, said:

nu inteleg de ce se foloseste porcaria aia de acoperire...
Arată bine și se simte plăcut la atingere doar că în timp se transformă într-o chestie scîrboasă. Mă întreb dacă nu e și ceva intenție - ia să-i facem să cumpere ceva nou peste vreo doi ani...

View Postmaccip, on 25 martie 2022 - 22:42, said:

Alcool izopropilic + apa distilata (10-20%), dar e mult de munca.
Funcționează. Rezultatul e o suprafață curată dar mătuită.

View Postmaccip, on 26 martie 2022 - 18:44, said:

Daca tot vrei sa mergi pe smirgheluire, mai bine fa o pasta groasa de bicarbonat de sodiu si freaca capacul cu o carpa. I
Cu asta am curățat o față de carcasă PC. Nu mai e lipicioasă dar nici nu e ceva ce ai vrea să vezi pe birou. Sub el, merge...

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde mult de ce fel de suprafata este. Acolo e un cauciuc plastificat care se deterioreaza pentru un werever reazon. Dar nu toate sunt la fel, au compozitii chimice diferite, deci nu reactioneaza la fel la solventi.
Si thinkpadurile au un soi de coating usor cauciucat, dar nu devine lipicios.
La un maus am patit, dar l-am aruncat ca oricum mai avea si alte probleme. Cu acetona a mers la o scula electrica, dar eu am avut acetona 100%, nu chestie de aia cosmetica ce "e pa baza de" acetona.
La alcool diferenta e mare intre alcoolul etilic obisnuit si alcoolul izopropilic. Alcoolul izopropilic denatureaza mai repede grasimile si se usuca mai repede, fara reziduuri. Cauciucul ala nu stiu ce are de devine lipicios, banuiesc ca acumuleaza un tip de grasime.
Pe de alta parte, cu acetona am reusit sa stric aspectul unui aspirator Miele facut din ABS. Fusese murdarit din greseala la o renovare de picaturi de vopsea. Am rezolvat, dar cu multa munca sa-i redau aspectul. Acetona a reactionat bine impotriva vopselei respective, insa a matuit plasticul si nu arata bine. Ca sa-l restaurez, am folosit smirghel din ce in ce mai fin, dar am muncit ceva. Merge si cu smirghel, dar se incarca repede folosit uscat. Eu am luat de la chineji un smirghel foarte bun de toate griturile (de la vreo 80 pana la 10000) pe un suport plastifiat care nu se imbiba cu apa sau alcool si il folosesc la smirgjeluire umeda sau cu alcool izopropilic. Am restaurat si o cada de acrilic deteriorata de meseriasi la schimbarea siliconului. Si folosit cu apa sau alcool, smirghelul respectiv nu se incarca, deci ar fi o solutie. Insa e mult tare de munca sa-i redai suprafata. Ore bune de munca. Si desi nu  se incarca cu plastic, pe cauciuc deteriorat nu am incercat dar nu ar trebui.

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Stratul lipicios e o acoperire "cauciucata" (soft touch) pentru a oferi o senzatie placuta la atingere. Peste el e aplicat un strat de lac, care se deterioreaza in timp din cauza solutiilor de curatare aplicate sau din cauza transpiratiei. Acesta are efectul lipicios, neplacut la atingere si care atrage praful si scamele.

La prima curatare mecanica am scos ceva ca o pielita (mucozitati) galbuie - stratul de lac. Cu solutiile gen acetona sau alcool treci dincolo de lac, si ataci cauciucul apoi plasticul. Daca scapi de lac, poti finisa si apoi poti aplica un strat nou de lac incolor la spray.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ce am vazut eu nu cred ca are lac deasupra cauciucului.

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Găsești în magazinele de rechizite/papetărie folie autocolanta pentru îmbrăcat manuale/caiete, ca alternativa la coperțile clasice din plastic.
https://www.officedi...cm-x-4-5-m-deli

Dacă nu, exista autocolante (skin) pentru aproape orice model de laptop.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate