Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Legion 5 pro vs Legion 5i pro

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SamuelDon

SamuelDon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2022
Bună, oare ce laptop îmi recomandați??

1. Legion 5 Pro 16ACH6H AMD Ryzen™ 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 16GB DDR4, 1TB SSD, GeForce RTX 3070 8GB       preț 7700 lei



2. Legion 5 Pro 16ITH6H  i7-11800H (24M Cache, up to 4.60 GHz), 32GB DDR4, 1TB SSD, GeForce RTX 3070 8GB                          preț 9000 lei

Merită să plătesc 1300+ lei pentru un i7 11800h + 16gb Ram?? Fiindcă este diferența principală. După cum știu, cel cu ryzen are o durată mai mare a bateriei 6-8 ore și este mai universal, gen, nu se centrează doar în gaming, iar cel cu i7 11800h  are o durată mai scurtă aprox. 4-6 ore max., dar are o performanță mai mare pentru jocuri, am văzut că poate să ducă și Star Citizen, unul dintre jocurile cu cele mai rea optimizare și cu cele mai mari cerințe, este o diferență de aprox. 10-20 % fps cu modelul AMD.

Mulțumesc pentru atenție, aștept răspunsuri.

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu merita intelul atat in plus. cu 1300 lei iti upgradezi la 32gb si iti mai iei inca un ssd de 1tb
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Iewhlouh2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De ce nu iei desktop? Net superior.
Uite aici https://www.emag.ro/...0/pd/D7X5GPMBM/

Edited by RangerBoy, 25 March 2022 - 11:12.


#4
SamuelDon

SamuelDon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2022

 kopilu_198, on 25 martie 2022 - 08:07, said:

nu merita intelul atat in plus. cu 1300 lei iti upgradezi la 32gb si iti mai iei inca un ssd de 1tb
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Iewhlouh2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am uitat săptămâna trecută la acel videoclip iar de aceea am considerat să iau cel cu intel, fiindcă este mai bun la gaming și are thunderbolt 4, foarte important. Dar alt lucru care mă face să nul iau este că se încălzește foarte mult, am citit comentarii unde spuneau că ajunge până cam pe la 90-95 de grade fără cooler, și este foarte mult, iar cel cu AMD de abia ajungea la 80 de grade.
Alt punct negativ pentu modelul cu intel este durata bateriei care este mai scurtă decât la AMD, cam 2 ore de diferență.
Iar alt punct poziti pentru modelul intel sunt acei 32 gb de ram, este adevărat că pot să cumpăr celălalt mai ieftin și să îi fac un upgrade de 16gb de Ram, și tot îmi vor rămâne bani, dar după ce am înțeles dacă schimbi ramul pierzi garanția sau trebuie să duci laptocul la un loc de depanare specializat și autorizat pentru schimbul de Ram, și nu știu dacă tot mai ai garanția, și consider important ca un laptop să aibă garanție.

Cred că voi mai aștepta puțin, cam o lună până înainte de vacanța de paști, și poate am noroc și pun ceva reducere la modelul cu intel și este mai ieftin, dacă nu, voi lua modelul cu AMD fie dacă nu am chef să umblu cu el să instalez încă 16gb ram, dar am nevoie urgent de laptop pentru facultate.

Am vrut să aștept si modelele 2022 dar am văzut că sunt foarte scumpe, toate peste 2300 de €, și vor ajunge mai târziu în România.

Mulțumesc pentru răspuns

#5
SamuelDon

SamuelDon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2022

 RangerBoy, on 25 martie 2022 - 11:12, said:

De ce nu iei desktop? Net superior.
Uite aici https://www.emag.ro/...0/pd/D7X5GPMBM/

Este foarte bun acel pc, și aceea a fost idea mea, chiar dețin un pc, dar este cam vechi(mai mult de 5 ani) și am vrut să îi fac un upgrade înainte de pandemie dar nu am avut bugetul suficient și am abandonat idea. Apoi anul trecut iarăși mea venit idea săi fac un upgrade, dar au crescut prețurile enorm de mul, de exemplu înainte de pandemie un gtx 1050 ti costa 800 de lei sau mai ieftin, iar acum coastă 1200 de lei, am văzut și 1500. Cineva mea recomandat să-mi iau un pc deja montat că îmi este mai rentabil fiindcă pc actual este destul de vechi trebuie să îi actualizezi practic toate componentele, dar prețurile continuă să fiu foarte scumpe, si după ce am intrat la facultate mia recomandat un prieten să-mi iau un laptop gaming că este mai rentabil pentru studenți  și că nu merită încă să cumperi un pc. Poate după vară îmi cumpăr unu.

Mulțumesc pentru răspuns.

#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Vezi ca diferente prea mari nu o sa vezi in gaming 16vs32gb. Sunt aproape 0. Avum depinde si de joc, dar pt majoritatea chiar nu conteaza

#7
SamuelDon

SamuelDon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2022

 kopilu_198, on 26 martie 2022 - 07:39, said:

Vezi ca diferente prea mari nu o sa vezi in gaming 16vs32gb. Sunt aproape 0. Acum depinde si de joc, dar pt majoritatea chiar nu conteaza


Depinde de jocuri, dar în majoritatea cazurilor care am văzut cu 32gb merge mai bine decât cu 16gb. Problema este exact jocurile care mă joc au nevoie de multă Ram, de exemplu Rust sau Star Citizen, și mă înteresează mai ales pentru jocurile viitoare unde deja cresc nevoile tehnice și deja ai nevoie de 32gb de ram în loc de 16 gb, mai ales in laptocuri gaming unde nu ai aceeasi putere ca și un desktop. Măcar 5 ani de zile să pot folosi laptocul fără probleme atât la lucru cât și la facultate. Și am auzit că modele 2022 cu 16gb de ram au avut ceva problemă, din cauza lipsei de chipuri samsung a început să folosească chipuri vechi și de proastă calitate, și nu numai lenovo, practic toate făceau la fel, iar în laptocurile cu 32 gb de Ram nu era nicio problema fiindcă folosea altfel de memorie, dar am auzit ceva cazuri și la 32gb.

Nu știu sun indecis pentru că sunt mulți bani, 9000 de lei sunt foarte mulți pentru mine și nu vreau sa-mi pară rău după. Cred că voi mai aștepta puțin și poate prind ceva reducere la acel model, dacă nu îmi cumpăr modelul mai ieftin cu 7700 de lei cu ryzen 7 și 16 ram, și aia e.

Mulțumesc pentru răspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate