Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Uber cu masina inchiriata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
codyy2008a

codyy2008a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2010
Salutare,

Aveti idee dintre cei care ati practicat aceasta meserie, daca merita sau este rentabil sa faci uber cu o masina inchiriata de catre flota?

In acest moment am gasit o flota care ofera Dacia Spring 600/saptamana.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Din cate stiu, 100/zi (cu o zi pauza) este foarte bine, mai ales daca ai un partener. Doar nu o sa stai 24/24 pe traseu.

#3
codyy2008a

codyy2008a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2010
ma refeream ca atat costa masina sa o inchiriez, 600 de lei pe saptamana

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Unde-o-ncarci?
Cu aia mergi vreo 150km
Cu o masina normala faci in conditii normale 250-300/zi din care scazi 25% care-i dai Uberului
Deci 3 zile le muncesti pentru inchiriere
Sa zicem ca mai faci pentru tine 600/saptamana
Merita?

#5
codyy2008a

codyy2008a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2010
da, si asta-i adevarat :))

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
ideal ar fi sa te combini cu cineva ca mașinii  să nu apuce să i se răcească motorul.tragi non stop de ea

#7
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Nu ai cum sa faci transport de persoane cu Dacia Spring, are numai 4 locuri. Si chiar daca ai putea,sa zicem ca ai o comanda de la/spre aeroport,2-3 trollere din alea mari, unde le bagi ? Stiu prieteni cu Zoe care cu chiu cu vai au loc de mai mult de 2 trollere mari in spate, apai in Spring.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Cum zice si antevorbitorul, springul nu se preteaza la asa ceva. Nu cred ca vrei sa stai cu clientul in ceafa, avand in vedere ca spatiul pe locurile din spate e mic.

Edited by trid_ovi, 21 March 2022 - 23:27.


#9
codyy2008a

codyy2008a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2010
da, m-am lamurit, am renuntat la idee, e clar ca  nu e rentabil. Multumesc frumos pentru iluminat de minte

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 jmek4you, on 21 martie 2022 - 22:56, said:

Nu ai cum sa faci transport de persoane cu Dacia Spring, are numai 4 locuri. Si chiar daca ai putea,sa zicem ca ai o comanda de la/spre aeroport,2-3 trollere din alea mari, unde le bagi ? Stiu prieteni cu Zoe care cu chiu cu vai au loc de mai mult de 2 trollere mari in spate, apai in Spring.

Probabil nu erati nascuti cand era plina Romania de TICO-uri ca taxi.

#11
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Azi majoritatea au masini de clasa mai mare in care stai confortabil. In Spring s-ar urca cu placere cei pasionati de electrice dar in rest.. nu-ti vei face multi clienti fideli.

#12
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Mai degraba se preteaza la livrat mancare.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvj_Heaven, on 22 martie 2022 - 00:02, said:

Azi majoritatea au masini de clasa mai mare in care stai confortabil. In Spring s-ar urca cu placere cei pasionati de electrice dar in rest.. nu-ti vei face multi clienti fideli.

Nu exista clienti fideli la Uber

#14
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019

View PostTsunnnami, on 22 martie 2022 - 08:15, said:


Nu exista clienti fideli la Uber


Nu exista clienti fideli la firmele de curierat/ride sharing, toti mergem la cele noi care ofera reduceri/oferte ca sa fure din clientii actuali ai companiilor mari in speranta ca vor fi cumparati de aceleasi firme mari care in spate au investitori batrani care sunt fraieriti ca pana la urma tot vor face monopol ca sa faca profit

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostLukRo, on 21 martie 2022 - 23:55, said:

Probabil nu erati nascuti cand era plina Romania de TICO-uri ca taxi.

Da, cand legea junglei domnea pe plaiurile astea.

In alta tari poti sa faci taxi doar cu anumite masini, lista e disponibila pe site la autoritatea locala. Nu poti sa vii in mare nesimtire cu orice chestie minuscula ca taxi, doar asa, ca vrei tu sa faci bani din taxi (asta pentru ca altceva nu stii sa faci in viata, as adauga eu)

Ia uite aici lista cu masini in Dublin. Criterii distincte: latime la umar, capacitate bagaj, spatiu picioare bancheta, spatiu picioare fata etc. TOATE alea trebuie indeplinite. Altfel e FAIL. Ia uite cum spre exemplu Sandero NU indeplineste criteriile pentru taxi.

https://www.psv.ie/v...-suitable-taxi/

Vreti o tara ca afara? Hai cu regulile atunci, nene, sa terminam cu nesimtirea si cu dispretul asta fata de - potentialii - clienti.

Cum plm sa comand un taxi si sa-mi vina un Spring d-asta de de-abia au loc doi in fata? Daca suntem 3 si mergem cu bagaje la aeroport?

View Postvalirex, on 22 martie 2022 - 00:12, said:

Mai degraba se preteaza la livrat mancare.

Ca orice alta masina mini. Dar nu vad de ce ai da 8-9 mii pe una noua, cand poti sa iei aygo, c1, 107, yaris etc. cu 1/4 din suma asta.

Si pana la urma, cat castiga livratorii astia lunar de-si pun ei problema de masina noua pentru livrari? Ca mie mi se pare ca e o activitate cat sa nu mori de foame, sa fiu sincer. Asa ca in mod normal fie livrezi cu ce ai sau, daca nu ai, te gandesti la ceva ieftin, 1000-1500 de euro. Dar nu la masina noua.

3 mii, 4 mii de lei pe luna?

Edited by cattavencu, 22 March 2022 - 09:07.


#16
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Cat costa un km in Dublin? Ca la uber este 1.8 lei/km + 0.30 lei pe minut. Faci un km la 3 min, deci iesi pe la 2.7 lei/km. Din astia dai la uber 25% comision, 10% comision la firma colaboratoare, scazi 0.40 lei/km combustibil daca mergi pe gaz(sau 0.65-0.80 lei daca mergi pe benzina sau diesel). Deci ce masini ai vrea sa vina la comanda de banii astia? Intreb pt un prieten.

Pt initiator.
Baga la munca cea mai ieftina masina cu gpl, altceva nu merita. Aceeasi bani ii faci indiferent ca ai masina 2009 sau 2021. Cauta.te de 2000 euro si ai masina buna de alergat, sunt sanse sa gasesti foste taxiuri cu motorul inca ok pt 75-100.000 km.

Edited by Namidee, 22 March 2022 - 10:34.


#17
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostTsunnnami, on 22 martie 2022 - 08:15, said:


Nu exista clienti fideli la Uber
Ete na
Eu am fost client fidel unui singur sofer de Uber. La ora stabilita venea si ma lua de acasa. Dadeam comanda din masina si aia era

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcodyy2008a, on 21 martie 2022 - 21:29, said:

Salutare,

Aveti idee dintre cei care ati practicat aceasta meserie, daca merita sau este rentabil sa faci uber cu o masina inchiriata de catre flota?

In acest moment am gasit o flota care ofera Dacia Spring 600/saptamana.

intr-un an jumate iti cumperi Spring-ul la banii aia...

600 x 75 saptamani = 45.000 ron = 9000 euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate